Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Pobuda Interesne skupine delodajalcev v zvezi z enotnimi enotedenskimi zimskimi šolskimi počitnicami

Državni svet Republike Slovenije je na 38. seji 8. 6. 2011, v skladu z 98. členom Poslovnika Državnega sveta (Uradni list RS, št. 70/08, 73/09 in 101/10) obravnaval pobudo Interesne skupine delodajalcev v zvezi z enotnimi enotedenskimi zimskimi šolskimi počitnicami, in na podlagi prvega odstavka 56. člena Zakona o Državnem svetu (Uradni list RS, št. 100/05 - UPB1 in 95/09-odl. US) sprejel naslednji

S K L E P :

Državni svet podpira pobudo Interesne skupine delodajalcev in predlaga Vladi Republike Slovenije in Ministrstvu za šolstvo in šport, da pobudo preučita in nanjo odgovorita.

Pobuda Interesne skupine delodajalcev se glasi:

Ministrstvo za šolstvo in šport  naj še enkrat preveri smiselnost šolskega koledarja za šolsko leto 2011/2012, ki zimske počitnice umešča v enoten termin, tako da trajajo en teden in se začnejo tretji ponedeljek v februarju.

O b r a z l o ž i t e v:

Na podlagi 14. člena Pravilnika o šolskem koledarju za osnovne šole je minister za šolstvo in šport izdal podrobnejša navodila o šolskem koledarju za šolsko leto 2011/2012, s katerimi se predvideva enoten enotedenski termin zimskih počitnic v tretjem tednu meseca februarja.

Zaradi izraženega gospodarskega interesa slovenske turistične in gostinske panoge, Združenja slovenskih žičničarjev in številnih negativnih učinkov, ki so se že izkazali kot posledica letošnjih februarskih zimskih počitnic, ki so se prvič realizirale v enotnem terminu, interesna skupina predlaga v ponoven razmislek, da se zimske počitnice ne izvajajo več v enotnem terminu, temveč časovno razčlenjeno.

V preteklih mesecih so bile izražene številne kritike in protiargumenti zaradi prvič uvedenega enotnega termina zimskih počitnic za celotno državo. Podatki kažejo, da je enotedenski termin zimskih počitnic vplival na slabšo zasedenost turističnih kapacitet in nižjo realizacijo prihodka v primerjavi s preteklimi leti, ko so bile zimske počitnice v dvotedenskem terminu, na kar je stroka že prej ves čas opozarjala. Ni zanemarljiv niti odliv sredstev v sosednje, turistično močne države, kamor se, zaradi zasedenosti domačih kapacitet v zgoščenem terminu, odliva dohodek v ostalih zimskih terminih.

Interesna skupina ugotavlja, da imajo enotne zimske počitnice številne negativne posledice tako na gospodarskem področju kot tudi na varnost na smučiščih in cestah v predlaganem zgoščenem terminu. Vsakemu obiskovalcu turističnih centrov je jasno, da je dopustovanje bolj kakovostno, če niso prometnice preveč obremenjene in če hotelske zmogljivosti niso polno zapolnjene ter če je na smučiščih manj obiskovalcev, manj čakanja v vrstah, na postrežbo itn.

Vztrajanje Ministrstva za šolstvo in šport pri ohranitvi enotnega enotedenskega termina zimskih šolskih počitnic vzbuja začudenje. V skoraj leto dni trajajočih razpravah in prizadevanjih za povratek na stari ločeni dvotedenski režim zimskih šolskih počitnic, so bili na Ministrstvu za šolstvo in šport večkrat predstavljeni tehtni argumenti, s predlogi za novo dikcijo Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o osnovni šoli in njegovega 27. člena. Vendar  navedene argumentacije ministrstvo ni sprejelo in upoštevalo.

Zastavlja se vprašanje, zakaj Ministrstvo za šolstvo in šport vztraja pri svoji odločitvi, saj izračuni kažejo, da z vsakim milijonom evrov odliva za zimske počitnice v tujino državna blagajna izgubi približno 150.000 € prihodkov iz naslova DDV in da ti davki polnijo blagajne drugih držav. Samo v letošnjem letu je državna blagajna iz tega naslova izgubila vsaj 1 milijon evrov DDV, odliv pa se bo nadaljeval tudi v prihodnjih letih, če ostane stanje nespremenjeno.

Mnenja smo, da si moramo v sedanjih težkih časih prizadevati za večje prihodke gospodarstva, ohranitev delovnih mest in prilive davkov v državno blagajno, ne pa sistemsko za 50 % zmanjšati čas zimskih počitnic, kar po ocenah prinaša do 15 mio evrov gospodarske škode (upoštevajoč prodajo smučarskih vozovnic, hotelskih namestitev v gorskih centrih, porabe v termalnih centrih, na obali, na spremljevalni ponudbi, upad zasedenosti pri sobodajalcih itn.). Vztrajanje pri enotnem enotedenskem terminu bi še dodatno okrepilo vtis slovenske javnosti o aroganci sedanje vlade, o izrazito avtoritativnem in represivnem delovanju in neposluhu za življenjske in delovne razmere. Daljša sezona zimskih počitnic ima velik pomen za kakovostno preživljanje oddiha šolarjev in njihovih družin, na drugi strani pa tudi za vsaj nekoliko lažje pogoje delovanja žičničarskega gospodarstva, kar je posledično izjemnega pomena za poslovanje turističnega gospodarstva. Verjetno ni potrebno podrobneje utemeljevati, da predstavlja turistično gospodarstvo perspektivno gospodarsko družbeno usmeritev, z velikimi posledicami za možnosti ekonomičnejšega poslovanja kmetijstva, pridelave in predelave hrane ter drugih gospodarskih in negospodarskih dejavnosti.

* * *

Državni svet Republike Slovenije predlaga Vladi Republike Slovenije in Ministrstvu za šolstvo in šport, da pobudo preučita in v skladu s četrtim odstavkom 98. člena Poslovnika Državnega sveta (Uradni list RS, št. 70/08, 73/09 in 101/10) nanjo v roku 30 dni odgovorita.

Povezane vsebine
document 38. seja Državnega sveta Republike Slovenije