Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Vprašanji Antona Kampuša v zvezi z uveljavljanjem referendumskih izidov glede ustanovitve nove občine oziroma spremembe območja občine

Državni svet Republike Slovenije je na 39. seji, dne 7. 12. 2005, v skladu z 41. členom poslovnika državnega sveta (Ur. l. RS, št. 44/93, 14/99, 2/04 in 18/05) obravnaval vprašanji državnega svetnika Antona Kampuša v zvezi z uveljavljanjem referendumskih izidov glede ustanovitve nove občine oziroma spremembe območja občine in na podlagi prvega odstavka 56. člena zakona o državnem svetu (Ur. l. RS, št. 44/92 in 76/05) sprejel naslednji

S K L E P :

Državni svet Republike Slovenije podpira vprašanji državnega svetnika Antona Kampuša in predlaga Službi Vlade Republike Slovenije za lokalno samoupravo in regionalno politiko, da vprašanji preuči in nanju odgovori.

Vprašanji državnega svetnika Antona Kampuša se glasita:

  1. Ali je izid glasovanja na referendumu za ustanovitev nove občine zavezujoči za Državni zbor Republike Slovenije (sprašujem v primeru, da se večina občanov na referendumu opredeli, da so proti ustanovitvi nove občine), oziroma ali lahko Državni zbor Republike Slovenije kljub temu sprejme odločitev in občino ustanovi?
  2. Kakšni so postopki, ko se del območja (eno ali več naselij) ne želi priključiti k predvideni novi občini?

Obrazložitev:

Zakon o lokalni samoupravi (Uradno prečiščeno besedilo Ur. list 100/2005) v 14., 14.a, 14.b, 15. in 15. a členu določa postopke za spremembo območja občine oziroma za ustanovitev nove občine, vendar pa nikjer ne določa, da mora Državni zbor Republike Slovenije pri spremembah območij oziroma ustanovitvah novih občin spoštovati in uveljaviti na referendumu izraženo voljo volivcev.

Prav tako v zakonu o lokalni samoupravi in v zakonu o ustanovitvi občin ter določitvi njihovih območij (Ur.list 52/2002) niso opredeljeni postopki v zvezi z referendumskim izidom na določenem območju, kjer se volilci opredelijo proti priključitvi tega območja k predvideni novi občini.

* * *

Državni svet Republike Slovenije predlaga Službi Vlade Republike Slovenije za lokalno samoupravo in regionalno politiko, da vprašanji preuči in v skladu s 96. členom poslovnika državnega sveta (Ur. l. RS, št. 44/93, 14/99, 2/04 in 18/05) nanju v roku 30 dni odgovori.

Povezane vsebine
document 39. seja Državnega sveta Republike Slovenije