Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Vprašanja dr. Janvita Goloba glede posledic sladkorne reforme

Državni svet Republike Slovenije je na 15. seji 22. 4. 2009, v skladu z 98. členom Poslovnika Državnega sveta (Uradni list RS, št. 70/08) obravnaval vprašanja državnega svetnika dr. Janvita Goloba glede posledic sladkorne reforme in na podlagi prvega odstavka 56. člena Zakona o Državnem svetu (Uradni list RS, št. 100/05 - UPB1) sprejel naslednji

S K L E P :

Državni svet podpira vprašanja državnega svetnika dr. Janvita Goloba in predlaga Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, da vprašanja preuči in nanje odgovori.

Vprašanja državnega svetnika dr. Janvita Goloba se glasijo:

Kot rezultat sheme za prestrukturiranje evropske industrije sladkorja je sedaj proizvodnja sladkorja skoncentrirana v 18 namesto v 23 državah, kot je bilo to pred  reformo, dosežen pa je bil tudi cilj zmanjšanja kvote za skoraj 6 milijonov ton sladkorja.

Reforma sladkornega sektorja v EU pa je naredila veliko škodo Sloveniji. S prodajo Tovarne sladkorja Ormož je slovenski kmet izgubil pomemben vir dohodka, Slovenci pa samooskrbo s sladkorjem.
Tovarna sladkorja Ormož se je lastninila v letih 1994 in 1995. Po zakonu je pripadalo državnim skladom 40 % vrednosti, kmetijskim zadrugam 45 %, članom kolektiva približno 6 %, ostalo pa je bilo ponujeno v javni prodaji. Vlada je kmalu odprodala svoj delež holandski firmi COSUN, ki je z dodatnim odkupom deleža zadrug postala večinski lastnik. 25 % delež je od zadrug kupila italijanska firma S.E.I.R. Več kot deset let je proizvodnja še tekla, nato pa so se lastniki odločili, da jo ukinejo. Tej odločitvi je botrovala tudi bogata odškodnina, ki jo je ponujal Bruselj, pridelovalci sladkorne pese pa so si zagotovili do leta 2013 odškodnino. Tako se je za nekaj deset milijonov evrov uničilo več kot 30 let uspešnega in koristnega dela, ki je prinašalo dohodek več kot 2.000 kmetom. Njive po treh letih že kažejo borno podobo revnega kolobarja, kmetje pa se sprašujejo, kaj bo dalo dohodek njim in njihovim naslednikom. Razvoj kmetijstva je brez dohodkovno donosne proizvodnje otežkočen. Vlada, ki je vodila prodajo tovarne, okolju ni ponudila alternativnih rešitev. Ostaja potreba, da se proizvodnja sladkorja obnovi oz. vzpostavi vsaj v prvotno stanje ali pa se dopolni. To je možno s koordiniranim sodelovanjem in interesom Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, pridelovalcev sladkorne pese in  zainteresiranih poslovnih partnerjev.
Vlada je torej konec januarja 2007 potrdila program zapiranja Tovarne sladkorja Ormož in zaključek pridelovanja sladkorne pese. Določene so bile visoke odpravnine zaposlenim, plačila kmetovalcem za odpoved setvi sladkorne pese vse do leta 2013 in odškodnine za strojno opremo.

V dokumentu "Sladkorna reforma" - končna različica, kompromis Predsedstva v dogovoru s Komisijo, z dne 24. 11. 2005, je v prilogi 1 zapisano, kako mora biti izdelan program za prestrukturiranje tovarne sladkorja in opustitev pridelovanja sladkorne pese. Vloga za pomoč za prestrukturiranje vključuje potrdilo, da je bil pripravljen načrt za prestrukturiranje po posvetovanju s proizvajalci sladkorne pese.

Zastavljajo se naslednja vprašanja:

Kaj vsebuje to potrdilo in kdo ga je podpisal?
Lastniki tovarne so namreč v začetku januarja 2006 izvedli anonimno anketo s pridelovalci sladkorne pese. Čas za vrnitev anonimnega formularja je bil omejen na manj kot 10 dni. Pri anketi ni sodelovalo Združenje pridelovalcev sladkorne pese in njegovo Predsedstvo, ki je v letu 2005 sprejelo zadnji sklep in ga poslalo lastnikom tovarne, da se kmetje obvezujejo, da bodo pridelovali sladkorno peso pod novimi pogoji.
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter lastniki tovarne so se dogovorili, da kmetje sejejo sladkorno peso še v letu 2006 in da je to leto osnova za plačilo odškodnine za odpoved setvi sladkorne pese.
Katera poljščina je predvidena v programu prestrukturiranja za zamenjavo sladkorne pese v njivskem kolobarju?

Kaj vsebuje shema prestrukturiranja, ki jo je Vlada potrdila konec januarja 2007 in kdo nadzoruje realizacijo in ekološko sanacijo?
Kako poteka prestrukturiranje Tovarne sladkorja Ormož?

V razpravi na Državnem zboru 24. 11. 2006 je ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano poudarila: "Rada bi povedala, da se sicer res ukinja proizvodnja sladkorja v tovarni Ormož, da pa se sedanji lastniki ne umikajo iz Slovenije. Oni ne prodajajo in ne odhajajo. Zaprosili bodo za pomoč za prestrukturiranje pri Komisiji ES, ki jim pač pripada. Pri meni so bili včeraj. Dogovorili smo se in vse tri opcije so še vedno aktivne, in sicer prestrukturiranje v bioetanol, imajo novo idejo, da bi imeli logistični center za sadje in zelenjavo, kar se mi zdi v tem delu Slovenije ekonomsko zelo upravičeno in pa proizvodnja rib v lagunah, ki so že obstoječe."
Ali se je Slovenija dokončno odpovedala proizvodnji sladkorja in setvi sladkorne pese? Kakšne so obveze Slovenije po letu 2013?

* * *

Državni svet Republike Slovenije predlaga Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, da vprašanja preuči in v skladu s četrtim odstavkom 98. člena Poslovnika Državnega sveta (Uradni list RS, št. 70/08) nanje v roku 30 dni odgovori.

Povezane vsebine
document 15. seja Državnega sveta Republike Slovenije
document Odgovor Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano na vprašanja državnega svetnika dr. Janvita Goloba glede posledic sladkorne reforme