Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Mnenje k Predlogu zakona o razpisu rednih lokalnih volitev v Mestni občini Koper (ZRRLVKP)

Državni svet Republike Slovenije je na 36. seji 13. 4. 2011, na podlagi druge alineje prvega odstavka 97. člena Ustave Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 33/91-I, 42/97, 66/2000, 24/03, 69/04 in 68/06)  sprejel naslednje

M N E N J E

k Predlogu zakona o razpisu rednih lokalnih volitev v Mestni občini Koper (ZRRLVKP) - druga obravnava

Državni svet podpira Predlog zakona, ki daje pravno podlago za razpis rednih lokalnih volitev v Mestni občini Koper, ki oktobra 2010 niso bile izvedene.

Državni svet ugotavlja, da sta dali Mestna občina Koper in Obalna samoupravna skupnost italijanske narodnosti pozitivno mnenje k Predlogu zakona, Vlada pa mu ne nasprotuje.  

Ustavno sodišče je z odločbo U-I-137/10-47 odločilo, da je Zakon o ustanovitvi občin ter določitvi njihovih območij v neskladju z Ustavo, hkrati pa je Državnemu zboru naložilo, da v roku dveh mesecev od objave odločbe v Uradnem listu odpravi to neskladje, in odpravilo Akt Predsednika Državnega zbora o razpisu rednih volitev v občinske svete in županov v delu, ki se nanaša na volitve v Mestni občini Koper, ter podaljšalo mandat članov občinskega sveta in župana Mestne občine Koper do prve seje novoizvoljenih občinskih svetov.

Ker Državni zbor ni ustanovil občine Ankaran, v Mestni občini Koper redne lokalne volitve še niso bile izvedene. Občani uresničujejo lokalno samoupravo preko voljenih organov, katerih mandatna doba traja v skladu z Zakonom o lokalnih volitvah štiri leta. V Mestni občini Koper se zaradi odlašanja z razpisom volitev krši pravica do periodičnosti volitev, kar je tudi po mnenju Ustavnega sodišča eden najpomembnejših elementov volilne pravice in načela demokratičnosti. V zvezi s stališčem Ustavnega sodišča v odločbi U-I-137/10-47, da "krajši zamik volitev ne pomeni nedopustnega posega v volilno pravico", Državni svet opozarja, da z odlašanjem razpisa lokalnih volitev v Mestni občini Koper ne moremo več govoriti o krajšem zamiku volitev, ampak o časovnem zamiku, ki ni v sorazmerju s trajanjem celotnega mandata občinskih organov. S tem pa je ogrožena pravica prebivalcev do uresničevanja lokalne samouprave preko organov, ki se volijo na periodičnih volitvah.  

S podobno situacijo so se v Mestni občini Koper že soočili leta 1998/1999, ko je bil z odločbo Ustavnega sodišča U-I-301/98 organom Mestne občine Koper podaljšan mandat do nastopa mandata organov novih občin, ustanovljenih v skladu z Ustavo. Ker tudi takrat ni prišlo do ustanovitve novih občin na območju Mestne občine Koper, ki bi bile skladne z Ustavo (ni bilo "politične volje"), je Državni zbor junija 1999, še pred potekom enoletnega roka, ki ga je postavilo Ustavno sodišče, zaradi zagotovitve ustavne pravice državljanov do volitev organov lokalnih skupnosti, sprejel Zakon o razpisu rednih lokalnih volitev v Mestno občino Koper (Ur. l. RS, 53/99). V postopku za oceno ustavnosti zakona je Ustavno sodišče z odločbo U-I-163/99 odločilo, da navedeni zakon ni v neskladju z Ustavo in med drugim zavzelo stališče, da bi lahko daljši odlog lokalnih volitev pripeljal v situacijo, v kateri bi bilo bistveno ogroženo izvrševanje lokalne samouprave, ki ga občani uresničujejo s periodičnimi volitvami.

Državni svet predlaga, da se Predlog zakona o razpisu rednih lokalnih volitev v Mestni občini Koper čim prej sprejme in občankam in občanom Mestne občine Koper omogoči uresničitev volilne pravice.

* * *

Za poročevalca je bil določen državni svetnik Darko Fras.

Povezane vsebine
document 36. seja Državnega sveta Republike Slovenije