Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Pobudi Jožeta Mihelčiča v zvezi s pripravo Predloga zakona o podpori Beli Krajini z vsemi obkolpskimi občinami

Državni svet Republike Slovenije je na 19. seji 21. 10. 2009, v skladu z 98. členom Poslovnika Državnega sveta (Uradni list RS, št. 70/08 in 73/09) obravnaval pobudi državnega svetnika Jožeta Mihelčiča v zvezi s pripravo Predloga zakona o podpori Beli Krajini z vsemi obkolpskimi občinami, in na podlagi prvega odstavka 56. člena Zakona o Državnem svetu (Uradni list RS, št. 100/05 - UPB1) sprejel naslednji

S K L E P :

Državni svet podpira pobudi državnega svetnika Jožeta Mihelčiča in predlaga Vladi Republike Slovenije in Službi Vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko, da pobudi preučita in nanju odgovorita.

Pobudi državnega svetnika Jožeta Mihelčiča se glasita:

  1. Vlada Republike Slovenije in Služba Vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko naj v najkrajšem možnem času pripravita Predlog zakona o podpori Beli Krajini z vsemi obkolpskimi občinami in ga predložita Državnemu zboru v sprejem.
  1. Vlada Republike Slovenije in Služba Vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko naj v najkrajšem možnem času pripravita kriterije, po katerih se bodo delila evropska kohezijska sredstva med razvojnimi regijami, subregijami znotraj razvojnih regij in med občinami znotraj subregij. Osnova za razdelitev morajo biti programi, možnost preglasovanja med posameznimi subregijami in občinami pa bi morala biti izključena.

Obrazložitev:

Pred leti je bil v Državnem zboru sprejet zakon, na podlagi katerega je bila dodeljena pomoč zasavskim občinam, sedaj pa je v državnozborskem postopku predviden sprejem Zakona o razvojni podpori Pomurski regiji. Verjamemo, da je Pomurje potrebno pomoči in upamo, da bo zaradi sprejetega zakona Pomurcem pomoč bolj dostopna in učinkovita. Obenem pa smo tako Belokranjci kot tudi prebivalci drugih obkolpskih občin razočarani in prizadeti, ker sta tako Vlada kot Služba Vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko zamudili priložnost, da predložita v sprejem podporno in razvojno naravnan zakon, s katerim bi zajeli vse manj razvite regije v Republiki Sloveniji, tudi Belo Krajino in obkolpske občine, ki po vseh kazalcih razvitosti krepko zaostajajo za razvojem v razvojni regiji Jugovzhodna Slovenija kot tudi v državi.

Bela Krajina, stisnjena med reko Kolpo s šengensko  zaprto mejo, Kočevski rog in Gorjance, brez ustrezne cestne, železniške, telekomunikacijske in tudi energetske povezave, s slabo razvito komunalno infrastrukturo, z industrijo, ki jo je kriza najbolj prizadela - livarstvo v Občini Črnomelj, tekstilna industrija v Občini Metlika in proizvodnja kondenzatorjev v Občini Semič, kjer se dnevno izgubljajo delovna mesta in se stopnja brezposelnosti giblje od 12,3 do 15 % , osebni dohodki pa so daleč pod povprečjem v Republiki Sloveniji, potrebuje in tudi pričakuje pomoč države.

Nujno je zagotoviti izgradnjo ceste 3. razvojne osi, povezati Črnomelj, Metliko in Semič preko Gorjancev z avtocesto, obnoviti tako imenovano Partizansko magistralo, ki je že preko 30 let v izgradnji, posamezni odseki še niso niti zgrajeni, ko so drugi že popolnoma uničeni, zagotoviti ustrezno elektroenergetsko varnost.

Z ustreznimi davčnimi olajšavami in finančnimi vzpodbudami zagotoviti  razvoj podjetništva v Beli krajini, odpirati nova delovna mesta, predvsem za mlade, izobražene, ki se po končanem šolanju v večini ne vračajo, saj zanje ni ustreznih delovnih mest.

Tudi belokranjsko kmetijstvo, kolikor ga je še ostalo, je potrebno posebne obravnave, tako zaradi kraških, kamnitih zemljišč, ki so v večini neprimerna za intenzivno kmetijsko pridelavo, vinogradništva, ki doživlja eno najhujših kriz, zapuščenih in zaraščenih kočevarskih vasi (samo na področju Občine Semič jih je skupaj 28), kot tudi zaradi preprečitve nadaljnjega opuščanja kmetovanja.

Dodatno so problemi v Beli krajini zaostreni tudi zaradi delitve sredstev iz kohezijskih skladov v razvojni regiji Jugovzhodna Slovenija, kjer je bil z preglasovanjem spremenjen način razdelitve sredstev, zaradi česar je Bela krajina dobila preko 2 mio € manj denarja, kot ga je pričakovala in zaradi česar Občini Semič, kjer je brezposelnost najvišja, osebni dohodki pa najnižji, niso bila odobrena sredstva za sofinanciranje programa, s katerim bi bilo zagotovljenih 33 novih delovnih mest.

Pričakujemo, da bodo v prihodnje sprejeti kriteriji, ki ne bodo dopuščali takih anomalij.

Koriščenje že odobrenih sredstev za izgradnjo tako imenovanega  belokranjskega vodovoda 2. faza pa je blokirano, zaradi pritožb na razpisih neizbranih izvajalcev.

* * *

Državni svet Republike Slovenije predlaga Vladi Republike Slovenije in Službi Vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko, da pobudi preučita in v skladu s četrtim odstavkom 98. člena Poslovnika Državnega sveta (Uradni list RS, št. 70/08 in 73/09) nanju v roku 30 dni odgovorita.

Povezane vsebine
document 19. seja Državnega sveta Republike Slovenije
document Odgovor Službe VRS za lokalno samoupravo in regionalno politiko na pobudi državnega svetnika Jožeta Mihelčiča v zvezi s podporo Beli Krajini z vsemi obkolpskimi občinami