Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Vprašanja mag. Blaža Kavčiča v zvezi s termično obdelavo odpadkov

Državni svet Republike Slovenije je na 35. seji 16. 3. 2011, v skladu z 98. členom Poslovnika Državnega sveta (Uradni list RS, št. 70/08, 73/09 in 101/10) obravnaval vprašanja predsednika mag. Blaža Kavčiča v zvezi s termično obdelavo odpadkov, in na podlagi prvega odstavka 56. člena Zakona o Državnem svetu (Uradni list RS, št. 100/05 - UPB1 in 95/09-odl. US) sprejel naslednji

S K L E P :

Državni svet podpira vprašanja predsednika mag. Blaža Kavčiča in predlaga Ministrstvu za okolje in prostor, da vprašanja preuči in na njih odgovori.

Vprašanja predsednika mag. Blaža Kavčiča se glasijo:

  1. Kaj se dogaja s projektom termične obdelave odpadkov in postavitvijo 2 objektov za predelavo preostankov odpadkov in energetsko izrabo le-teh?
  2. Kako bo Slovenija brez postavitve objektov za termično izrabo odpadkov izpolnila obveznosti iz krovne direktive za ravnanje z odpadki?
  3. Ali se je Slovenija odpovedala postavitvi teh objektov doma in bo cilje do evropske direktive izpolnjevala z izvažanjem odpadkov v tujino?

 

Obrazložitev:

Termična izraba odpadkov oziroma termična predelava odpadkov ima mesto v Direktivi Sveta EU (75/442/EEC) o odpadkih. Slovenija brez tovrstnih okoljsko-energetskih objektov ne bo izpolnila ciljev na področju ravnanja z odpadki. Usmeritve direktive jasno nakazujejo, da je sodoben 'Waste to Energy' objekt možno postaviti le v obstoječih sistemih daljinskega ogrevanja in ni jasno, zakaj Slovenija obstoječih objektov ne izrabi oziroma usposobi za takšne dejavnosti. Kot sedaj kaže bomo izpolnitev zahtev za termično obdelavo odpadkov iskali v prostih "sežigalniških" kapacitetah izven naših meja.

Pri energetski predelavi govorimo o državni javni službi, projekt pa bi se moral financirati skladno s sprejetim Operativnimi programom razvoja okoljske in prometne infrastrukture (OP ROPI) v obdobju 2007-2013 iz nepovratnih kohezijskih sredstev EU.

Zadeve se v tem segmentu ne odvijajo skladno z operativnimi programom, prav tako pa ne sledijo sklepom Odbora za okolje in prostor v DZ, ki je na 24. redni seji 15. oktobra in 8. decembra obravnaval tematiko ravnanja z odpadki. Med drugim je odbor v 8. točki predlagal Ministrstvu za okolje in prostor, da naj ponovno preuči možnost uvrstitve bodočih 2 naprav za termično obdelavo preostankov komunalnih odpadkov iz rezervnega v prioritetni program financiranja v OP ROPI in spremembo iz javno-zasebnega partnerstva v javni sistem financiranja. Odbor je MOP predlagal tudi, da naj nemudoma prične s pripravo Državnega prostorskega načrta (DPN) za takšna objekta, saj je priprava DPN časovno izjemno zahtevna. Ker so na razpolago nepovratna sredstva EU v ta namen, bi morali vlagati v projekt še dodatne napore.

Projekt je ocenjen na približno 85 milijonov evrov. V pripravo projektov je bilo vloženo že veliko denarja, določena podjetja, npr. TE-TOL, ki je v večinski državni lasti, so že pripravili določene študije, vendar se sedaj projekt možnega financiranja iz kohezijskih sredstev odmika. Zadeva je sedaj že tako daleč, da smo blizu točke, ko bo treba priznati, da projekta ne bo mogoče izvesti in s tem bomo zamudili tudi rok za črpanje nepovratnih sredstev EU.

* * *

Državni svet Republike Slovenije predlaga Ministrstvu za okolje in prostor, da vprašanja preuči in v skladu s četrtim odstavkom 98. člena Poslovnika Državnega sveta (Uradni list RS, št. 70/08, 73/09 in 101/10) na njih v roku 30 dni odgovori.

Povezane vsebine
document 35. seja Državnega sveta Republike Slovenije