Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Vprašanji Branka Kodriča v zvezi z izgradnjo terminala za utekočinjen plin v Tržaškem zalivu

Državni svet Republike Slovenije je na 42. seji, dne 15. 3. 2006, v skladu z 41. členom poslovnika državnega sveta (Ur. l. RS, št. 44/93, 14/99, 2/04 in 18/05) obravnaval vprašanji državnega svetnika Branka Kodriča v zvezi z izgradnjo terminala za utekočinjen plin v Tržaškem zalivu in na podlagi prvega odstavka 56. člena zakona o državnem svetu (Ur. l. RS, št. 44/92 in 76/05) sprejel naslednji

S K L E P :

Državni svet Republike Slovenije podpira vprašanji državnega svetnika Branka Kodriča in predlaga Ministrstvu za okolje in prostor, da vprašanji preuči in nanju odgovori.

Vprašanji državnega svetnika Branka Kodriča se glasita:

  1. Kaj bo Ministrstvo za okolje in prostor storilo za zaščito slovenskih nacionalnih interesov v zvezi z izgradnjo terminala za utekočinjen plin, ki naj bi ga sredi Tržaškega zaliva zgradila italijanska družba Alpi Adriatico?
  2. Ali Ministrstvo za okolje in prostor namerava dati kakršnekoli pripombe na ekološko sprejemljivost projekta izgradnje terminala za utekočinjen plin sredi Tržaškega zaliva, glede na to, da je 30-dnevni rok za oddajo pripomb na italijanska ministrstva (ministrstvo za okolje, ministrstvo za proizvodne dejavnosti, ministrstvo za kulturne dobrine in dejavnosti) začel teči 3. marca 2006?

Obrazložitev:

Sredi Tržaškega zaliva, okoli kilometer od slovenskih ozemeljskih voda naj bi italijanska družba Alpi Adriatico zgradila terminal za utekočinjen plin, kjer naj bi se letno prečrpalo okrog osem milijard kubičnih metrov plina. To bi pomenilo močno povečanje tankerskega prometa v Tržaškem zalivu in s tem veliko nevarnost onesnaženja morja.

Projekt bi močno vplival na življenjske pogoje v Tržaškem zalivu, saj bi se temperatura morske vode zaradi segrevanja plina znižala za pet odstotkov. Veliko ekološko katastrofo bi predstavljalo tudi nameravano steriliziranje vode s 788 tonami "varikine" letno, ker naj bi to preprečilo razraščanje alg in druge morske vegetacije na notranjih stenah plinovoda. Ministrstvo bi se moralo takoj odzvati in podati svoje pripombe na ustrezna italijanska ministrstva (ministrstvo za okolje, ministrstvo za proizvodne dejavnosti, ministrstvo za kulturne dobrine in dejavnosti), saj je zadnji rok za oddajo pripomb 3. aprila 2006.

* * *

Državni svet Republike Slovenije predlaga Ministrstvu za okolje in prostor, da vprašanji preuči in v skladu s 96. členom poslovnika državnega sveta (Ur. l. RS, št. 44/93, 14/99, 2/04 in 18/05) nanje v roku 30 dni odgovori.

Povezane vsebine
document 42. seja Državnega sveta Republike Slovenije