Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Vprašanja Jožeta Ilca v zvezi s pravnim redom v Sloveniji

Državni svet Republike Slovenije je na 40. seji, dne 18. 1. 2006, v skladu z 41. členom poslovnika državnega sveta (Ur. l. RS, št. 44/93, 14/99, 2/04 in 18/05) obravnaval vprašanja državnega svetnika Jožeta Ilca v zvezi s pravnim redom v Sloveniji in na podlagi prvega odstavka 56. člena zakona o državnem svetu (Ur. l. RS, št. 44/92 in 76/05) sprejel naslednji

S K L E P :

Državni svet Republike Slovenije podpira vprašanja državnega svetnika Jožeta Ilca in predlaga Vladi Republike Slovenije, da vprašanja preuči in nanje odgovori.

Vprašanja državnega svetnika Jožeta Ilca se glasijo:

  • Ali je pravni red Republike Slovenije dovolj jasen, da omogoča določitev organov, ki ukrepajo in odločajo v primeru kršitve prisilnih predpisov?
  • Če je sistem jasen, zakaj vsi "domnevno pristojni organi" praviloma formalno rešujejo zadeve iz svojih pristojnosti na način, da niso pristojni, da ni zakonodaja urejena oz. da ne morejo za primer prevzeti odgovornosti?
  • Zakaj je to praksa državnih organov, ki so pristojni, da ukrepajo zato, da se vse napake in nepravilnosti odstranijo?
  • Koliko tragedij se mora dogoditi, da bodo državni organi, ki so pristojni po črki zakona, ukrepali tako kot nalaga služba in dolžnost?

Obrazložitev:

V letu 2004 je voznik izlil količino strupenih snovi na območju vodne podtalnice, kar bi ogrozilo zdravje prebivalstva (Zagradec - Dolenjska). Določene službe so ukrepale. Poleg operative pa so se oglašale razne "pristojne službe", da niso pristojne, da so inšpekcije z blokom in svinčnikov in da tukaj ne more nič pomagati. V decembru 2005 so v diskoteki Lipa Spodnje Pirniče umrle tri mlade osebe. Zopet se ponovi isto. Nismo pristojni, ni pojasnil, ni zahtev in podobno.

Vsak državni organ je organ v smislu osebe, ki je v službi, da ukrepa in odloča. Sodobno je, da ni pristojen ali podobno. Potem pa se poraja problem, zakaj te institucije naš sistem ima in jih potrebuje. Koliko dogodkov z vsemi tragičnimi posledicami bomo še imeli, da se bodo tisti, ki so plačani, da ukrepajo, tudi opravili svoje delo.

Državni svet Republike Slovenije predlaga Vladi Republike Slovenije, da vprašanja preuči in v skladu s 96. členom poslovnika državnega sveta (Ur. l. RS, št. 44/93, 14/99, 2/04 in 18/05) nanje v roku 30 dni odgovori.

Povezane vsebine
document 40. seja Državnega sveta Republike Slovenije