Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Odgovor Vlade Republike Slovenije na vprašanje državnega svetnika Rastislava Jožeta Revna glede Odloka o spremembi Odloka o preoblikovanju Psihiatrične bolnišnice Idrija v javni zdravstveni zavod

Datum: 9. 4. 2009
Prejeto:  9. 4. 2009


1.

Državni svetnik Rastislav J. Reven je na Vlado Republike Slovenije pisno naslovil vprašanje, kaj je namen izdaje Odloka o preoblikovanju Psihiatrične bolnišnice Idrija v javni zdravstveni zavod, št. 01403-16/2009/4 z dne 13. 1. 2009 (v nadaljnjem besedilu: Odlok). Na navedeno vprašanje Vlada Republike Slovenije pojasnjuje, da je namen izdaje Odloka poenotenje ureditve števila predstavnikov v svetu javnih zdravstvenih zavodov.

Ugotovili smo, da je to vprašanje urejeno zelo različno, zato smo število predstavnikov v svetu zavoda poenotili in zmanjšali. Pričakujemo, da bo slednje na tem segmentu uvedlo primerljivost ter hkrati tudi večjo učinkovitost in znižanje stroškov za delo svetov javnih zdravstvenih zavodov.

V svetu zavoda je bilo do uveljavitve Odloka 11 članov sveta zavoda, od tega je bilo 6 predstavnikov ustanovitelja, 3 predstavniki delavcev bolnišnice, 1 predstavnik Občine Idrija in 1 predstavnik Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije.

V vseh štirih psihiatričnih bolnišnicah je število članov sedaj poenoteno, saj ima ustanovitelj 4 člane, delavci, Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije in občina pa po enega člana.

Poenotenje in zmanjšanje števila članov v vseh svetih javnih zdravstvenih zavodov bo, po oceni Ministrstva za zdravje, prineslo finančni prihranek v višini cca. 85.000 EUR na letni ravni, saj se bo število članov v svetih zavodov zmanjšalo za 157 članov.

2.

V zvezi s pisnim vprašanjem, kakšna je strokovna utemeljitev za zmanjšanje števila članov Sveta Zavoda Psihiatrične bolnišnice Idrija, pojasnjujemo, da lahko strokovno utemeljitev zmanjšanja števila predstavnikov v svetu podkrepimo tudi z dejstvom, da je Vlada Republike Slovenije z namenom zagotovitve strokovnosti in neodvisnosti v svetu zavoda ustanovila in imenovala Kadrovsko akreditacijski svet na področju zdravja (v nadaljnjem besedilu: KAS), ki je zadolžen za izbor kandidatov za predstavnike ustanovitelja v organih upravljanja javnih zavodov na področju zdravja.

Strokovnost odločanja v svetu zavoda ni odvisna od števila članov sveta zavoda. Pomembno je, da so strokovni in neodvisni, zato so predstavniki ustanovitelja po novem lahko tisti, ki izpolnjujejo splošne in posebne kriterije ter merila za imenovanje članov v organe upravljanja javnih zavodov na področju zdravja. Te kriterije in merila je sprejel KAS z namenom, da bodo predstavniki, ki bodo predlagani Vladi Republike Slovenije za imenovanje v svet zavoda, imeli strokovno preverjeno široko znanje in izkušnje, tako na Naslov: Gregorčičeva 20-25, p.p. 638, 1001 Ljubljana, Slovenija področju ekonomije, organizacije, prava, managementa, kot tudi na področju zdravstva in bodo sposobni sprejemati odgovorne odločitve v svetu zavoda.

Predstavnik delavcev je v svet zavoda izvoljen na volitvah s strani delavcev, zato so delavci tisti, ki presojajo in odločajo o njegovi strokovnosti in neodvisnosti pri zastopanju in odločanju v svetu zavoda. Glede zmanjšanja števila delavcev v svetu zavoda Psihiatrične bolnišnice Idrija, naj povemo le, da se z Odlokom število predstavnikov delavcev, ravno tako, kot število predstavnikov ustanovitelja, zmanjša za dva, kar pomeni, da se ohrani razmerje med predstavniki obeh interesnih skupin, vloga delavcev pa tako ostaja nespremenjena.

Temu pa sledi tudi zmanjšanje stroškov in racionalizacija poslovanja zavoda, kar je več kot dovolj razlogov, da podpiramo to spremembo.

3.

Glede navedb, da naj bi Vlada Republike Slovenije nasilno prekinila mandat sedanjemu Svetu zavoda še pred iztekom njegovega mandata, pojasnjujemo, da je Vlada Republike Slovenije na podlagi Zakona o zdravstveni dejavnosti dne 13. 1. 2009 sprejela Odlok o spremembi Odloka o preoblikovanju Psihiatrične bolnišnice Idrija v javni zdravstveni zavod, ki je na novo uredil številčno razmerje predstavnikov v svetu. V skladu s tem Odlokom je treba tudi na novo imenovati oziroma izvoliti svet zavoda. Torej gre za uskladitev dejanskega stanja z Odlokom, in ne za nasilno prenehanje mandata. Mandat ni pravica in ustanovitelj lahko kadarkoli iz utemeljenih razlogov poseže vanj.

4.

Vlada Republike Slovenije v zvezi z vprašanjem, zakaj v odloku niso postavljeni normalno izvedljivi roki, pojasnjuje, da je kot nosilec ustanoviteljskih pravic omenjeni Odlok izdala dne 13. 1. 2009 in naložila svetu zavoda, da uskladi statut v skladu s tem Odlokom v roku 30 dni. Kolikor pa v omenjenem roku ne pride do uskladitve statuta z odlokom, obstaja že v samem sklepu vlade varovalka, da dosedanji svet deluje do konstituiranja novega.

Sicer pa menimo, da je rok 30 dni razumen, saj ima svet zavoda možnost v tem času sklicati sejo, ki je lahko tudi korespondenčna, kolikor poslovnik sveta zavoda to dopušča.

To se je izkazalo tudi v praksi, saj je večina zavodov, katerim je Vlada Republike Slovenije izdala Odloke z enakimi roki, to uspela uskladiti in se njihovi statuti že medresorsko usklajujejo ali pa so že bili poslani Vladi Republike Slovenije v soglasje.

V nadaljevanju je potrebno poudariti, da je Vlada Republike Slovenije z Odlokom določila, da morajo biti člani sveta izvoljeni oziroma imenovani v roku 30 dni od dneva uveljavitve sprememb statuta zavoda. Spremembe statuta so uveljavljene, ko da Vlada Republike Slovenije soglasje nanje, in ne od dneva potrditve sprememb statuta na seji sveta zavoda, zato štetje rokov v obrazložitvi vprašanja svetnika ni pravilno.

5.

Glede navedb, da je drugi odstavek 4. člena Odloka v koliziji s samim seboj in tudi s 3. členom, sporočamo, da drugi odstavek 4. člena Odloka ni v koliziji s samim seboj in tudi ne s 3. členom.

Odlok je po hierarhiji višji akt od statuta in drugih aktov, sprejetih na njegovi podlagi, kar pomeni, da podrejeni akti ne morejo biti z njim v nasprotju, kolikor pa bi vseeno bili, prevladajo določbe Odloka. Prehodni čas do uskladitve statuta in drugih aktov z določbami Odloka je namenjen ravno temu, da se sestava novega sveta zavoda uredi v statutu in da se čimprej skliče prva seja tako sestavljenega sveta zavoda. Odlok določa tudi, da dosedanji člani sveta zavoda opravljajo svoje delo do konstituiranja novega sveta zavoda, kar pomeni, da opravljajo svoje delo v enaki sestavi do prve konstitutivne seje novega sveta zavoda.

Vlada Republike Slovenije
mag. Milan Cvikl,
generalni sekretar

Povezane vsebine
document Vprašanja Rastislava Jožeta Revna glede Odloka o spremembi Odloka o preoblikovanju Psihiatrične bolnišnice Idrija v javni zdravstveni zavod