Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Vprašanje Branimirja Štruklja glede nepravilnega obračunavanja tedenske učne obveznosti v srednjih šolah

Državni svet Republike Slovenije je na 24. seji 17. 3. 2010, v skladu z 98. členom Poslovnika Državnega sveta (Uradni list RS, št. 70/08 in 73/09) obravnaval vprašanje državnega svetnika Branimirja Štruklja glede nepravilnega obračunavanja tedenske učne obveznosti v srednjih šolah, in na podlagi prvega odstavka 56. člena Zakona o Državnem svetu (Uradni list RS, št. 100/05 - UPB1 in 95/09-odl. US) sprejel naslednji

S K L E P :

Državni svet podpira vprašanje državnega svetnika Branimirja Štruklja in predlaga Ministrstvu za šolstvo in šport, da vprašanje preuči in nanj odgovori.

Vprašanje državnega svetnika Branimirja Štruklja se glasi:

Ali namerava Ministrstvo za šolstvo in šport (ter kdaj) zagotoviti zakonitost pri plačilu tedenske učne obveznosti v srednjih šolah?

Obrazložitev:

SVIZ je o problematiki nepravilnega obračunavanja tedenske učne obveznosti v srednjih šolah ministrstvo seznanil že oktobra lani in takrat je bil dosežen dogovor, ki pa se na nekaterih šolah še vedno ne uresničuje. Zato je sledil še en sestanek o tej problematiki (februarja letos), a prav tako brez uspeha, saj se je ministrstvo oddaljilo od reševanja problematike še vedno nepravilnega obračunavanja učne obveznosti.
Srednješolski učitelji so lani sindikat obvestili, da se tedenska obveza učiteljev v srednješolskih programih obračunava drugače kot to predvideva področna zakonodaja. Ravnatelji se ob takšni rešitvi sklicujejo na uvedbo prenovljenih programov in na nov sistem financiranja (Mofas). Tako učiteljem za njihovo 20-urno tedensko obvezo v razredu priznajo in obračunajo manj kot dvajset ur (na decimalko, npr. 19,5 ali 19,3 … ur) na teden. SVIZ je ocenil, da je tak način preračunavanja ur v nasprotju z zakonodajo in nima osnove v Zakonu o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (ZOFVI) niti v Pravilniku o uvajanju novega načina financiranja in organizacije vzgojno-izobraževalnega dela v srednjih in višjih strokovnih šolah ter dijaških domovih ter niti v plačni zakonodaji. SVIZ meni, da gre s strani ravnateljev za neustrezno tolmačenje in uporabo veljavnih predpisov, zato je ministra pozval k rešitvi problematike obračunavanja pedagoških ur v najkrajšem času.
Sklenjen je bil dogovor in ministrstvo je na šole poslalo okrožnico s pojasnili glede obračuna in zmanjšanja učne obveznosti učiteljev. Kljub temu nekatere šole tedensko učno obveznost še vedno obračunavajo kot prej, torej nepravilno in v neskladju z zakonom in pravilnikom. Po tem je SVIZ ministrstvo še enkrat opozoril na navedeno problematiko ter ponavljanje kršitev zakonodaje. Minister za šolstvo in šport je 1. marca imenoval komisijo, ki je proučila problematiko v zvezi z obračunavanjem učne obveznosti učiteljem. Komisija je ugotovila, da Ministrstvo za šolstvo in šport za šole nima dodatnih obvestil glede obračunavanja učne obveznosti. SVIZ vztraja, da gre pri obračunavanju tedenske učne obveznosti za nepravilnosti in nezakonitosti, ki se ne odpravljajo, zato ministrstvu zastavlja gornje vprašanje.

* * *

Državni svet Republike Slovenije predlaga Ministrstvu za šolstvo in šport, da vprašanje preuči in v skladu s četrtim odstavkom 98. člena Poslovnika Državnega sveta (Uradni list RS, št. 70/08 in 73/09) nanj v roku 30 dni odgovori.

Povezane vsebine
document 24. seja Državnega sveta Republike Slovenije
document Zahteva Branimirja Štruklja za dopolnitev odgovora Ministrstva za šolstvo in šport glede nepravilnega obračuna tedenske učne obveznosti v srednjih šolah
document Odgovor Ministrstva za šolstvo in šport na vprašanje državnega svetnika Branimirja Štruklja glede nepravilnega obračunavanja tedenske učne obveznosti v srednjih šolah