Iskanje:
Napredno iskanje
|
Brskanje po kategorijah:
|
Vprašanja Petra Požuna glede koncesij in dovoljenj za opravljanje dejavnosti zasebnih ponudnikov zdravstvenih programov, ki so bili kot ponudniki izbrani na Nacionalnem razpisu Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije za izbor najugodnejših ponudnikov za izvedbo izbranih zdravstvenih programov za leto 2012 |
|
Državni svet Republike Slovenije je na 44. seji 21. 3. 2012, v skladu z 98. členom Poslovnika Državnega sveta (Uradni list RS, št. 70/08, 73/09 in 101/10) obravnaval vprašanja državnega svetnika Petra Požuna glede koncesij in dovoljenj za opravljanje dejavnosti zasebnih ponudnikov zdravstvenih programov, ki so bili kot ponudniki izbrani na Nacionalnem razpisu Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije za izbor najugodnejših ponudnikov za izvedbo izbranih zdravstvenih programov za leto 2012 (Uradni list RS, št. 100/05 - UPB1 in 95/09-odl. US) sprejel naslednji S K L E P : Državni svet podpira vprašanje državnega svetnika Petra Požuna in predlaga Ministrstvu za zdravje, da vprašanje preuči in nanj odgovori. Vprašanje državnega svetnika Petra Požuna se glasi:
Obrazložitev: Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je 7. novembra 2011, na podlagi Splošnega dogovora za pogodbeno leto 2011, objavil Nacionalni razpis za izbor najugodnejših ponudnikov za izvedbo izbranih zdravstvenih programov za leto 2012. Kot izbrani zdravstveni programi so bili v razpisu navedeni: operacija hrbtenice, ortopedska operacija rame, artroskopija, odstranitev osteosintetskega materiala in operacija ženske stresne inkontinence. Med pogoji za sodelovanje na nacionalnem razpisu je bil med drugim tudi sledeči: izpolnjevanje pogojev v zvezi z dovoljenjem za opravljanje zdravstvene dejavnosti. Slednji je tako določal, da se na nacionalni razpis lahko, v skladu s pogoji iz razpisa in Splošnega dogovora za pogodbeno leto 2011, prijavijo:
Za ponudnike pod točko d) je bilo dodatno obrazloženo, da morajo, v primeru, če še ne razpolagajo s koncesijo, v ponudbi predložiti ožigosano in s strani odgovorne osebe ponudnika podpisano izjavo ponudnika o vložitvi zahteve za pridobitev koncesije ter najpozneje 12.12.2011 Zavodu predložiti koncesijo. Na razpis so se torej lahko prijavile tudi druge pravne in fizične osebe, ki v času prijave na razpis sploh še niso imele koncesije za opravljanje ponujenega zdravstvenega programa. Na razpisu so bili izbrani sledeči zasebni ponudniki programov (glede na Sklep ZZZS št. 1722-2/2011-DI/68, z dne 14. 12. 2011):
Državni svet je na 43. seji 25. 1. 2012 obravnaval vprašanja državnega svetnika Petra Požuna glede prelivanja javnih sredstev za izvajanje določenih zdravstvenih programov od javnih zavodov k zasebnikom in jih naslovil na Vlado Republike Slovenije. Vprašanja so se nanašala na zgoraj omenjeni nacionalni razpis in njegove negativne posledice za ponudnike zdravstvenih programov s statusom javnega zavoda. Med drugim se je eno od vprašanj dotikalo tudi možnosti oddaje posameznega zdravstvenega programa izvajalcem, ki v času prijave na razpis še niso imeli dovoljenja za opravljanje dejavnosti za katero so se prijavljali kot možni izvajalci. Državni svet je s strani Vlade Republike Slovenije dne 8. 3. 2012 prejel odgovore na prej omenjena vprašanja, pri čemer je v zvezi s koncesijami prejel odgovor s sledečo vsebino: »Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije je sicer v razpisnih pogojih predvidel možnost oddaje programa izvajalcem, ki za posamezen program v času objave razpisa nimajo podeljene koncesije za posamezno predmetno področje razpisa in veljavnega dovoljenja za opravljanje dejavnosti. Zavod je na Ministrstvu za zdravje preveril za katere dejavnosti imajo ponudniki koncesije in dovoljenja. Vsi izvajalci, ki so se na razpis prijavili in za katere je ZZZS pri nas preverjal ali koncesijo in dovoljenje za dejavnost v okviru katere spada razpisan program, so imeli veljavno koncesijo in dovoljenje za opravljanje dejavnosti. Koncesija se največkrat ne podeljuje za programe, temveč dejavnost pokriva več programov. Ministrstvo pri razpisu ni sodelovalo niti glede izbire ponudnikov ni bilo zaprošeno za mnenje. Nacionalni razpis ima vgrajene varovalke, ki omogočajo Zavodu, da v primeru nerealizacije programa, ki so ga na razpisu prejeli izbrani izvajalci, program prestrukturira k izvajalcem, ki s svojo ponudbo na razpisu niso uspeli v celoti ali delno.« Na podlagi navedenega odgovora se zastavlja vprašanje za katero dejavnost je imel posamezni zasebni ponudnik, ki je bil izbrani na Nacionalnem razpisu Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, v času podpisa pogodbe za izvajanje izbranih zdravstvenih programov za leto 2012 z ZZZS, veljavno koncesijo in dovoljenje za opravljanje dejavnosti * * * Državni svet Republike Slovenije predlaga Ministrstvu za zdravje, da vprašanje preuči in v skladu s četrtim odstavkom 98. člena Poslovnika Državnega sveta (Uradni list RS, št. 70/08, 73/09 in 101/10) nanj v roku 30 dni odgovori. |
Povezane vsebine | |
![]() |
44. seja Državnega sveta Republike Slovenije |