Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Pobuda Komisije za lokalno samoupravo in regionalni razvoj v zvezi s podporo Beli krajini

Državni svet Republike Slovenije je na 22. seji 20. 1. 2010, v skladu z 98. členom Poslovnika Državnega sveta (Uradni list RS, št. 70/08 in 73/09) obravnaval pobudo Komisije za lokalno samoupravo in regionalni razvoj v zvezi s podporo Beli krajini, in na podlagi prvega odstavka 56. člena Zakona o Državnem svetu (Uradni list RS, št. 100/05 - UPB1 in 95/09-odl. US) sprejel naslednji

S K L E P :

Državni svet podpira pobudo Komisije za lokalno samoupravo in regionalni razvoj in predlaga Vladi Republike Slovenije, da pobudo preuči in nanjo odgovori.

Pobuda Komisije za lokalno samoupravo in regionalni razvoj se glasi:

Državni svet Republike Slovenije poziva Vlado Republike Slovenije, da v okviru veljavne zakonodaje preuči vse možne interventne ukrepe za reševanje pereče problematike brezposelnosti in hitrejšega vzpostavljanja cestne in ostale razvojne infrastrukture v Beli krajini in jih začne nemudoma izvajati, saj razvojni kazalci in argumenti belokranjskih občin kažejo na alarmantno stanje v Beli krajini.

 

O b r a z l o ž i t e v:

Državni svet je na 19. seji 21. 10. 2009, na pobudo državnega svetnika Jožeta Mihelčiča, pozval    Vlado Republike Slovenije in Službo Vlade Republike Slovenije za lokalno samoupravo in regionalno politiko, da v najkrajšem možnem času pripravita Predlog zakona o podpori Beli krajini z vsemi obkolpskimi občinami in ga predložita Državnemu zboru v sprejem ter kriterije, po katerih se bodo delila evropska kohezijska sredstva med razvojnimi regijami, subregijami znotraj razvojnih regij in med občinami znotraj subregij. Služba Vlade Republike Slovenije za lokalno samoupravo in regionalno politiko je v svojem odgovoru z dne 2. 12. 2009 med drugim navedla, da so bili ob razpravi o predlogu Zakona o razvojni podpori Pomurski regiji v obdobju 2010-2015 odprti tudi problemi regionalnega razvoja v Beli krajini, na Kočevskem in v drugih regijah, kjer se gospodarske razmere poslabšujejo ter da je bilo v Državnem zboru Republike Slovenije doseženo soglasje, da je nastala situacija v Pomurju vendarle poseben problem, ki zahteva takojšnjo intervencijo, sicer bi lahko prišlo do nepopravljivih socialnih posledic, tako v Pomurju kot tudi širše. V tej razpravi pa se je Vlada Republike Slovenije zavezala, da bo v najkrajšem možnem času začela reden postopek sprememb in dopolnitev sistemskega Zakona o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja.  

Komisija Državnega sveta za lokalno samoupravo in regionalni razvoj se je na 39. seji 6. 1. 2010, na pobudo državnega svetnika Jožeta Mihelčiča, ki v Državnem svetu zastopa interese belokranjskih občin, seznanila s pobudo črnomaljskega župana Andreja Fabjana za sprejem Zakona o razvojni podpori Beli krajini v obdobju 2010 - 2015 ter ostalimi pobudami belokranjskih županov in odgovori Službe Vlade Republike Slovenije za lokalno samoupravo in regionalno politiko ter Ministrstva za promet. Komisija se je tudi seznanila, da bo Državni zbor Republike Slovenije na predlog Odbora Državnega zbora za lokalno samoupravo in regionalni razvoj na naslednji seji odločal o sklepu, da Vlada Republike Slovenije v roku devetih mesecev od uveljavitve Zakona o razvojni podpori Pomurski regi v obdobju 2010- 2015 (ZRPPR1015) pripravi nov Zakon o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja.

Na podlagi opravljene razprave na seji Komisije Državnega sveta za lokalno samoupravo in regionalni razvoj, na kateri so sodelovali predstavnik Službe Vlade Republike Slovenije za lokalno samoupravo in regionalno politiko, župan Občine Črnomelj Andrej Fabjan, župan Občine Semič Ivan Bukovec, podžupan Občine Metlika Anton Černič in predstavnik Ministrstva za promet, je Komisija Državnega sveta za lokalno samoupravo in regionalni razvoj ugotovila, da Bela krajina zaradi vseh kazalcev razvitosti krepko zaostaja za razvojem v razvojni regiji Jugovzhodna Slovenija kot tudi v državi. Zaradi slabe prometne povezave z ostalim delom Slovenije oziroma brez neposredne povezave na mednarodni cestni koridor, slabe železniške, telekomunikacijske in tudi energetske povezave, slabo razvite komunalne infrastrukture, industrije, ki jo je kriza najbolj prizadela, omejenih možnosti kmetijstva, visoke stopnje brezposelnosti, ki se giblje med 12,9 do 14.9%, osebnih dohodkov, ki so daleč pod povprečjem v Republiki Sloveniji, Bela krajina potrebuje takojšnjo pomoč države za omilitev socialne in gospodarske krize, ki bo omogočila ustvarjanje novih delovnih mest in ohranjanje obstoječih ter vzpostavljanje razvojne infrastrukture. Bela krajina ne more čakati na nov Zakon o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja, ki naj bi vseboval rešitve za spodbujanje razvoja po meri posameznih območij in ki bi zagotovil dodatno državno podporo območjem, ki jih prizadenejo posebej veliki problemi. Po mnenju Komisije Državnega sveta za lokalno samoupravo in regionalni razvoj je rok za pripravo novega sistemskega zakona nerealno postavljen, saj potrebujemo več časa za pripravo novega modela razvojne politike, ki bo usklajen z evropskim pravnim redom.

Dodatno so problemi v Beli krajini zaostreni tudi zaradi delitve sredstev iz kohezijskih skladov v razvojni regiji Jugovzhodna Slovenija, kjer je bil s preglasovanjem spremenjen način razdelitve sredstev, zaradi česar je Bela krajina dobila preko 2 milijona evrov manj denarja, kot ga je pričakovala in zaradi česar Občini Semič, kjer je brezposelnost najvišja, osebni dohodki pa najnižji, niso bila odobrena sredstva za sofinanciranje programa, s katerim bi bilo zagotovljenih 33 novih delovnih mest.

V povezavi z zagotavljanjem finančnih sredstev za izvajanje interventnih ukrepov v Beli krajini in ostalih razvojno ogroženih območjih Komisija Državnega sveta za lokalno samoupravo in regionalni razvoj ocenjuje, da bi kazalo ponovno razmisliti o nameri države, da dokapitalizira NLB v višini 250 milijonov evrov. Ta sredstva bi lahko namenili skladnemu regionalnemu razvoju, kar bi imelo pozitiven socialen in ekonomski učinek.

Glede na napovedan obisk predsednika Republike Slovenije in predsednika Vlade Republike Slovenije v Beli krajini januarja in v začetku februarja 2010 ter pobudo predstavnikov belokranjskih občin, da se do takrat počaka s sprejemom zakonodajne iniciative, Državni svet podpira pobudo, da Vlada Republike Slovenije v okviru veljavne zakonodaje preuči vse možne interventne ukrepe za reševanje pereče problematike brezposelnosti in hitrejšega vzpostavljanja cestne in ostale razvojne infrastrukture v Beli krajini in jih začne nemudoma izvajati.

V primeru, da Vlada Republike Slovenije ne bo začela z izvajanjem interventnih ukrepov v Beli krajini, bo Komisija Državnega sveta za lokalno samoupravo in regionalni razvoj predlagala, da Državni svet sprejme Predlog zakona o razvojni podpori Beli krajini v obdobju 2010-2015 in ga posreduje v Državni zbor. 

* * *

Državni svet Republike Slovenije predlaga Vladi Republike Slovenije, da pobudo preuči in v skladu s četrtim odstavkom 98. člena Poslovnika Državnega sveta (Uradni list RS, št. 70/08 in 73/09) nanjo v roku 30 dni odgovori.

Povezane vsebine
document 22. seja Državnega sveta Republike Slovenije