Državni svet Republike Slovenije je na 20. seji 11. 11. 2009, v skladu z 98. členom Poslovnika Državnega sveta (Uradni list RS, št. 70/08 in 73/09) obravnaval vprašanje državnega svetnika Marijana Klemenca v zvezi z ureditvijo statusa članov in predsednikov izpitnih komisij za voznike motornih vozil, in na podlagi prvega odstavka 56. člena Zakona o Državnem svetu (Uradni list RS, št. 100/05 - UPB1) sprejel naslednji
S K L E P :
Državni svet podpira vprašanje državnega svetnika Marijana Klemenca in predlaga Ministrstvu za javno upravo in Ministrstvu za notranje zadeve, da vprašanje preučita in nanj odgovorita.
Vprašanje državnega svetnika Marijana Klemenca se glasi:
Ali nameravata Ministrstvo za javno upravo ter Ministrstvo za notranje zadeve sprejeti potrebne ukrepe za ureditev statusa in plač članov in predsednikov izpitnih komisij ter statusa izpitnih centrov.
O b r a z l o ž i t e v :
Društvo članov izpitnih komisij za voznike motornih vozil Republike Slovenije je na Ministrstvo za notranje zadeve in Ministrstvo za javno upravo januarja letos naslovilo dopis, v katerem so opozorili na problematiko vrednotenja dela in delovnega mesta člana izpitne komisije in njenega predsednika ter tudi statusa samih izpitnih centrov. Predlagana je bila sprememba Kolektivne pogodbe za državno upravo, uprave pravosodnih organov in uprave samoupravnih lokalnih skupnosti ter Uredbe o notranji organizaciji, sistematizaciji, delovnih mestih in nazivih v organih javne uprave in v pravosodnih organih.
Stalna medresorska delovna skupina za sistematično spremljanje delovanja izpitnih centrov pri upravnih enotah v Republiki Sloveniji, je z načelniki upravnih enot, v sestavi katerih so izpitni centri, na peti seji dne 14. 7. 2009 na Ministrstvu za javno upravo sprejela sklepe, da se Ministrstvu za javno upravo in Ministrstvu za notranje zadeve pošlje pobuda, da se ponovno preuči status članov izpitnih komisij in možnost njihove umestitve med uradnike, upoštevaje določila 23. člena Zakona o javnih uslužbencih- ZJU. Stalna delovna skupina in navzoči načelniki upravnih enot so predlagali Ministrstvu za javno upravo, da se izpitni centri kot organizacijske enote upravnih enot in vodje izpitnih centrov opredelijo v Uredbi o notranji organizaciji, sistematizaciji, delovnih mestih in nazivih v organih javne uprave in v pravosodnih organih (Uradni list RS, št. 58/03, 81/03, 109/03, 43/04, 58/04-popravek, 138/04, 35/05, 60/05, 72/05, 112/05, 49/06, 140/06, 9/07, 101/07, 33/08, 66/08, 88/08 in 8/09).
Izpitne komisije za voznike motornih vozil v Sloveniji delujejo v okviru javne uprave in sicer v 16 upravnih enotah po Sloveniji. Njihovo delo je sicer enako, vendar se razlikuje zaradi lokalnih posebnosti, različne prometne infrastrukture, obsega dela in tudi zaradi različnega načina organizacije v posameznih upravnih enotah. Zato so člani izpitnih komisij, sicer v okviru ZJU, glede na različno sistemizacijo v različnih upravnih enotah, tudi različno razporejeni oziroma ovrednoteni na svojih delovnih mestih. Za člane izpitnih komisij sta namenjeni dve plačni skupini, glede na izobrazbo, ki je edini pogoj. V kolektivni pogodbi za javno upravo so člani izpitne komisije razporejeni v plačno podskupino J3, kot strokovno tehnični delavci, in sicer je delovno mesto člana izpitne komisije z višjo izobrazbo (VI) uvrščeno v plačne razrede od 20. do 30., z visoko izobrazbo (VII/2) pa v razrede od 29. do 39. Po Zakonu o varnosti cestnega prometa se za člana izpitne komisije zahteva najmanj višja izobrazba, seveda ima lahko tudi visoko ali celo univerzitetno izobrazbo. V vsakem primeru pa bi moralo biti delovno mesto člana izpitne komisije precej višje ovrednoteno. Delo članov izpitnih komisij sicer ni strogo uradniško, pač pa je strokovno pedagoške oziroma izvedenske narave in se ne more primerjati z raznimi tehničnimi poklici, ki so tudi v tej plačni podskupini. Ta strokovno tehnična dela so v ZJU opredeljena kot spremljajoča dela, ki so potrebna za nemoteno opravljanje javnih nalog upravnega organa. V zakonu in podzakonskih aktih oziroma posledično tudi v sistemizacijah upravnih enot ni predvidenega enotnega in pravilno ovrednotenega delovnega mesta za strokovni profil člana izpitne komisije. Predpisana izobrazba je samo formalni nujni pogoj za delovno mesto, tako kot za vse ostale uradnike, član izpitne komisije pa mora imeti tudi še precej dodatnih znanj in kvalifikacij, ki so bistvene za opravljanje tega dela. Narava dela članov izpitne komisije je opravljanje javnih nalog in to s posebnimi pooblastili ministra za notranje zadeve, ne pa opravljanje spremljajočih oziroma strokovno tehničnih del, ki so potrebna za nemoten delovni proces organa.
* * *
Državni svet Republike Slovenije predlaga Ministrstvu za javno upravo in Ministrstvu za notranje zadeve, da vprašanje preučita in v skladu s četrtim odstavkom 98. člena Poslovnika Državnega sveta (Uradni list RS, št. 70/08 in 73/09) nanj v roku 30 dni odgovorita.