Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Pobuda Komisije za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano za ohranitev Veletržnice v Ljubljani

Državni svet Republike Slovenije ja na 53. seji dne 25. 4. 2007 v skladu z 41. členom poslovnika državnega sveta (Ur. l. RS, št. 44/93, 14/99, 2/04 in 18/05) obravnaval pobudo Komisije državnega sveta za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano za ohranitev Veletržnice v Ljubljani in na podlagi prvega odstavka 56. člena zakona o državnem svetu (Ur. l. RS, št. 100/05 - uradno prečiščeno besedilo) sprejel naslednji

SKLEP:

Državni svet Republike Slovenije podpira pobudo Komisije Državnega sveta za kmetijstvo gozdarstvo in prehrano in predlaga Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter Ministrstvu za gospodarstvo, daj pobudo preučita in nanjo odgovorita.

Obrazložitev:

Državni svet Republike Slovenije je že na 20. seji, dne 20. 3. 2004, sprejel sklep, s katerim je pozval Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, da preuči pobudo za izboljšanje pogojev pridelave sveže zelenjave in sadja in boljšo oskrbo s hitro pokvarljivimi živili preko Veletržnice v Ljubljani. Bistveni problemi, ki so bili izpostavljeni so potreba, da Veletržnica deluje na principu javnega podjetja, potreba domačih pridelovalcev sadja in zelenjave, da na Veletržnici lahko prodajajo svoje pridelke in potreba, da se prepreči monopol dveh do treh največjih trgovskih hiš v državi.

V minulih treh letih se je položaj na žalost spremenil na slabše, saj odločitev župana Mesta Ljubljane glede spremembe strategije oziroma načrtov in poslovnih dogovorov nekdanje županje in Viator & Vektorja iz leta 2001 pomeni celo poskus ukinitve Veletržnice, s čimer bi bil prizadet tudi javni interes. Obstaja namreč ekonomski interes, da država Slovenija z razvito gospodarsko infrastrukturo in dvema milijonoma prebivalcev potrebuje vsaj eno Veletržnico in je tudi logično, da je sedež edine Veletržnice v glavnem mestu Ljubljana. Obenem obstaja tudi gospodarski interes pridelovalcev sadja in zelenjave, ki svoje izdelke prodajajo na Veletržnici direktno ali preko trgovskih podjetij. Takšnih domačih pridelovalcev je več sto, zato obstaja interes po zaščiti teh kmetov in ohranitev Veletržnice v Ljubljani, ki jo podpirajo tudi Kmetijsko gozdarska zbornica RS, Zadružna zveza Slovenije in Sindikat kmetov Slovenije. Problematika je urgentna, saj najemna razmerja na sedanji Veletržnici potečejo v juniju letošnjega leta in bi ne reševanje tega problema lahko povzročilo pravne, ekonomske, medijske in tudi politične probleme.
Uprava skupine Viator & Vektor d.d. je najemnike tržnih prostorov na Rudniku v decembru 2006 obvestila, da bo spremenila namembnost zemljišč in objektov ki se nahajajo v poslovno industrijski coni Rudnik in da se vsa zemljišča in objekti na predmetnem območju v celoti izpraznijo. Večini najemnikov je najemno razmerje poteklo z dnem 31. 12. 2006, vendar je družba najemnikom ponudila podaljšanje najemnih razmerij do 30. 6. 2007, kar pomeni da se konec junija zapira tudi edina Veletržnica v Sloveniji.

Z ukinitvijo Veletržnice na Rudniku se ukinja borzna prodaja sadja in zelenjave, na katero so bile vezane številne kmetije iz celotne Slovenije. Slovenski pridelovalci so imeli na Veletržnici možnost prodaje, drugi pa možnost nakupa sveže zelenjave in sadja tudi zunaj velikih trgovskih središč, kjer večinoma ponujajo manj kakovostno blago iz drugih držav; na tržnici so se oskrbovali tudi manjši trgovci in gostilničarji.

Stanje pri pridelavi zelenjave v Sloveniji se močno slabša in posledično se število pridelovalcev zelenjave v Sloveniji precej zmanjšuje. Na to opozarjajo tudi statistični podatki iz popisa vrtnarske pridelave v letu 2006. Od prejšnjega popisa v letu 2003 se je številu pridelovalcev zelenjave zmanjšalo skoraj za četrtino, kljub bistveno večji kakovosti slovenske zelenjave pa naši pridelovalci ne morejo konkurirati masovnemu uvozu zelenjave iz tujine, saj zaradi majhnosti in razdrobljenosti kmetij težko zadostijo kompleksnosti zahtev trgovcev z živili. Omenjena tržnica pomeni za njih veliko priložnost za prodajo hkrati pa bi bili zaradi ukinitve Veletržnice slovenski potrošniki prikrajšani za kakovostno in svežo zelenjavo.

Državni svet podpira iniciativo in projekt ohranitve Veletržnice v Ljubljani kot naloge, pomembne za razvoj glavnega mesta v skladu z drugo alineo prvega odstavka 3. člena Zakona o glavnem mestu Republike Slovenije. Hkrati poziva Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Ministrstvo za gospodarstvo, Kmetijsko gozdarsko zbornico Slovenije in Zadružno zvezo Slovenije, da čimprej proučijo in sprejmejo možno zakonsko ureditev, ki bo zagotavljala ohranitev delovanja Veletržnice v Ljubljani kot naloge, pomembne za razvoj glavnega mesta Republike Slovenije.

* * *

Državni svet Republike Slovenije predlaga Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter Ministrstvu za gospodarstvo, da pobudo preučita in v skladu s 96. členom poslovnika državnega sveta (Ur. l. RS, št. 44/93, 14/99, 2/04 in 18/05) nanjo v roku 30 dni odgovorita.

Povezane vsebine
document 53. seja Državnega sveta Republike Slovenije