Državni svet Republike Slovenije je na 9. seji, dne 9. 7. 2003, ob obravnavi Problematike slovenskega prevozništva, na podlagi 86. člena poslovnika državnega sveta (Ur.l. RS, št.44/93, 14/99) sprejel naslednji
S K L E P:
- Ministrstvo za promet naj pripravi celovito politiko na področju blagovnih prevozov, ki bo Sloveniji zagotovila enakopravnejši položaj za vključevanje v evropske integracije ter uveljavitev recipročnosti z namenom ukinitve nepotrebnih omejitev.
- Oblikovati je treba dolgoročno prometno strategijo, ki bo omogočala zdravo konkurenčnost in vključevala možnost zmanjšanja cestnin, zmanjšanja zavarovalnih premij, parkirnin ipd.
- Za razbremenitev slovenskih cest in za povečanje pretočnosti prometa je nujna uvedba kvalitetnega kombiniranega cestno-železniškega prevoza.
- V smislu zagotavljanja večje pretočnosti je potrebno ustrezno urediti vse mednarodne mejne prehode, še posebno mejne prehode na bodoči schengenski meji (vključno z mednarodnim mejnim prehodom Jelšane).
- Ministrstvo za finance naj pripravi rešitve, ki bodo omogočale vračanje davka od goriva za prevoze v Nemčijo.
- Ministrstvo za promet naj v sodelovanju z Ministrstvom za gospodarstvo pripravi vsebinsko analizo stanja in perspektiv razvoja panoge ter soodvisnosti uspešnosti gospodarstva od pretočnosti transportnih poti.
- Resorna ministrstva naj zagotovijo enake pogoje za transparentno poslovanje za vse prevoznike in tako preprečijo: zakonsko nedopustno časovno prekomerno delo voznikov na težkih vozilih; nezakonito zaposlovanje voznikov (upokojenci, neprijavljeni); neustrezne oblike in načine plačevanja voznega osebja (minimum v plačah, ostalo v neobdavčenih dnevnicah); uporabo kurilnega olja za pogon težkih vozil; izdajo licenc za prevoznike, kljub temu, da ne izpolnjujejo pogojev za pridobitev licence zlasti glede ustreznosti parkirišč, urejenega vzdrževanja vozil in števila zaposlenih voznikov; prerazporejanje kritičnih dovolilnic med prevoznike s strani delilcev.
- Državni svet meni, da je potrebno preučiti možnost racionalizacije znotraj sistema zbornic, posamezne storitve, ki jih zbornica opravlja za prevoznike, pa bistveno poceniti.
- Državni svet predlaga. da se zagotovijo namenska sredstva za posojila, ki jih bodo potrebovali prevozniki za premostitev časa med plačilom cestnine in plačanim prevozom. Ta sredstva bodo namreč znašala pri nekaterih prevoznikih od 10 do 50 milijonov SIT, in sicer samo za plačilo cestnin na avstrijskih in nemških avtocestah.
- Državni svet opozarja Vlado Republike Slovenije oziroma Ministrstvo za promet, da gre pri blagovnih prevozih za tisto gospodarsko dejavnost, ki je izrednega pomena za nacionalno gospodarstvo in sfero zaposlovanja ter je tudi povezana s številnimi drugimi negospodarskimi segmenti, zato pričakuje, da bo ministrstvo problematiko, ki izhaja iz te dejavnosti proučilo in se nanjo primerno odzvalo.
- Državni svet predlaga, da se pripravi pregled subvencioniranja oziroma pogojev poslovanja prevoznikov, veljavnega v državah EU in na podlagi tega ukrepa za zaščito domačih prevoznikov pred nelojalno konkurenco.
- Ministrstvo za zunanje zadeve naj izpolni obljubo o odprtju cestnega koridorja za
prevoz nevarnih snovi v smeri Postojna - Jelšane - Rupa - Reka, ki jo je dalo
poslovnim subjektom, ki se ukvarjajo s cestno-blagovnim prevozom.
- Državni svet opozarja Vlado Republike Slovenije oziroma Ministrstvo za
gospodarstvo in Ministrstvo za šolstvo, znanost in šport, da z ustreznimi ukrepi in
instrumenti krepijo konkurenčnost slovenskega gospodarstva.