Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Mnenje k posebnemu poročilu Problematika "izbrisanih" v letnih poročilih varuha (EPA1507-III)

Državni svet Republike Slovenije je na 35. seji, dne 6. 7. 2005, na podlagi druge alinee prvega odstavka 97. člena Ustave Republike Slovenije (Ur. l. RS, št. 33/91-I, 42/97, 66/2000, 24/03 in 69/04) sprejel naslednje


M N E N J E

k posebnemu poročilu Problematika "izbrisanih" v letnih poročilih varuha (EPA1507-III)

Državni svet Republike Slovenije se je seznanil s posebnim poročilom o problematiki izbrisanih, katerega podpira in skladno z Varuhom človekovih pravic soglaša o nedopustnosti dolgotrajnega reševanja tega problema. Državni svet Republike Slovenije se je v preteklosti že aktivno ukvarjal s to problematiko, v zvezi s katero je državnemu zboru podal tudi ustrezne rešitve.

Državni svet Republike Slovenije ponovno poziva Vlado Republike Slovenije in njena pristojna ministrstva ter Državni zbor Republike Slovenije, da naj, glede na ugotovitve Varuha človekovih pravic, da položaj izbrisanih še ni dokončno urejen, stori vse kar je potrebno, da se ta položaj ustrezno uredi.

O b r a z l o ž i t e v :

Državni svet Republike Slovenije se je ob obravnavi omenjenega poročila strinjal z Varuhom človekovih pravic (varuh), da je bilo na problematiko izbrisanih opozorjeno že v letnem poročilu varuha iz leta 1995, vendar se vse do sedaj še vedno ni nič zgodilo. Tudi dolžina obravnave posebnega poročila o problematiki izbrisanih v Državnem zboru Republike Slovenije kaže na odnos tega zbora do te problematike. Državni svet Republike Slovenije meni, da dolgotrajna obravnava problema izbrisanih mečejo slabo luč na Slovenijo kot pravno državo, ki mora upoštevati načela pravne države in odločbe Ustavnega sodišča Republike Slovenije, katero je v svojih odločbah nakazalo na problematiko izbrisanih.
Državni svet Republike Slovenije se je s to tematiko že večkrat ukvarjal in podal predloge rešitev državnemu zboru: tako je Državni svet Republike Slovenije na 12. seji, dne 5. 11. 2003, ob obravnavi zakona o izvršitvi 8. točke odločbe Ustavnega sodišča Republike Slovenije št. U-I-246/02-28 (ZIOdIUS246/02), sprejel sklep, da zahteva od Državnega zbora Republike Slovenije, da ponovno odloča o zakonu o izvršitvi 8. točke odločbe Ustavnega sodišča Republike Slovenije št. U-I-246/02-28 (ZIOdLU246/02). Na 18. seji, dne 29. 1. 2004, je obravnaval problematiko državljanov drugih nekdanjih republik SFRJ, ki niso zaprosili za državljanstvo Republike Slovenije v skladu s prehodno določbo Zakona o državljanstvu Republike Slovenije in sprejel mnenje, da je omenjeno problematiko možno rešiti z dopolnitvijo ustavnega zakona za izvedbo Temeljne ustavne listine o samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije. Mnenje je vsebovalo osem členov s celovitimi rešitvami glede ugotovitve oseb, pridobivanja in zavrnitve statusa, odškodnine, možnosti obnove postopka, nasprotovalo je zakonu o izvršitvi osme točke odl. US RS št. U-I-246/02-28 in prenehanje veljavnosti Odloka o razpisu naknadnega zakonodajnega referenduma o zakonu o izvršitvi osme točke odl. US RS št. U-I-246/02-28 ter zakona o urejanju statusa državljanov drugih republik držav naslednic nekdanje SFRJ v Republiki Sloveniji. Mnenje z omenjenimi rešitvami je posredoval državnemu zboru. Na isti seji je Državni svet Republike Slovenije obravnaval predlog zakona o stalnem prebivanju tujcev z državljanstvom drugih držav naslednic nekdanje SFRJ v Republiki Sloveniji, ki so imeli na dan 23. 12. 1990 in 25. 2. 1992 v Republiki Sloveniji prijavljeno stalno prebivališče (ZSPTTDDD) in po obravnavi predloga zakona ni podprl, ker je menil, da besedilo predloga zakona ni vsebovalo vseh sestavin, ki se zahtevajo za zakonski predlog (finančne posledice). Na prvi izredni seji Državnega sveta Republike Slovenije dne 6. 2. 2004 je bila sprejeta pobuda državnemu zboru, da v parlamentarno proceduro uvrsti predlog ustavnega zakona, ki ga je sprejel državni svet na 18. redni seji 29. 1. 2004.
Ne glede na vse podane predloge rešitev Državni svet Republike Slovenije z obžalovanjem ugotavlja, da le teh državni zbor do sedaj ni upošteval.

* * *

Za poročevalca je bil določen državni svetnik mag. Adolf Zupan.
Povezane vsebine
document 35. seja Državnega sveta Republike Slovenije