Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Odgovor Vlade RS na vprašanji državnega svetnika Petra Požuna glede dolgotrajne oskrbe

Datum: 29.1.2009
Prejeto: 2.2.2009


Državni svetnik Peter Požun je na Vlado Republike Slovenije (RS) in na ministrstvi za delo, družino in socialne zadeve ter za zdravje naslovil vprašanje o tem, kdaj bo predlog Zakona o dolgotrajni oskrbi in zavarovanju za dolgotrajno oskrbo dan v javno razpravo in koliko časa bo imela zainteresirana javnost na voljo za preučitev in pripombe ter kdaj ga bo potem Vlada RS obravnavala in vložila v zakonodajni postopek.

Priprava in sprejem sistemskega Zakona o dolgotrajni oskrbi in zavarovanju za dolgotrajno oskrbo (ZDOZDO) je ena pomembnejših nalog pristojnih resorjev že več let in hkrati eden izmed ciljev, zadanih v Resoluciji o nacionalnem programu socialne varnosti 2006-2010 in v Resoluciji o nacionalnem planu zdravstvenega varstva 2008-209 3. Zavedamo se, da sedanja ureditev dolgotrajne oskrbe ni dovolj učinkovita, ni zadostna in ni enako dostopna za osebe, ki so zaradi različnih kroničnih stanj in posledic poškodb ter invalidnosti odvisni od pomoči drugih oseb pri opravljanju temeljnih življenjskih aktivnosti. Slaba učinkovitost je posledica neustrezne zakonodaje, slabe preglednosti delovanja sistema in njegovega financiranja, ni integriranega delovanja izvajalcev in enotne organizacije dolgotrajne oskrbe, veljavna zakonodaja in praksa ne zagotavljata možnosti zadovoljevanja specifičnih potreb.

Priprava in sprejem ZDOZDO pomeni celovito ureditev dejavnosti dolgotrajne oskrbe za upravičence, ki zaradi različnih kroničnih stanj in posledic poškodb ter invalidnosti ne morejo skrbeti zase in potrebujejo pomoč druge osebe. Dosedanje oblike dolgotrajne oskrbe, ki se kot pravice financirajo iz sredstev obveznega zdravstvenega zavarovanja, pokojninskega in invalidskega zavarovanja, socialnega varstva in iz zasebnih virov, ne temeljijo na enotni organizaciji zagotavljanja dolgotrajne oskrbe, ne vključujejo vseh potrebnih oblik dolgotrajne oskrbe, ne zagotavljajo enake dostopnosti do storitev na celotnem območju države, ne zagotavljajo preglednih in stabilnih javnih in zasebnih virov financiranja dejavnosti dolgotrajne oskrbe. Osnovni namen ZDOZDO je zato celovito urediti to področje, in sicer tako, da se integrirajo zdravstvene in socialne storitve, omogoči enakomerna dostopnost do storitev na območju celotne države, zagotovi trajen in stabilen finančni vir, pospeši izvajanje oskrbe v domačem okolju (ureditev in spodbujanje neformalnih izvajalcev, ureditev statusa osebnega pomočnika) ter vpelje ustrezno ureditev na področju preventive, rehabilitacije in uporabe komunikacijskih in tehničnih pripomočkov. Upravičenci do dolgotrajne oskrbe bodo osebe vseh starosti, ki bodo potrebovale pomoč pri opravljanju dnevnih opravil, ohranjanju preostalih psihofizičnih sposobnosti ali zmanjšanju potrebe po pomoči na najmanjšo možno raven, v okviru možnosti pa tudi pri povrnitvi sposobnosti za življenje brez pomoči druge osebe.

ZDOZDO bo poleg dejavnosti dolgotrajne oskrbe urejal tudi zavarovanje za dolgotrajno oskrbo, in sicer tako, da bo zavarovanje za dolgotrajno oskrbo predstavljalo novo obliko obveznega socialnega zavarovanja, ki temelji na solidarnosti in vzajemnosti, zakon pa bo zagotovil tudi podlage za uvedbo prostovoljnega dopolnilnega zavarovanja za to področje.

V prehodnem obdobju bo urejen postopen prehod iz sedanjega v nov sistem, pri tem pa bo zagotovljena tudi možnost ohranitve pridobljenih pravic, ki upravičencem zdaj pripadajo po različnih sistemih.

Predlog zakona je bil že nekajkrat pripravljen in tudi že dan v javno razpravo, vendar dokončnega soglasja glede njegove vsebine ni bilo mogoče doseči. Zato si je Vlada RS v tem mandatu zadala nadaljnje delo na tem zakonu in v normativnem programu dela za leto 2009 predvidela, da bo predlog ZDOZDO poslan v javno razpravo do konca junija 2009. Tako bo imela zainteresirana javnost za obravnavo in dajanje pripomb na voljo 3 mesece. Predvidevamo, da bo končno besedilo predloga ZDOZDO obravnavala Vlada RS v začetku decembra 2009.

Vlada Republike Slovenije
mag. Milan Cvikl, l.r.
generalni sekretar
Povezane vsebine
document Vprašanji Petra Požuna glede dolgotrajne oskrbe