Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Vprašanja mag. Blaža Kavčiča v zvezi z NLB d.d.

Državni svet Republike Slovenije je na 22. seji 20. 1. 2010, v skladu z 98. členom Poslovnika Državnega sveta (Uradni list RS, št. 70/08 in 73/09) obravnaval vprašanja predsednika Državnega sveta mag. Blaža Kavčiča v zvezi z NLB d.d. in na podlagi prvega odstavka 56. člena Zakona o Državnem svetu (Uradni list RS, št. 100/05 - UPB1 in 95/09-odl. US) sprejel naslednji

S K L E P :

Državni svet podpira vprašanja predsednika Državnega sveta mag. Blaža Kavčiča in predlaga predsedniku Vlade Republike Slovenije in ministru za finance, da vprašanja preučita in nanje odgovorita.

Vprašanja predsednika Državnega sveta mag. Blaža Kavčiča se glasijo:

  • Kako si Vlada in Ministrstvo za finance predstavljata dokapitalizacijo NLB? Koliko so smiselni pogovori s KBC o dokapitalizaciji, če vemo, da je KBC sama v sanaciji in se je med drugim obvezala, da bo odprodala svojo lastniški delež v NLB?
  • Kakšni utegnejo biti vplivi alternativnih lastniških sprememb (npr. Santander) na poslovanje osrednje slovenske poslovne banke doma in v tujini in kakšen vpliv bo to imelo na slovenski realni sektor?

Obrazložitev:

Državni svetniki z veliko zaskrbljenostjo spremljamo informacije v zvezi s poslovanjem, alternativami sprememb lastniške strukture in ocenami strokovnjakov o možnem razvoju najpomembnejših postavk sredstev in virov sredstev NLB d.d. Stanje osrednje slovenske poslovne banke, ki je v večinskem državnem lastništvu je v večih pogledih izjemnega pomena za oceno stanja slovenskega gospodarstva in zelo neposredno vpliva na poslovanje pretežnega dela slovenskega realnega sektorja. V pogojih globalne krize se vprašanja vrednosti in zavarovanosti kreditnih naložb NLB, kakor tudi vprašanja ročnosti in kakovosti poslovnih virov, predvsem lastniških vložkov ter dolgoročnih virov še toliko bolj zaostruje. Nejasna situacija ali nekonsistentne informacije o stanju in perspektivah NLB lahko vneseta negotovost tudi med prebivalstvo in lahko povzroči negativen razvoj stanja vpoglednih in vezanih vlog prebivalstva. Direktor Mednarodnega denarnega sklada je na nedavnem posvetu v Tokiu opozoril, da bo dejanski izhod iz globalne krize mogoč šele po tem, ko se bodo očistile bilance tako podjetij realnega sektorja kot tudi (in predvsem) bank.

Objektiven problem slovenskega gospodarstva in finančnega sistema je veliko zadolževanje v preteklosti za izvedbo lastniških prevzemov in predvsem portfeljskih naložb v tujini. Zanima nas, koliko je v tem kontekstu izpostavljena NLB.

* * *

Državni svet Republike Slovenije predlaga Ministrstvu za okolje in prostor, da vprašanji preuči in v skladu s četrtim odstavkom 98. člena Poslovnika Državnega sveta (Uradni list RS, št. 70/08 in 73/09) nanju v roku 30 dni odgovori.

Povezane vsebine
document 22. seja Državnega sveta Republike Slovenije
document Odgovor Vlade Republike Slovenije na vprašanje predsednika Državnega sveta mag. Blaža Kavčiča v zvezi z NLB, d.d.