Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Mnenje k Devetemu rednemu poročilu Varuha človekovih pravic za leto 2003

Državni svet Republike Slovenije je na 23. seji, dne 9. 6. 2004, ob obravnavi Devetega rednega poročila Varuha človekovih pravic za leto 2003, sprejel naslednji

S K L E P

da na podlagi prvega odstavka 55. člena zakona o državnem svetu (Ur. l. RS, št. 44/92) da Državnemu zboru Republike Slovenije naslednje

M N E N J E

k Devetemu rednemu poročilu Varuha človekovih pravic za leto 2003

Državni svet podpira Deveto redno poročilo Varuha človekovih pravic za leto 2003.

Državni svet je v splošni obravnavi ugotovil, da Varuh človekovih pravic opozarja na področja delovanja oblasti, kjer bi se moralo izvajanje oblasti spremeniti. Državni svet podpira ugotovitve Varuha človekovih pravic v zvezi z zdravstveno reformo, saj se je tudi sam ob obravnavi Bele knjige - zdravstvene reforme zavzel za zaščito pravic bolnikov in za zadovoljivo kakovost zdravstvenih storitev ter odgovornost zdravstva za ustrezno zdravljenje.

Državni svet ugotavlja, da bi poročilu morali slediti ukrepi, ki bi bili učinkoviti pri odpravljanju problemov. Državni svet podpira:

  • sprejem predloga zakona o dopolnitvi zakona o zdravstveni dejavnosti (EPA 1212-III),
  • sprejem predloga zakona o bolniškem zagovorništvu in varstvu pravic na področju duševnega zdravja, ki je bil 25. 11. 1998 vložen v državni zbor,
  • pripravo Resolucije nacionalnega programa za duševno zdravje in drugih ukrepov, ki bi sistemsko izboljšali področje,
  • pripravo predloga zakona o varstvu pred nasiljem v družini in
  • sprejem predloga nacionalnega razvojnega programa za izboljšanje položaja otrok v Republiki Sloveniji za obdobje 2003-2013.

Državni svet je tudi ugotovil, da še posebej na področju romske problematike deli isto mnenje z ugotovitvami Varuha človekovih pravic in se posebej zavzema za sprejem rešitev in ukrepov za premagovanje stigmatizacije in izključevanja predvsem na področju položaja Romov, invalidov, istospolnih partnerskih zvez, ljudi s posebnimi potrebami, brezdomcev in drugih.

Državni svet priporoča obravnavo Devetega rednega poročila Varuha človekovih pravic za leto 2003 v Državnem zboru Republike Slovenije zaradi aktualnosti problematike, ki jo obravnava poročilo, še pred parlamentarnimi počitnicami, tako da bi bilo možno takoj pristopiti k razreševanju navedenih vprašanj.

Povezane vsebine
document 23. seja Državnega sveta Republike Slovenije