Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Mnenje k Predlogu zakona o detektivski dejavnosti (ZDD-1)

Državni svet Republike Slovenije je na 33. seji 19. 1. 2011, na podlagi druge alineje prvega odstavka 97. člena Ustave Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 33/91-I, 42/97, 66/2000, 24/03, 69/04 in 68/06)  sprejel naslednje

M N E N J E

k Predlogu zakona o detektivski dejavnosti (ZDD-1) - druga obravnava

Državni svet ne podpira predloga zakona.

Državni svet ugotavlja, da je bil Zakon o detektivski dejavnosti sprejet leta 1994 in noveliran leta 2002, 2005 in 2007. Novelo zakona, ki je usklajena z direktivo (Direktiva 2006/123/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne, 12.12.2006 o storitvah na notranjem trgu, Uradni list EU, L 376/36, z dne 27. 12. 2006) in ureja postopke priznavanja poklicnih kvalifikacij, pridobljenih v državah članicah Evropske unije, Evropskega gospodarskega prostora ali Švicarske konfederacije, je Državni zbor sprejel na seji 26. marca 2010.

Državni svet podpira prizadevanje in postopke v zvezi s harmonizacijo prava, zagotavljanjem prostega pretoka kapitala, blaga in storitev ter priznavanjem poklicnih kvalifikacij, v skladu s predpisi, ki urejajo postopke priznavanja poklicnih kvalifikacij, pridobljenih v državah članicah Evropske unije, Evropskega gospodarskega prostora ali Švicarske konfederacije. Ob tem pa opozarja, da so ureditve detektivske dejavnosti v posameznih državah EU različne in ponekod ne dosegajo enakovrednega standarda, doseženega v Sloveniji (5 držav področja nima urejenega, 12 držav ima področje delno regulirano).

V širšem mednarodnem prostoru Slovenija sodi med države z zgledno urejenim področjem detektivske dejavnosti.

Državni svet poudarja, da je potrebno doseženo raven, kvaliteto dela in ugled poklica zagotavljati tudi v prihodnje. Predlog zakona o detektivski dejavnosti sedaj zahteva V. stopnjo izobrazbe, namesto dosedanje višje in na ta način znižuje doseženi standard in pomeni razvrednotenje detektivske dejavnosti in poklica. Veljavne določbe zakona iz leta 1994 določajo VI. stopnjo izobrazbe, danes enakovredno VII. stopnji.

Državni svet opozarja, da je bil podoben ukrep znižanje strokovne izobrazbene ravni storjen pri nekaterih poklicih obrtnih storitev. Obrtne šole ni in s tem ne zagotovljene kakovosti in profesionalnosti. Potrebno je zadržati izobrazbeni nivo in profesionalne okvire. Državni svet poudarja, da ni administrativnih ovir, ki bi narekovale znižanje nivoja izobrazbe.

V zvezi z ukinitvijo detektivske družbe in popolno liberalizacijo oblik dela Državni svet  opozarja na negativne izkušnje iz obrti in podjetništva z ustanavljanjem "slamnatih" podjetij, uporabo in zlorabo dejavnosti. Detektivska dejavnost je posebna aktivnost, omejena je s pravicami naročnika in vezana na mandatno razmerje. Pri izvajanju postopkov, ki so lahko tudi na meji zagotavljanja spoštovanja in varstva človekovih pravic, mora detektiv  oceniti sorazmernost postopka in ukrepov. Popolna liberalizacija bi pomenila, da bi se z detektivsko dejavnostjo lahko ukvarjale različne gospodarske družbe. Državni svet meni, da bi tudi v prihodnje kazalo zadržati preglednost delovanja v okviru detektivske družbe.

Državni svet ugotavlja, da je postopek predhodnega preverjanja opredeljen v 16. b členu veljavnega zakona in ga opravlja Detektivska zbornica Slovenije. Predlog novele v 13. členu določa varnostno preverjanje, ki ga opravi Ministrstvo, pristojno za notranje zadeve. Torej gre za krčenje pristojnosti zbornice oziroma prenos pristojnosti na ministrstvo. 

Državni svet ponovno opozarja na zagotavljanje javnega interesa in pravic potrošnikov; na pravico slovenskega potrošnika do komunikacije v materinem jeziku. Člani komisije so poudarili pomen rabe lastnega jezika, ki zagotavlja človekovo dostojanstvo, zasebnost in s tem človekove pravice. Zagotavljati večjo pozornost jezikovni politiki in skrbi za uporabo lastnega jezika doma in v inštitucijah EU.

* * *

Za poročevalca je bil določen državni svetnik Bogomir Vnučec.

Povezane vsebine
document 33. seja Državnega sveta Republike Slovenije