Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Zahteva Branimirja Štruklja za dopolnitev odgovora Ministrstva za šolstvo in šport glede nepravilnega obračuna tedenske učne obveznosti v srednjih šolah

Državni svet Republike Slovenije je na 26. seji 12. 5. 2010, v skladu z 98. členom Poslovnika Državnega sveta (Uradni list RS, št. 70/08 in 73/09) obravnaval zahtevo državnega svetnika Branimirja Štruklja za dopolnitev odgovora Ministrstva za šolstvo in šport glede nepravilnega obračuna tedenske učne obveznosti v srednjih šolah, in na podlagi prvega odstavka 56. člena Zakona o Državnem svetu (Uradni list RS, št. 100/05 - UPB1 in 95/09-odl. US) sprejel naslednji

S K L E P :

Državni svet podpira zahtevo državnega svetnika Branimirja Štruklja za dopolnitev odgovora in predlaga Ministrstvu za šolstvo in šport, da dodatna vprašanja preuči in na njih odgovori.

 Dodatna vprašanja državnega svetnika Branimirja Štruklja se glasijo:

  1. Ali je Ministrstvo za šolstvo in šport, ki je resorno ministrstvo za področje srednjega šolstva, v skladu s 43. členom Zakona o sistemu plač v javnem sektorju (ZSPJS) izvedlo nadzor na srednjih šolah glede nezakonitega obračunavanja tedenske učne obveznosti učiteljev v skladu z ZSPJS, na katerega ga je opozoril SVIZ oktobra 2009?
  2. Če je nadzor ministrstvo izvedlo, naj Ministrstvo za šolstvo in šport pojasni:
    - Ali je ugotovilo nezakonitosti pri obračunavanju tedenske učne obveznosti učiteljem?
    - V katerih srednjih šolah je ugotovilo nezakonitosti pri obračunavanju tedenske učne obveznosti učiteljem?
  3. Če je Ministrstvo za šolstvo in šport pri nadzoru ugotovilo nezakonitosti pri obračunu plač tedenske učne obveznosti, kaj je storilo, da bi šole prenehale z nezakonitim obračunavanjem plač učiteljem?
  4. Ali drži, da Ministrstvo za šolstvo in šport za zakonito obračunavanje tedenske učne obveznosti za posamezne programe ne zagotavlja ustreznih sredstev in posredno napeljuje direktorje srednješolskih centrov k nezakonitosti?

O b r a z l o ž i t  e v:

Odgovor ministrstva na jasno zastavljeno vprašanje je dober primer, kako se oblast izmakne odgovoru in odgovornosti, ki ga ne želi dati, ker nima volje, da bi reševalo težave. Torej – ker nima volje delati tistega, zaradi česar tudi obstaja: da rešuje težave področja, za katero je odgovorno. Predlagam, da se ta primer uvrsti med šolsko gradivo, ki naj ilustrira, kako se oblast ne sme obnašati, če ne želi pri spraševalcu zbujati občutka, da ga žali in podcenjuje.
Ministrstvo za šolstvo in šport sem povsem enoznačno vprašal: Ali namerava (ter kdaj) zagotoviti zakonitost pri izplačilu učne obveznosti v srednjih šolah? Ministrstvo za šolstvo in šport ni odgovorilo, da nezakonitosti ni, niti da nezakonitost obstaja in jo namerava odpraviti. Odgovorilo je, »da je v okviru svojih zakonskih pooblastil storilo vse za odpravo morebitnih nezakonitih ravnanj s strani zavodov.«
Trditev Ministrstva za šolstvo in šport je žalitev zdrave pameti! Kaj v slovenščini pomeni, da je Ministrstvo za šolstvo in šport  »storilo vse za odpravo morebitnih nezakonitih ravnanj«? Odgovor je: Ministrstvo za šolstvo in šport ni storilo nič! Zakaj? Ministrstvo ne reče, da so ravnanja nezakonita, čeprav je v okrožnici srednjim šolam (26. 11. 2009) nezakonitosti posredno priznalo, ampak pravi, da gre morda za nezakonitosti, zato mu ni potrebno storiti nič. V okviru zakonskih pristojnosti ti ni treba storiti nič, če imaš opravka z »morebitnimi« nezakonitostmi«, saj jih noben zakon ne sankcionira.
Sicer se zavedam, da se je ministrstvo hotelo izogniti konkretnemu odgovoru na jasno opredeljeno vprašanje, a kot bivši učitelj praktik bom razlog za sprenevedajoč se odgovor poiskal pri premalo domišljeni artikulaciji vprašanja, zato sem ga v skladu z načeli didaktike razgradil na enostavne elemente:

  • Je Ministrstvo za šolstvo in šport izvedlo nadzor nad zakonitostjo plačila tedenske učne obveznosti učiteljev v srednjih šolah?
  • Je pri tem ugotovilo nezakonitosti?
  • Če jih je ugotovilo, kdaj jih bo odpravilo?
  • Imajo šole dovolj sredstev, da delo učiteljev zakonito plačujejo?

* * *

Državni svet Republike Slovenije predlaga Ministrstvu za šolstvo in šport, da dodatna vprašanja preuči in v skladu s četrtim odstavkom 98. člena Poslovnika Državnega sveta (Uradni list RS, št. 70/08 in 73/09) na njih v roku 30 dni odgovori.
Povezane vsebine
document Vprašanje Branimirja Štruklja glede nepravilnega obračunavanja tedenske učne obveznosti v srednjih šolah
document 26. seja Državnega sveta Republike Slovenije
document Dopolnitev odgovora Ministrstva za šolstvo in šport na vprašanje Branimirja Štruklja glede nepravilnega obračunavanja tedenske učne obveznosti v srednjih šolah