Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Pobuda Cvetka Zupančiča in Vincenca Otoničarja v zvezi z možnostjo spremembe in dopolnitve Uredbe o koncesiji za izkoriščanje gozdov v lasti Republike Slovenije

Državni svet Republike Slovenije je na 23. seji 24. 2. 2010, v skladu z 98. členom Poslovnika Državnega sveta (Uradni list RS, št. 70/08 in 73/09) obravnaval pobudo državnega svetnika Cvetka Zupančiča in Vincenca Otoničarja v zvezi z možnostjo spremembe in dopolnitve Uredbe o koncesiji za izkoriščanje gozdov v lasti Republike Slovenije, in na podlagi prvega odstavka 56. člena Zakona o Državnem svetu (Uradni list RS, št. 100/05 - UPB1 in 95/09-odl. US) sprejel naslednji

S K L E P :

Državni svet podpira pobudo državnega svetnika Cvetka Zupančiča in Vincenca Otoničarja in predlaga Vladi Republike Slovenije, da pobudo preuči in nanjo odgovori.

Pobuda državnega svetnika Cvetka Zupančiča in Vincenca Otoničarja se glasi:

Vlada Republike Slovenije naj skupaj s Skladom kmetijskih zemljišč in gozdov preuči možnosti donosnejšega trženja koncesij, danih za izkoriščanje državnih gozdov, in ustrezno spremeni in dopolni veljavno Uredbo o koncesiji za izkoriščanje gozdov v lasti Republike Slovenija (Uradni list RS, št. 34/96 in 70/00), predvsem v delu, ki se nanaša na določitev plačila odškodnine za koncesijo.

O b r a z l o ž i t e v :

Državni svetniki smo bili opozorjeni na razne nepravilnosti oziroma z nerealno nizkimi "tržnimi" cenami, po katerih koncesionarji, največkrat kar sebi, prodajajo les iz državnih gozdov. Po ogledu koncesijskih pogodb na Skladu kmetijskih zemljišč in gozdov Republike Slovenije smo ugotovili, da dobi država povprečno od 3 do 5 evrov za m³ lesa, posekanega v gozdovih, za katere je podeljena koncesija za dobo 20 let oz. do leta 2016. Vrednost lesa iz državnih gozdov je nenavadno nizka v primerjavi z cenami, ki jih dosegajo fizične osebe, ki prodajajo les iz svojih gozdov. Prav tako je nenavadno, kako je ovrednoten ta les, saj je izredno nizek odstotek lesa, ki je opredeljen kot les prve kategorije. 

Prevladuje ocena, da nadzor s strani pristojnih državnih organov ni zadosten, zaradi česar je posamezni koncesionar še dodatno v privilegiranem položaju, še posebej če ima v lasti tudi sekundarno predelavo lesa (izdelava žaganega lesa in pol izdelkov za proizvodnjo izdelkov v gradbeništvu in pohištveni industriji, peletov, briketov ipd.)

Meniva, da je sprememba uredbe nujna, saj trenutno stanje ne daje vidnega doprinosa iz gozdov v lasti Republike Slovenije. Z ustrezno spremembo navedene uredbe bi se lahko povečali državni prihodki Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov Republike Slovenije, ne pa, da z izrabo prevladujočega položaja koncesionarji večajo svoje dobičke na račun državnega bogastva ter hkrati posredno zmanjšujejo zaposlenost v panožni dejavnosti predelave lesa.

* * *

Državni svet Republike Slovenije predlaga Vladi Republike Slovenije, da pobudo preuči in v skladu s četrtim odstavkom 98. člena Poslovnika Državnega sveta (Uradni list RS, št. 70/08 in 73/09) nanjo v roku 30 dni odgovori.

Povezane vsebine
document 23. seja Državnega sveta Republike Slovenije
document Odgovor Vlade Republike Slovenije na pobudo državnih svetnikov Cvetka Zupančiča in Vincenca Otoničarja v zvezi z možnostjo spremembe in dopolnitve Uredbe o koncesiji za izkoriščanje gozdov v lasti Republike Slovenije