Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Vprašanje dr. Zoltana Jana glede zaposlovanja volonterjev v državnih ustanovah

Državni svet Republike Slovenije je na 7. seji, dne 21. 5. 2008, v skladu z 41. členom Poslovnika Državnega sveta (Ur. l. RS, št. 44/93, 14/99, 2/04, 18/05 in 86/07) obravnaval vprašanje državnega svetnika dr. Zoltana Jana glede zaposlovanja volonterjev v državnih ustanovah in na podlagi prvega odstavka 56. člena Zakona o Državnem svetu (Ur. l. RS, št. 100/05 - uradno prečiščeno besedilo) sprejel naslednji

S K L E P :

Državni svet Republike Slovenije podpira vprašanje državnega svetnika dr. Zoltana Jana in predlaga Vladi Republike Slovenije, da vprašanje preuči in nanj odgovori.

Vprašanje državnega svetnika dr. Zoltana Jana se glasi:

Zakaj Vlada Republike Slovenije in njena ministrstva pod krinko volontariata spodbujajo zaposlovanje, ki ima vse značilnosti prvotnega pomena termina voluntarizem (samovoljno, avtoritarno, diktatorsko ravnanje, ne glede na zakone, obveznosti ali  potrebe družbe) in tako onemogoča mladim, visoko usposobljenim strokovnjakom, da normalno začnejo svojo poklicno pot po dolgoletnem študiju?.

Obrazložitev:

Zadnja leta se ne samo tolerira, pač pa povsem uradno spodbuja zaposlovanje volonterjev v državnih ustanovah na številnih področjih, npr. v zdravstvu, šolstvu itd. Mladi strokovnjaki so tako prisiljeni, da po uspešnem študiju, ki zaradi preobsežnih programov v primerjavi z drugimi državami v EU traja nadpovprečno dolgo, delajo brezplačno in brez vsakršnih pravic iz delovnega razmerja kot volonterji v državnih ustanovah, ne da bi jim delodajalec plačeval prispevke iz socialnega in zdravstvenega zavarovanja, ne da bi se jim to delo štelo v delovno dobo, ne da bi imeli pravico do povračila stroškov za prehrano in prevoz na delo, kritja drugih materialnih stroškov itd.
Ministrstvo Republike Slovenije za šolstvo in šport je npr. lani razpisalo 135 pripravniških mest učiteljev s sklenitvijo delovnega razmerja in trikrat več mest pa za opravljanje volonterskega –  brezplačnega –  pripravništva. Tako so celo kandidati, ki so  med študijem dosegli povprečno oceno 8,11, padli med 400 neplačanih pripravnikov in tako skušali izpolniti pogoj za opravljanje strokovnega izpita, ki je pogoj za morebitno opravljanje vzgojno-izobraževalnega dela, čeprav to ni usklajeno z ostalo zakonodajo s področja delovnih razmerji.
To seveda še zdaleč ni tisto, kar Slovenija zagovarja pred mednarodno javnostjo npr. nakonferenci Delo za mlade - blaginja za vse, ki naj bi prispevala k razreševanju vprašanja "o uspešnem in dostojnem zaposlovanju mladih«. Na njej je Marjeta Cotman v vlogipredsednice Sveta EU za zaposlovanje in socialno politiko poudarila, "da Evropska unija ni le gospodarski projekt« in da je »vključevanju mladih na trg dela, kar je eden najpomembnejših izzivov."

* * *

Državni svet Republike Slovenije predlaga Vladi Republike Slovenije, da vprašanje preuči in v skladu s 96. členom Poslovnika Državnega sveta (Ur. l. RS, št. 44/93, 14/99, 2/04, 18/05 in 86/07) nanj v roku 30 dni odgovori.

Povezane vsebine
document 7. seja Državnega sveta Republike Slovenije
document Odgovor Vlade RS na vprašanje državnega svetnika dr. Zoltana Jana glede zaposlovanja volonterjev v državnih ustanovah