Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Vprašanje državnega svetnika Jožefa Jeraja v zvezi z ohranitvijo "Radia 2" v Celovcu

Državni svet Republike Slovenije je na 3. seji, dne 22. 1. 2003, v skladu z 41. členom poslovnika državnega sveta (Ur.l. RS, št. 44/93 in 14/99) obravnaval vprašanje državnega svetnika Jožefa Jeraja v zvezi z ohranitvijo "Radia 2" v Celovcu ter na podlagi prvega odstavka 56. člena zakona o državnem svetu (Ur.l.RS, št. 44/92) sprejel naslednji

S K L E P

Državni svet Republike Slovenije podpira vprašanje državnega svetnika Jožefa Jeraja in predlaga Ministrstvu za zunanje zadeve, da vprašanje preuči in nanj odgovori.

Vprašanje državnega svetnika Jožefa Jeraja se glasi:

Ministrstvo za zunanje zadeve sprašujem, kaj je ukrenilo za ohranitev "Radia 2" v Celovcu, ki je deloval pod okriljem organizacij koroških Slovencev in je po ukinitvi podpore ORF s 1.1.2003 zašel v nepremostljive finančne težave.

Obrazložitev:

"Radio 2" je bil pred slabima dvema letoma uveden kot celodnevni manjšinski radio v okviru avstrijske Radiotelevizije, potem ko sta že delovala manjšinska radia Korotan in Agora. Finančna sredstva za delovanje "Radia 2" je zagotavljala avstrijska ORF po predhodnem soglasju avstrijske vlade. Podobne manjšinske radie so dobile tudi druge manjšine v Avstriji. Radio gradiščanskih Hrvatov deluje še naprej, dočim bo "Radio 2" prisiljen prekiniti z oddajanjem.

Delovanje "Radia 2" je za ohranjanje oziroma krepitev manjšine izjemnega pomena, saj manjšina nima možnosti, da bi sledila radijskim oddajam iz Slovenije na celotnem področju, niti jim vsebina slovenskih oddaj ni dovolj interesantna.

Ocenjujem, da ima Vlada Republike Slovenije pravico vztrajati na nadaljevanju delovanja "Radia 2" že po evropskih normah o zaščiti manjšin, kot tudi na osnovi določb Avstrijske državne pogodbe, pravico intervencije pa daje tudi sklenjeni kulturni sporazum med Avstrijo in Slovenijo. Po mnenju večine sogovornikov iz vrst koroških Slovencev je ukinitev podpore projektu "Radia 2" politično motivirana.

Podoben apel sem kot član Sveta RTV že posredoval tudi Svetu RTV, na kar je generalni direktor RTV g. Aleks Štakul posredoval pisno zahtevo glavnemu intendantu avstrijske Radio-televizije. Vendar pismenega odgovora do danes še ni.

_ _ _

Državni svet predlaga Ministrstvu za zunanje zadeve, da vprašanje preuči in v skladu s 96. členom poslovnika državnega sveta nanj odgovori v roku 30 dni.

Povezane vsebine
document 3. seja Državnega sveta Republike Slovenije