Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Mnenje k Poročilu o izvajanju Nacionalnega programa varnosti cestnega prometa RS

Državni svet Republike Slovenije je na 26. seji, dne 20. 10. 2004, na podlagi prvega odstavka 55. člena zakona o državnem svetu (Ur. l. RS, št. 44/92) sprejel naslednje

M N E N J E

k Poročilu o izvajanju Nacionalnega programa varnosti cestnega prometa Republike Slovenije

Poročilo o izvajanju Nacionalnega programa varnosti cestnega prometa Republike Slovenije, ki ga je državnemu zboru predložila Vlada Republike Slovenije, je državni svet ocenil kot pozitivni prispevek k izboljšanju prometne varnosti.

Število smrtnih žrtev se je prepolovilo (leta 1995 je bilo 207 mrtvih na milijon prebivalcev, leta 2003 pa 122 mrtvih), kar uvršča Slovenijo v srednje varne države v Evropi.

Kljub navedenemu državni svet opozarja na vprašanje večje pozornosti skrbi vzdrževanja občinskih cest. Državni svet opozarja tudi na premajhne finančne zmožnosti občin, na katere je država prenesla pristojnost urejanja in zagotovitve varnosti na lokalnih cestah, poleg tega pa tudi ureditev pločnikov ob državnih cestah. Občina nima na voljo ustreznih mehanizmov prostorske ureditve, s katerimi bi lahko lažje in hitreje zagotovila varnost vseh udeležencev v prometu (postavitev infrastrukture, ureditev semaforiziranih križišč).

Državni svet opozarja na problem rekreativnega kolesarjenja, saj je večina cest (če sploh imajo kolesarski pas) neustrezno projektiranih in se ne upošteva sodobnih spoznanj, ki bi prispevala k varnosti kolesarjev. Da problem ni majhen, kaže tudi dejstvo, da je leta 2003 umrlo 14 kolesarjev za posledicami prometnih nesreč, kljub temu pa je ureditev kolesarskih stez in pasov v letu 2003 veliko nižja od napovedane.

Državni svet poudarja, da bi morala biti cestnoprometna vzgoja otrok in mladih sestavni del šolskega učnega programa. Državni svet ugotavlja, da so vsi ukrepi namenjeni in izvajani na ravni otrok predšolske in osnovnošolske vzgoje, ne pa tudi v srednjih šolah. Prav v srednjih šolah pa prihaja zaradi dosežene starosti otrok do prvih resnih stikov z avtomobili, alkoholom in prepovedanimi drogami.
Poleg prometne infrastrukture, nalog in vseh ukrepov pristojnih organov na tem področju, je potrebno predvsem oblikovanje višjih vrednot prometne kulture (listina varnosti, nagrade zglednim občinam ipd.), ki je osnova vsake gradnje varnosti cestnega prometa, za katero so odgovorni vsi državljani.

* * *

Za poročevalca je bil določen državni svetnik mag. Adolf Zupan.

Povezane vsebine
document 26. seja Državnega sveta Republike Slovenije