Iskanje:
Napredno iskanje
|
Brskanje po kategorijah:
|
Zapisnik 1. seje Državnega sveta Republike Slovenije |
|
Seja je bila v sredo, 12. decembra 2007. Pričela se je ob 12.03 in se zaključila ob 16.27 uri.
1. konstitutivna seja se je pričel s slovensko himno v izvedbi Komornega zbora Krog. Kot najstarejši član državnega sveta, je prvo, konstitutivno sejo državnega sveta, ki jo je po določbi 48. člena Zakona o državnem svetu sklical predsednik Državnega zbora, pričel prof.dr. Jože Mencinger. Pozdravni nagovor je imel predsednik Državnega zbora gospod France Cukjati dr. med. Pozdravni nagovor je imel dotedanji predsednik Državnega sveta gospod Janez Sušnik. Na sejo so bili vabljeni predstavniki Državne volilne komisije, od katerih so se seje udeležili:
Po določbi drugega odstavka 48. člena Zakona o državnem svetu je prof.dr. Jože Mencinger vodil prvo sejo državnega sveta do izvolitve predsednika državnega sveta kot njegov najstarejši član. Pri vodenju seje mu je pomagal dotedanji sekretar državnega sveta Primož Hainz. * * * Predsedujoči prof. dr. Jože Mencinger je pozval državne svetnike, da oddajo potrdilo o izvolitvi, ki jim ga je izdala Državna volilna komisija (23. člen Zakona o državnem svetu), v kolikor, to, še niso storili. * * * Odločanje o dnevnem redu: Predsedujoči je predlagal naslednji dnevni red, ki je bil določen na sejah interesnih skupin in so ga prejeli na klop:
Predlagan dnevni red je bil sprejet (34 državnih svetnikov je prijavilo prisotnost, 35 jih je glasovalo za, nihče ni bil proti in nihče se glasovanja ni vzdržal).
K 1. točki dnevnega reda
4. odstavek 7. člena Poslovnika državnega sveta določa javno glasovanje za predsednike, podpredsednike in člane komisij, razen če najmanj osem državnih svetnikov ali vsi člani ene interesne skupine zahtevajo tajno glasovanje. 45. člen Zakona o državnem svetu pravi, da ima državni svet Mandatno-imunitetno komisijo, ki jo sestavljajo predsednik in štirje člani, ki se izvolijo izmed predstavnikov interesnih skupin. Predstavniki interesnih skupin, ki so se zbrali, so se dogovorili, da so kandidati za člane Mandatno imunitetne komisije: Na klop so državni svetniki prejeli predlog dveh kandidatnih list in sicer: I. za predsednika: II. za predsednika: Predsedujoči je predlagal, da glasujejo o kandidatnih listah, kot so bile vložene in kot prvi predlog je dal na glasovanje kandidatno listo pod številko I: za predsednika: Predlog za izvolitev Mandatno imunitetne komisije v zgoraj navedeni sestavi je bil sprejet (35 državnih svetnikov je prijavilo prisotnost, 21 jih je glasovalo za, 3 so bili proti in 3 so se glasovanja vzdržali). za predsednika: Ker je predlagana kandidatna lista pod številko I., za Mandatno imunitetno komisijo prejela 21 glasov, je glasovanje o II. kandidatni listi brezpredmetno.
K 2. točki dnevnega reda:
Predsedujoči je posebej pojasnil, da 10. člen zakona o državnem svetu določa, da se glede vprašanj, ki z zakonom niso posebej urejena, smiselno uporabljajo določbe zakona o volitvah v državni zbor. 109. člen zakona o volitvah v državni zbor določa, da lahko pritožbo zoper odločitev volilne komisije vložijo kandidati, interesne organizacije ali lokalne skupnosti do prve seje. 49. člen zakona o državnem svetu določa, da Mandatno-imunitetna komisija pregleda morebitne pritožbe kandidatov, interesnih organizacij ali lokalnih skupnosti zoper odločitve volilne komisije, ki lahko vplivajo na potrditev mandatov. Komisija to upošteva pri svojem delu. Predsedujoči je ugotovil, da je državni svet dne 28.11.2007 prejel zahtevo Društva za teorijo in kulturo hendikepa - YHD, da se zavrne potrditev mandata Borisu Šuštaršiču, kot državnemu svetniku za področje negospodarske dejavnosti - področje socialnega varstva. Predsedujoči je ugotovil, da je državni svet dne 28.11.2007 prejel pritožbo Darka Sahornika, kandidata za državnega svetnika, glede poteka žreba, med Darkom Sahornikom in izvoljenim Marijanom Klemencem, predstavnikom lokalnih interesov v 19. volilni enoti. * * * Predsedujoči je zaprosil, da se Mandatno-imunitetna komisija sestane v mali dvorani na Tomšičevi, ter pregleda potrdila o izvolitvi ter sestavi poročilo za državni svet. Sestavni del poročila mora biti seznam državnih svetnic in državnih svetnikov in potrdila o izvolitvi. Zato je predsedujoči odredil odmor, da Mandatno imunitetna komisija opravi svoje delo. Po opravljenem delu je poročilo Mandatno imunitetne komisije podal njen predsednik, mag. Dušan Črnigoj. Predsedujoči je pojasnil, da v smislu 50. člena Zakona o državnem svetu, odloča državni svet o potrditvi mandatov na predlog Mandatno-imunitetne komisije tako, da glasuje o poročilu te komisije. Glede na vložene pritožbe, je predsedujoči predlagal, da najprej potrdijo mandate tistih članov državnega sveta, ki niso sporni, nato pa o vsakem spornem mandatu odločajo posebej (drugi odstavek 50. člena Zakona o državnem svetu). Predsedujoči je predlagal, da najprej potrdijo mandate naslednjim članom, kot so jih v predlogu prejeli na klop:
Državni svet je potrdil zgoraj navedene mandate članov državnega sveta (34 državnih svetnikov je prijavilo prisotnost, 35 jih je glasovalo za, nihče ni bil proti in nihče se glasovanja ni vzdržal). - - - Na predlog Mandatno-imunitetne komisije je predsedujoči dal na glasovanje vsak sporni mandat posebej in opozoril državnega svetnika, katerega mandat je sporen, da ne sme glasovati o potrditvi o svojem mandatu. Društva za teorijo in kulturo hendikepa - YHD, je vložilo zahtevo za razveljavitev izvolitve Borisa Šuštaršiča, ki so jo državna svetnica in svetniki prejeli na klop. Poročilo Mandatno imunitetne komisije so prejeli na klop. Predsedujoči je dal predlog, da državni svet potrdi mandat gospodu Borisu Šuštaršiču, na glasovanje. Državni svet je potrdil mandat člana državnega sveta Borisa Šuštaršiča (35 državnih svetnikov je prijavilo prisotnost, 29 jih je glasovalo za, 1 je bil proti in 2 sta se glasovanja vzdržala). * * * Kandidat za državnega svetnika gospod Darko Sahornik, je vložil pritožbo, ki so jo državna svetnica in svetniki prejeli na klop. Poročilo Mandatno imunitetne komisije so prejeli na klop. Predsedujoči je dal predlog, da državni svet potrdi mandat gospodu Marijanu Klemencu, na glasovanje. Državni svet je potrdil mandat člana državnega sveta Marijana Klemenca (34 državnih svetnikov je prijavilo prisotnost, 31 jih je glasovalo za, nihče ni bil proti in nihče se glasovanja ni vzdržal).
K 3. točki dnevnega reda:
Ker je predsedujoči prof. dr. Jože Mencinger vložil kandidaturo za predsednika, ne more voditi seje kot predsedujoči. Zato je skladno z drugim odstavkom 10. člena vodenje volitev prevzel naslednji najstarejši državni svetnik gospod Boris Šuštaršič. Zakon o državnem svetu v 43. členu določa, da ima Državni svet predsednika, ki se ga izvoli z večino glasov vseh državnih svetnikov. 9. člen poslovnika državnega sveta določa, da kandidata za predsednika državnega sveta predlaga skupina najmanj osmih državnih svetnikov ali večina članov ene interesne skupine. Tretji odstavek 7. člena Poslovnika državnega sveta določa, da državni svet izvoli predsednika s tajnim glasovanjem. Tajno se glasuje z glasovnicami (prvi odstavek 8. člena poslovnika državnega sveta). Predsedujoči Boris Šuštaršič je ugotovil, da so vložene naslednje kandidature po vrstnem redu, kot so bile vložene, ki so jih državna svetnica in svetniki prejeli na klop:
Vsi kandidati za predsednika Državnega sveta so dali pisno soglasje za prevzem kandidature. Razpravljali so Borut Meh, Tone Peršak, Toni Dragar, Drago Bahun, dr. Zoltan Jan. Predsedniški kandidat mag. Blaž Kavčič je podal predstavitev. Predsedniški kandidat Alojz Kovšca je podal predstavitev. Predsedniški kandidat prof. dr. Jože Mencinger je podal predstavitev. V skladu z določili 10. člena Poslovnika Državnega sveta predsedujočemu pomagajo pri vodenju volitev še štirje državni svetniki, ki so člani ostalih interesnih skupin in jih izvoli državni svet. Predsedujoči je predlagal, da najprej izvolijo štiri državne svetnike, ki mu bodo pomagali pri tajnem glasovanju. Na sejah interesnih skupin so evidentirali naslednje kandidate za člane skupine državnih svetnikov, ki bodo pomagali pri volitvah: 1. mag. Stojan Binder, kot predstavnika interesne skupine delodajalcev, Ker sta predsedujoči Boris Šuštaršič in dr. Zoltan Jan predstavnika iste interesne skupine, je predsedujoči Boris Šuštaršič, predlagal, da zaradi pragmatičnih razlogov, vodenje volilne komisije prevzame dr. Zoltan Jan. Predlog kandidatne liste za člane volilne komisije so državna svetnica in svetniki prejeli na klop. Predsedujoči je dal predlog volilne komisije na glasovanje in sicer: 1. mag. Stojan Binder, kot predstavnika interesne skupine delodajalcev, Predlog za sestavo volilne komisije v zgoraj navedeni sestavi je bil sprejet (33 državnih svetnikov je prijavilo prisotnost, 35 jih je glasovalo za, nihče ni bil proti in nihče se glasovanja ni vzdržal). - - - Volitve predsednika državnega sveta. V skladu s tretjim odstavkom 7. člena in prvim odstavkom 8. člena poslovnika državnega sveta se o izvolitvi predsednika glasuje tajno z glasovnicami. Potrebno je pripraviti glasovnice za tajno glasovanje, zato je predsedujoči odredil odmor. * * * Izvolitev je potekala po naslednjem postopku:
Ker je, za predsednika državnega sveta predlaganih več kandidatov se v skladu s petim odstavkom 9. člena Poslovnika državnega sveta glasuje tako, da se obkroži številko pred imenom kandidata.
Državni svetniki, ki so bili izvoljeni za pomoč pri vodenju volitev, so prevzeli volilno gradivo in pričeli z volitvami:
Volitve. Po opravljenih volitvah, se je volilna komisija sestala v sobi 89, da je ugotovila volilni izid. Poročilo o izidu volitev je podal dr. Zoltan Jan in so ga državna svetnica in svetniki prejeli na klop in sicer: Na 1. seji, dne 12. 12. 2007, je bilo navzočih 38 državnih svetnikov. Za volitve predsednika Državnega sveta Republike Slovenije je bilo razdeljenih in oddanih 38 glasovnic. Vse glasovnice so bile veljavne. Za kandidata za predsednika Državnega sveta Republike Slovenije so državni svetniki glasovali takole:
V skladu s 43. členom zakona o državnem svetu in četrtim odstavkom 9. člena Poslovnika državnega sveta je kandidat izvoljen, če je zanj glasovala večina vseh državnih svetnikov (najmanj 21). Nobeden od kandidatov pri glasovanju ni dobil potrebne večine. Zato se v drugi krog glasovanja uvrstita kandidata z večjim številom glasov, to sta: - - - Državni svetniki, ki so bili izvoljeni za pomoč pri vodenju volitev, so prevzeli volilno gradivo in pričeli z drugim krogom volitev. Volitve. Po opravljenih volitvah, se je volilna komisija sestala v sobi 89, da je ugotovila volilni izid. Poročilo o izidu volitev je podal dr. Zoltan Jan in so ga državna svetnica in svetniki prejeli na klop in sicer: Na 1. seji, dne 12. 12. 2007, je bilo navzočih 38 državnih svetnikov. Za volitve predsednika Državnega sveta Republike Slovenije je bilo razdeljenih in oddanih 37 glasovnic. 36 glasovnic je bilo veljavnih in 1 neveljavna. Za kandidata za predsednika Državnega sveta Republike Slovenije so državni svetniki glasovali takole:
V skladu s 43. členom zakona o državnem svetu in četrtim odstavkom 9. člena Poslovnika državnega sveta je kandidat izvoljen, če je zanj glasovala večina vseh državnih svetnikov (najmanj 21). V Državnem svetu Republike Slovenije je izvoljen za predsednika mag. Blaž KAVČIČ. Predsedujoči Boris Šuštaršič je v svojem imenu in v imenu vseh državnih svetnikov, čestital izvoljenemu predsedniku državnega sveta ter ga povabil, da zasede predsedniško mesto.
K 4. točki dnevnega reda:
Zakon o državnem svetu v 43. členu določa, da ima Državni svet podpredsednika, ki ga izvoli z večino glasov vseh državnih svetnikov. Skladno s prvim odstavkom 9. člena poslovnika državnega sveta predlaga kandidata za podpredsednika državnega sveta skupina najmanj osmih državnih svetnikov ali vsi člani ene interesne skupine. Tretji odstavek 7. člena poslovnika državnega sveta določa, da državni svet izvoli podpredsednika s tajnim glasovanjem. Tajno se glasuje z glasovnicami. (prvi odstavek 8. člena poslovnika državnega sveta). Predsednik državnega sveta je ugotovil, da so vložene naslednje kandidature po vrstnem redu, kot so bile vložene, ki so jih državna svetnica in svetniki prejeli na klop:
Kandidata za podpredsednika Državnega sveta sta dala pisno soglasje za prevzem kandidature. Podpredsedniški kandidat Boris Šuštaršič je podal predstavitev. Podpredsedniška kandidatka Lidija Jerkič je podala predstavitev. - - - Volitve podpredsednika državnega sveta. V skladu s tretjim odstavkom 7. člena in prvim odstavkom 8. člena poslovnika državnega sveta se o izvolitvi predsednika glasuje tajno z glasovnicami. Potrebno je pripraviti glasovnice za tajno glasovanje, zato je predsedujoči odredil odmor. * * * Izvolitev je potekala po naslednjem postopku:
Ker sta za podpredsednika državnega sveta predlagana dva kandidata, se v skladu s petim odstavkom 9. člena Poslovnika državnega sveta glasuje tako, da se obkroži številko pred imenom kandidata.
Državni svetniki, ki so bili izvoljeni za pomoč pri vodenju volitev, so prevzeli volilno gradivo in pričeli z volitvami: 1. preštetje glasovnic Volitve. Po opravljenih volitvah, se je volilna komisija sestala v sobi 89, da je ugotovila volilni izid. Poročilo o izidu volitev je podal dr. Zoltan Jan in so ga državna svetnica in svetniki prejeli na klop in sicer: Za volitve podpredsednika Državnega sveta Republike Slovenije je bilo razdeljenih in oddanih 37 glasovnic. Vse glasovnice so bile veljavne. Za kandidata za podpredsednika Državnega sveta Republike Slovenije so državni svetniki glasovali takole:
V skladu s 43. členom zakona o državnem svetu in četrtim odstavkom 9. člena poslovnika državnega sveta je kandidat izvoljen, če je zanj glasovala večina vseh državnih svetnikov (najmanj 21). V Državnem svetu Republike Slovenije je izvoljena za podpredsednico Lidija JERKIČ. Predsednik je v svojem imenu in v imenu vseh državnih svetnikov, čestital izvoljeni podpredsednici državnega sveta ter jo povabil, da zasede podpredsedniško mesto.
K 5. točki dnevnega reda:
46. člen zakona o Državnem svetu Republike Slovenije določa, da ima Državni svet sekretarja, ki ga imenuje Državni svet. 14. člen poslovnika določa, da imenuje Državni svet sekretarja z javnim glasovanjem, na predlog predsednika Državnega sveta. Državni svetnik Boris Šuštaršič je podal proceduralni predlog in sicer, da se o sekretarju državnega sveta glasuje tajno. Interesna skupina negospodarskih dejavnosti je predlagala tajno glasovanje o sekretarju državnega sveta. Razpravljali so Darko Fras, dr. Zoltan Jan, Jernej Verbič, Drago Žura, Tone Peršak, Vincenc Otoničar, Peter Vrisk, Peter Požun, mag. Stojan Binder, mag. Dušan Semolič, Drago Bahun, Rastislav Jože Reven. Predsednik je odredil odmor in predlagal, da se sestane Mandatno imunitetna komisija in zavzame stališče do predloga o tajnem glasovanju. Predstavitev je podal kandidat za sekretarja državnega sveta, Marjan Maučec. Predsednik je dal predlog, da se o sekretarju državnega sveta glasuje tajno, na glasovanje. Predlog ni bil sprejet (32 državnih svetnikov je prijavilo prisotnost, 13 jih je glasovalo za, 18 jih je bilo proti in nihče se glasovanja ni vzdržal). Predsednik je dal predlog, da se za sekretarja državnega sveta imenuje Marjana Maučeca, na glasovanje in sicer: Na podlagi 46. člena zakona o Državnem svetu (Ur. l. RS, št. 100/05 - uradno prečiščeno besedilo) in 14. člena poslovnika Državnega sveta (Ur. l. RS, št. 44/93, 14/99, 2/04, 18/05 in 86/07) je Državni svet Republike Slovenije na seji, dne 12. 12. 2007 i m e n o v a l za sekretarja Državnega sveta Republike Slovenije Marjana MAUČECA. Predlog je bil sprejet (31 državnih svetnikov je prijavilo prisotnost, 25 jih je glasovalo za, 3 so bili proti in 4 so se glasovanja vzdržali). Predsednik je čestital gospodu Marjanu Maučecu za imenovanje. Predsednik je zaključil 1. sejo Državnega sveta Republike Slovenije ter se državni svetnici in svetnikom zahvalil za sodelovanje in razpravo.
|
Pripete datoteke | |
![]() |
zap_1redna.doc (548 kb) |
Povezane vsebine | |
![]() |
1. seja Državnega sveta Republike Slovenije |