Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Mnenje k Predlogu zakona o upravljanju kapitalskih naložb Republike Slovenije

Državni svet Republike Slovenije je na 23. seji 24. 2. 2010, na podlagi druge alineje prvega odstavka 97. člena Ustave Republike Slovenije (Ur. l. RS, št. 33/91-I, 42/97, 66/2000, 24/03 in 69/04)  sprejel naslednje

M N E N J E

k Predlogu zakona o upravljanju kapitalskih naložb Republike Slovenije (ZUKN) - druga obravnava

Državni svet predloga zakona ne podpira.

Zakon predvideva za način upravljanja dva temeljna dokumenta in sicer strategijo upravljanja, ki jo bo sprejel državni zbor za obdobje najmanj treh let in vsebuje razvojne usmeritve države kot lastnika posameznih družb ter konkretizacijo te strategije - letni načrt upravljanja kapitalskih naložb, ki bo v pristojnosti vlade. Predvideno je, da bo novoustanovljena Agencija za upravljanje kapitalskih naložb Republike Slovenije razpolagala s portfeljskimi naložbami samostojno, s strateškimi pa po predhodnem soglasju vlade. Direktor agencije bo vodil njeno poslovanje in sprejemal odločitve o upravljanju kapitalskih naložb, tričlanski svet agencije pa bo nadzoroval poslovanje agencije in dajal soglasja k določenim odločitvam upravljanja kapitalskih naložb. Zakon predvideva, da bo premoženje še  vedno ostalo v državni lasti, agencija pa bo nastopala kot agent države. Ker je za obstoječi sistem upravljanja kapitalskih naložb v Sloveniji značilna velika razdrobljenost ter prepletanje sektorskih politik z lastniškim upravljanjem, je nova normativna ureditev pomembna z vidika  preglednosti in učinkovitosti upravljanja naložb. Država se ne bo vključevala v vodenje tekočega poslovanja družb v državni lasti, ampak bo to vlogo prepuščala upravi družb in njenim nadzornikom.

Državni svet ocenjuje, da je temeljna ideja predloga o nujnosti ureditve upravljanja kapitalskih naložb sicer sprejemljiva, ob tem pa izraža nekatere pomisleke o primernosti zakona. Predvsem bi bilo po mnenju Državnega sveta potrebno iz zakonske ureditve izključiti pretiran vpliv političnih strank na odločanje ter zagotoviti strokovne mehanizme in transparentnost za učinkovito gospodarjenje z deleži države. Zagotoviti bi bilo potrebno kvalitetno upravljanje preko finančno - poslovnega sistema, ki bi bil sposoben sprejemati strateško - podjetniške odločitve. Povsem jasno bi morala biti opredeljena odgovornost za dobro upravljanje z zaupanim premoženjem.

Po mnenju Državnega sveta je potrebno in možno predlagane zakonske rešitve še pomembno izboljšati, in podrobneje osvetliti različne vidike upravljanja kapitalskih naložb Republike Slovenije, s tem pa pripraviti podlago za uspešno upravljanje finančnega premoženja države. Državni svet predlaga tudi dodaten razmislek o povečanju števila članov sveta in uprave, pri čemer naj zakonski predlog ne bi izključeval tudi članov Državnega sveta v organih agencije.

* * *

Za poročevalca je bil določen državni svetnik Branko Majes.

Povezane vsebine
document 23. seja Državnega sveta Republike Slovenije