Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Vprašanje Janeza Sušnika glede poročanja Radiotelevizije Slovenije o posvetu Državnega sveta Republike Slovenije "Pomen in vloga dvodomnosti"

Državni svet Republike Slovenije je na 49. seji, dne 6. 12. 2006, v skladu z 41. členom poslovnika državnega sveta (Ur. l. RS, št. 44/93, 14/99, 2/04 in 18/05) obravnaval vprašanje državnega svetnika Janeza Sušnika glede poročanja Radiotelevizije Slovenije o posvetu Državnega sveta Republike Slovenije "Pomen in vloga dvodomnosti" in na podlagi prvega odstavka 56. člena zakona o državnem svetu (Ur. l. RS, št. 100/05 - uradno prečiščeno besedilo) sprejel naslednji

S K L E P :

Državni svet Republike Slovenije podpira vprašanje državnega svetnika Janeza Sušnika in predlaga Ministrstvu za kulturo in generalnemu direktorju Radiotelevizije Slovenija, da vprašanje preučita in nanj odgovorita.

Vprašanje državnega svetnika Janeza Sušnika se glasi:

Zakaj gledalci nacionalnega televizijskega programa javnega zavoda RTV Slovenija nismo bili v okviru dnevno informativnega programa seznanjeni z mednarodnim posvetom o dvodomnosti - Pomen in vloga dvodomnosti - na katerem je v okviru uradnega obiska sodeloval predsednik Senata Republike Francije Christian Poncelet, ob njem pa tudi predsednik Zveznega sveta Republike Avstrije Gottfried Kneifel, predsednik Senata Češke Republike P?™emysl Sobotka in ostali slovenski strokovnjaki?

Obrazložitev:

TV Slovenija svojih gledalcev v okviru dnevno informativnega programa ni seznanila o mednarodnem posvetu o dvodomnosti - Pomen in vloga dvodomnosti, ki ga je organiziral Državni svet RS, v četrtek, 19.10.2006. Gledalci namreč nismo bili seznanjeni s sodelovanjem treh visokih predstavnikov tujih držav in njihovimi prispevki na tem posvetu.

Posvet so s svojimi prispevki, poleg vidnih slovenskih strokovnjakov (prof. dr. Franc Grad, prof. dr. Igor Lukšič, prof. dr. Rajko Pirnat, prof. dr. Miro Cerar, prof. dr. Ivan Kristan, mag. Branko Grims), strokovno obogatili tudi predsednik Senata Republike Francije Christian Poncelet, ki je bil na povabilo Državnega sveta RS tudi na uradnem obisku v Sloveniji (sprejela sta ga tudi predsednika Državnega zbora in Vlade Republike Slovenije France Cukjati, dr. med. in Janez Janša), predsednik Zveznega sveta Republike Avstrije Gottfried Kneifel in predsednik Senata Češke Republike P?™emysl Sobotka. Na posvetu so s svojimi videnji, ki temeljijo na vsakodnevni praksi delovanja Državnega sveta Republike Slovenije, tvorno sodelovali tudi sedanji in bivši člani državnega sveta, ki preko te institucije predstavljajo, zastopajo ter opozarjajo na interese slovenske civilne družbe.
Menim, da se tema o državnem svetu, ki je bila predstavljena v informativni oddaji Tednik, ne more primerjati s celostnim pomenom in vlogo dvodomnosti v parlamentarnih sistemih vseh držav. Mednarodni posvet, na katerem so predstavili svoja stališča glede dvodomnosti in vloge državnega sveta trije predsedniki drugih domov in vrsta domačih uglednih in priznanih strokovnjakov, se ne more primerjati z nekaj načelnimi stališči nekaterih predstavnikov domačih političnih strank, ki so odgovarjali samo glede ukinitve državnega sveta Republike Slovenije. Ali lahko govorimo o načelu strokovnosti in neodvisnosti novinarskega dela, ne da bi se za mnenje o dvodomnosti povprašalo strokovnjake tudi s področja ustavnega prava in političnih ved?  Je bila tema o dvodomnosti res tako izčrpno pokrita s strani RTV SLO, da so bila v zvezi z vlogo državnega sveta dovolj že moja osebna stališča?
Kljub strokovni ter visoki mednarodni in slovenski udeležbi posvet ni dobil mesta v informativnih oddajah nacionalne televizije. Moram še dodati, da je uredniška presoja res avtonomna, vendar to ne odvezuje nobenega urednika, da je ne bi opravljal tudi strogo profesionalno. Ponovno poudarjam, da morajo novinarji in uredniki RTV Slovenija pri svojem delu spoštovati načelo resničnosti, nepristranskosti in celovitosti informacij, načelo politične uravnoteženosti ter svetovnonazorski pluralizem; zagotavljati nepristransko in celovito obveščenost, tako da imajo državljani možnost svobodnega oblikovanja mnenj; spoštovati načelo politične neodvisnosti in avtonomnosti novinarjev in uveljavljali profesionalno etiko poročevalcev, tako kot to med drugim zahteva od njih 5. člen ZRTVS-1.

* * *

Državni svet Republike Slovenije predlaga Ministrstvu za kulturo in generalnemu direktorju Radiotelevizije Slovenije, da vprašanje preučita in v skladu s 96. členom poslovnika državnega sveta (Ur. l. RS, št. 44/93, 14/99, 2/04 in 18/05) nanj v roku 30 dni odgovorita.

Povezane vsebine
document Odgovor Ministrstva za kulturo na vprašanje državnega svetnika Janeza Sušnika glede poročanja Radiotelevizije Slovenije o posvetu Državnega sveta Republike Slovenije "Pomen in vloga dvodomnosti"
document 49. seja Državnega sveta Republike Slovenije