Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Ponovno vprašanje mag. Adolfa Zupana v zvezi z upoštevanjem določb glede dolžine reševanja upravnih zadev

Državni svet Republike Slovenije je na 29. seji, dne 19. 1. 2005, v skladu z 41. členom poslovnika državnega sveta (Ur. l. RS, št. 44/93, 14/99 in 2/04) obravnaval ponovno vprašanje državnega svetnika mag. Adolfa Zupana v zvezi z upoštevanjem določb glede dolžine reševanja upravnih zadev in na podlagi prvega odstavka 56. člena zakona o državnem svetu (Ur. l. RS, št. 44/92) sprejel naslednji

S K L E P :

Državni svet Republike Slovenije podpira ponovno vprašanje državnega svetnika mag. Adolfa Zupana in predlaga Vladi Republike Slovenije in Ministrstvu za okolje in prostor, da ponovno vprašanje preuči in nanj odgovori.

Ponovno vprašanje državnega svetnika mag. Adolfa Zupana se glasi:

Kaj bo storila Vlada Republike Slovenije in Ministrstvo za okolje in prostor, da se bodo začele upoštevati zakonske določbe glede dolžine reševanja upravnih zadev, tako kot to določa zakon o splošnem upravnem postopku?

O b r a z l o ž i t e v :

Po drugem odstavku 120. člena Ustave Republike Slovenije upravni organi opravljajo svoje delo samostojno v okviru in na podlagi ustave in zakonov. Ustavna opredelitev zajema tako vlado kot Ministrstvo za okolje in prostor. S konkretnimi upravnimi akti, kamor se uvrščajo tudi odločitve o pritožbah zoper gradbena dovoljenja, nastopa ministrstvo kot državni organ, ki priznava pravice ali določa obveznosti. O pritožbah bi moral odločiti v roku dveh mesecev, kot to določa zakon o splošnem upravnem postopku. Ministrstvo je na predhodno postavljeno vprašanje z dopisom št. 021-64/2004 RS z dne 10. 12. 2004 odgovorilo, da se zaveda, da postopki pridobivanja gradbenih dovolj za prizadete stranke potekajo prepočasi in da ministrstvo kot organ druge stopnje ne odloča o pritožbah v zakonskem roku. V dejanskem zaostanku glede na zakonski rok 2 mesecev je 340 zadev. Ministrstvo je navedlo, da je uspelo skrajšati dobo čakanja na odločitev iz 2 let na 4 mesece, kar pa za uresničevanje pravic že po zakonu ni dovolj hitro. Stiska ljudi se tako povečuje, povečujejo se tudi njihovi stroški pri gradnji. Država in njeni organi so dolžni spoštovati ustavo in zakon, kot tudi vsi ostali prebivalci Republike Slovenije. Če država za graditev zahteva gradbeno dovoljenje, naj tudi omogoči njegovo čim hitrejšo pridobitev ali zavrnitev ne pa da grobo posega v uresničevanje in omejevanje človekovih pravic.

Vlada Republike Slovenije je odgovorna za politiko države, za delo posameznega ministrstva pa pristojni minister, zato pozivam oba organa, da odpravita nezakonito stanje, saj se zavestno ignoriranje zakonskih določb enostavno ne more dopustiti.

Državni svet Republike Slovenije predlaga Vladi Republike Slovenije in Ministrstvu za okolje in prostor, da ponovno vprašanje preučita in v skladu s 96. členom poslovnika državnega sveta (Ur. l. RS, št. 44/93, 14/99 in 2/04) nanj v roku 30 dni odgovorita.

Povezane vsebine
document 29. seja Državnega sveta Republike Slovenije