Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Vprašanja Jožeta Mihelčiča v zvezi s problematiko financiranja regionalnih televizijskih programov

Državni svet Republike Slovenije je na 20. seji 11. 11. 2009, v skladu z 98. členom Poslovnika Državnega sveta (Uradni list RS, št. 70/08 in 73/09) obravnaval vprašanja državnega svetnika Jožeta Mihelčiča v zvezi s problematiko financiranja regionalnih televizijskih programov, in na podlagi prvega odstavka 56. člena Zakona o Državnem svetu (Uradni list RS, št. 100/05 - UPB1) sprejel naslednji

S K L E P :

Državni svet podpira vprašanja državnega svetnika Jožeta Mihelčiča in predlaga Ministrstvu za kulturo, da vprašanja preuči in na njih odgovori.

Vprašanja državnega svetnika Jožeta Mihelčiča se glasijo:

  1. Ali je Ministrstvo za kulturo v letu 2009 v rednem letnem javnem razpisu za sofinanciranje programskih vsebin in v skladu s 4.a členom Zakona o medijih namenilo za sofinanciranje in razvijanje programskih vsebin radijskih in televizijskih programov s statusom lokalnega, regionalnega, študentskega oziroma nepridobitnega radijskega in televizijskega programa,  3% zneska prispevka za programe RTV Slovenija, ki je bil zbran v preteklem letu?
  2. Zakaj so bili po objavljenem javnem razpisu za sofinanciranje programskih vsebin medijev v letu 2009  med upravičence do razpisanih sredstev vključene tudi pravne in fizične osebe, ki so registrirane za produkcijo avdiovizualnih del oziroma radijskih programov- neodvisni producenti in to ne glede na dejstvo, da so bila razpisana sredstva za 15 % nižja kot v letu 2008?
  3. Ali ne bi veljalo razmisliti tudi o uvedbi sistemskega oziroma konstantnega in vnaprej znanega vira delnega sofinanciranja regionalnih televizijskih programov, tudi v luči prihodnjega obveznega oddajanja v digitalni radiofuzni tehniki?

Obrazložitev:

Razpisana sredstva v javnem razpisu za sofinanciranje programskih vsebin zgoraj navedenih radijskih in televizijskih programov v letu 2009 so bila manjša za 350.000 € ali 15 % od sredstev v letu 2008. Glede na to, da v letu 2008, ki je v skladu s 4.a členom Zakona o medijih osnova za določitev razpisanih sredstev, RTV naročnina ni bila znižana, lahko upravičeno sklepamo, da je bila višina sredstev zmanjšana v nasprotju z navedenim zakonom in na škodo predvsem televizij z statusom regionalnega televizijskega programa.  Na tak zaključek nas navaja dejstvo, da je bil krog upravičencev naknadno neupravičeno razširjen z neodvisnimi producenti in da so bila pri razdelitvi razpisanih sredstev porušena vsa logična razmerja tako med regionalnimi in lokalnimi televizijskimi programi, kot tudi med televizijskimi in radijskimi programi. Da  Strokovna komisija za ocenjevanje projektov pri Ministrstvu za kulturo RS svojega dela ni opravila v skladu z nazivom kaže dejstvo, da je ocenjevala posamezne programe, iz ocen pa je razvidno da jih sploh ne ali pa slabo pozna in da programov ni ocenjevala z regionalnega zornega kota.

Dvom o pravični delitvi sredstev na podlagi prijavljenih programov in potrebnih sredstev povzroča tudi dejstvo, da se predstavniki nekaterih radijev javno hvalijo, da denarja ne bodo mogli porabiti, predstavniki nekaterih televizij pa s tem, da v prvem krogu niso dobili nobenih sredstev, po pritožbi in posredovanju ustreznih ljudi  pa so programi naenkrat postali ustrezni in dodeljena so bila sredstva temu primerna.

Posledica vsega navedenega je, da so najkrajši konec potegnili regionalni televizijski programi posebnega pomena in to kljub odločbi, s katero jim je bil status dodeljen in s katero se je država Slovenija zavezala, da bo s sredstvi javnega razpisa sofinancirala pripravo in izvedbo programskih vsebin na lokalni in regionalni ravni.

Zaradi neurejenega financiranja regionalnih programov, pozno objavljenega in zaključenega javnega razpisa, znatnega zmanjšanja razpoložljivih sredstev, neustreznih in nedoločenih razmerij med upravičenci in neupravičenega širjenja kroga upravičencev do javnih sredstev so se nekatere regionalne televizije znašle brez potrebnih finančnih sredstev in na robu propada.

Glede na to, da pomemben del odgovornosti za takšno stanje, s svojim delovanjem in odnosom do problematike nosi tudi pristojno ministrstvo, lahko upravičeno pričakujemo, da se bo aktivno vključilo v reševanje nastale situacije.

* * *

Državni svet Republike Slovenije predlaga Ministrstvu za kulturo, da vprašanja preuči in v skladu s četrtim odstavkom 98. člena Poslovnika Državnega sveta (Uradni list RS, št. 70/08 in 73/09) na njih v roku 30 dni odgovori.

Povezane vsebine
document 20. seja Državnega sveta Republike Slovenije
document Odgovor Ministrstva za kulturo na vprašanja svetnika Jožeta Miheliča v zvezi s problematiko financiranja regionalnih televizijskih programov