Državni svet Republike Slovenije je na 40. seji, dne 18. 1. 2006, v skladu z 41. členom poslovnika državnega sveta (Ur. l. RS, št. 44/93, 14/99, 2/04 in 18/05) obravnaval vprašanja državne svetnice Petre Kersnič v zvezi z odpiranjem oddelka za izobraževanje zdravstvenih tehnikov v Srednji lesarski šoli v Postojni in na podlagi prvega odstavka 56. člena zakona o državnem svetu (Ur. l. RS, št. 44/92 in 76/05) sprejel naslednji
S K L E P :
Državni svet Republike Slovenije podpira vprašanja državne svetnice Petre Kersnič in predlaga Ministrstvu za zdravje, da vprašanja preuči in nanje odgovori.
Vprašanja državne svetnice Petre Kersnič se glasijo:
- Kakšno je stališče Ministrstva za zdravje do odpiranja oddelka za izobraževanje zdravstvenih tehnikov v Srednji lesarski šoli v Postojni?
Obrazložitev:
V medijih je bilo objavljeno, da se v mesecu septembru odpira oddelek za izobraževanje tehnikov zdravstvene nege v Srednji lesarski šoli v Postojni. Ravnateljica te šole je v enem od medijev izjavila, da je ta oddelek namenjen zapolnitvi pomanjkanja medicinskih sester. Pri tem je potrebno povedati, da je trenutno v Sloveniji okoli 900 tehnikov zdravstvene nege, ki jih zaradi racionalizacije ne zaposlujejo niti za čas opravljanja pripravništva. Še pomembneje pa je, da gre v zdravstvu za visoko pomanjkanje profila diplomiranih medicinskih sester, kar je poklic z visoko strokovno izobrazbo in ima skladno z seznamom poklicev v zdravstvu tudi druge kompetence pri opravljanju poklica kot tehnik zdravstvene nege. Poleg tega je za izobraževanje poklica tehnik zdravstvene nege potrebna ustrezna učna oprema (kabineti z pripomočki), ustrezne učne baze z mentorji in tudi ustrezni kadri. V Sloveniji je trenutno 9 srednjih šol, ki že izobražujejo tehnike zdravstvene nege, ki pa imajo zaradi zgoraj navedenih razlogov malo možnosti po redni zaposlitvi.
- Kakšna je kadrovska zasedba izvajalcev zdravstvenih storitev v Diagnostičnem centru Medicor v Izoli? Imajo zaposleni licence oziroma dovoljenja za delo v Sloveniji? Posebej me zanima, kakšno izobrazbo imajo delavci na področju izvajanja zdravstvene nege, kdo vodi negovalni tim in razporeja službo oziroma delo v negovalnem timu?
Obrazložitev:
V medijih se pojavljajo različni podatki o kadrih, njihovi izobrazbi in pogojih, ki jih imajo izvajalci zdravstvenih storitev napram tistim, ki bi jim zaposleni morali zadostiti za delo v državi EU in kot to določajo direktive EU in pravni red za pretok delovne sile.
* * *
Državni svet Republike Slovenije predlaga Ministrstvu za zdravje, da vprašanja preuči in v skladu s 96. členom poslovnika državnega sveta (Ur. l. RS, št. 44/93, 14/99, 2/04 in 18/05) nanje v roku 30 dni odgovori.