Iskanje:
Napredno iskanje
|
Brskanje po kategorijah:
|
Odgovor Geodetske uprave Republike Slovenije na vprašanja državnega svetnika Jožeta Ilca glede popisa nepremičnin |
|
Spoštovani! Geodetska uprava Republike Slovenije v zvezi z vprašanji državnega svetnika Jožeta Ilca z dne 24.4.2007 glede popisa nepremičnin odgovarja:
Zakon o evidentiranju nepremičnin - ZEN (Uradni list RS, št. 47/06) določa, da se razgrnitev podatkov o stavbah in delih stavb oziroma "popisa nepremičnin" izvede po programu, ki ga sprejme Vlada Republike Slovenije. Popis nepremičnin poteka v skladu s spremenjenim in dopolnjenim programom razgrnitve podatkov o stavbah in delih stavb, ki je zamaknil roke dokončanja terenske razgrnitve podatkov do 30.6.2007, terenske razgrnitve za ugotavljanje napake v razgrnitvi in naknadno ugotavljanje manjkajoče objekte do 31.08.2007 ter zaključek obdelave podatkov razgrnitve z vpisom v register nepremičnin do 17.9.2007. Predvidevamo, da bomo veliko večino aktivnosti izvedli do planiranega roka. Na podlagi do sedaj izvedenih aktivnosti (85,70% predanih obrazcev za popis popisovalcem ter 63,24% dejansko popisanih stavb in delov stavb) lahko z veliko zanesljivostjo ocenimo časoven potek zaključevanja projekta. Razen na Primorskem in za poslovne stavbe na območju Ljubljane bo popis nepremični zaključen v predvidenem roku. Za navedena območja pa bo treba popis nepremičnin podaljšati, vsekakor pa bomo v omenjena območja vključili resurse iz drugih območij, ki bodo popis zaključili v roku, vse z namenom, da popis nepremičnin tudi na območju Kopra in Ljubljane čimprej zaključimo. Na vprašanje, kdo bo plačal stroške škode, ki bo z zamudo popisa nastala, ne moremo odgovoriti, saj državni svetnik ni pojasnil, kaj je zanj "škoda", ki bi nastala. Po našem mnenju do nje sploh ne more priti, saj je namen popisa nepremičnin pridobiti čimveč kvalitetnih podatkov o stavbah in delih stavb v RS, torej popis vsake stavbe in vsakega dela stavbe v RS lahko prinese le "korist" za evidence nepremičnin in njihove uporabnike, ne pa škode. Po vzpostavitvi registra nepremični in po izvedenem množičnem vrednotenju nepremičnin bodo lastniki nepremičnin prejeli obvestilo o vrednosti nepremičnine, kjer bodo lahko ponovno preverili podatke, potrebne za pripis vrednosti nepremičnine, in s tem izboljšali kakovost podatkov.
Zakon o evidentiranju nepremičnin - ZEN (Uradni list RS, št. 47/06) v 154. členu določa, kdo mora v popisu zagotoviti podatke o stavbi ali delu stavbe: "Podatke o stavbi oziroma delu stavbe mora posredovati lastnik stavbe ali dela stavbe iz prvega odstavka 154. člena ZEN oziroma v primeru solastnine ali skupne lastnine eden od solastnikov oziroma skupnih lastnikov, uporabnik stavbe ali dela stavbe iz drugega odstavka 154. člena ZEN, uporabnik stavbe ali dela stavbe oziroma upravnik stavbe iz petega odstavka 156. člena ZEN (v nadaljevanju: zavezanec za posredovanje podatkov). Prav tako ZEN v prvem odstavku 157. člena določa, da če je stavba ali del stavbe v solastnini ali skupni lastnini, se v register nepremičnin evidentirajo podatki o stavbi ali delu stavbe, pridobljeni z razgrnitvijo, na podlagi popisnega obrazca, ki vsebuje popolne podatke, ne glede na čas prejema popolnih podatkov. Če popis konkretne nepremičnine ne bo opravljen - t.j. če Geodetska uprava Republike Slovenije v roku 15 dni (kot to določa tretji odstavek 156. člena ZEN) ne bo prejela podatkov o konkretni nepremičnini, bo (lahko) geodetskemu inšpektorju predlagala kaznovanje kršitelja za prekršek zaradi neposredovanja podatkov o stavbah ali delih stavb oziroma podatkov o številki stanovanja iz 1. ali 2. točke prvega odstavka 126. člena ZEN. Kršitelj oziroma subjekt kaznovanja za prekršek po 1. ali 2. točki prvega odstavka 126. člena ZEN je zavezanec za posredovanje podatkov.
Pripravili: Andreja OSOLNIK, sekretarka
Aleš Seliškar |
Povezane vsebine | |
![]() |
Vprašanja Jožeta Ilca glede popisa nepremičnin |