Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Vprašanja Draga Žure glede evrosredozemske univerze

Državni svet Republike Slovenije je na 14. seji 11. 3. 2009, v skladu z 98. členom Poslovnika Državnega sveta (Uradni list RS, št. 70/08) obravnaval vprašanja državnega svetnika Draga Žure glede evrosredozemske univerze in na podlagi prvega odstavka 56. člena Zakona o Državnem svetu (Uradni list RS, št. 100/05 - UPB1) sprejel naslednji

S K L E P :

Državni svet podpira vprašanja državnega svetnika Draga Žure in predlaga Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo, da vprašanja preuči in nanje odgovori.

Vprašanja državnega svetnika Draga Žure se glasijo:

  1. V kakšni fazi - položaju je danes Evrosredozemska univerza, katere ustanovna slovesnost je bila dne 9. 6. 2008 in naj bi se je udeležili predstavniki nekaj deset univerz ustanoviteljic ter slovenski in evropski politični vrh?
  2. Kako vpliva na to ustanovitev dejstvo, da je bil Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o visokem šolstvu, ki naj bi bil podlaga za to ustanovitev, uveljavljen šele 27. 6. 2008?
  3. Dne 26. 11. 2008 so Univerza v Mariboru, University of Haifa, University of Sousse in Universita degli studi di urbino >Carlo Bo< ustanovile zavod Evro-sredozemska univerza s sedežem Sončna pot 20, Portorož. Ali je s tem aktom dejansko prišlo za ustanovitev univerze iz vprašanja 1? Ali je Vlada, kot izvrševalka ustanoviteljskih pravic v primeru Univerze v Mariboru, soglašala z ustanoviteljstvom Univerze v Mariboru?
  4. Zakaj so Evro-sredozemsko univerzo ustanovile (le) štiri univerze in ne nekaj 10, kot se je napovedovalo v lanskem letu (vključno z vsemi slovenskimi univerzami)?
  5. Kako je s porabo dveh milijonov evrov, ki sta bila predvidena v proračunih RS za leti 2008 in 2009 kot zagonska sredstva?
  6. Kako je z ustanavljanjem evro-sredozemske univerzitetne fundacije, iz katere naj bi se financirala Evro-sredozemska univerza?
  7. Ali bo ministrstvo v okviru pričakovanih sprememb Zakona o visokem šolstvu pripravilo tudi spremembo, s katero bodo imeli študentje na takšne vrste univerzi zagotovljeno soupravljanje?
  8. S kakšnimi instrumenti - ukrepi bo ministrstvo zagotavljalo kakovost študijskih programov na takšni zvezi univerz?

Obrazložitev:

Državni svet je ob sprejemu odložilnega veta na Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o visokem šolstvu 5. 6. 2008 ugotavljal, da zakon odpira celo vrsto novih vprašanj, ki lahko močno vplivajo na naš visokošolski prostor, saj členi, ki vzpostavljajo pravno podlago za ustanovitev mednarodne zveze univerz, puščajo velik manevrski prostor za različne interpretacije. Povzroča jih predvsem določba, da je mednarodna zveza univerz kar univerza, kar je nova in nepreverjena ureditev. Zato je poudaril, da predlagatelj zakona ni pripravil predlaganih rešitev v sodelovanju z visokošolskimi partnerji (univerze in študenti), saj naj bi pri upravljanju mednarodnih zvez univerz imeli študentje z zakonom določene pravice.

Državni svet je ugotovil, da predlagatelj v 1. členu zakona (novi 10a. člen) predlaga ustanovitev mednarodne zveze univerz kot nove univerze (Evro-sredozemske univerze) po naši zakonodaji, čeprav v tretjem odstavku tega člena ni določeno, da bi morala izpolnjevati pogoje, določene z veljavnim pravnim redom na področju visokega šolstva tako za njeno ustanovitev kot za vpis v razvid visokošolskih zavodov.

* * *

Državni svet Republike Slovenije predlaga Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo, da vprašanja preuči in v skladu s četrtim odstavkom 98. člena Poslovnika Državnega sveta (Uradni list RS, št. 70/08) nanje v roku 30 dni odgovori.

Povezane vsebine
document 14. seja Državnega sveta Republike Slovenije