Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Odgovor Ministrstva za finance na vprašanje državnega svetnika Draga Žure v zvezi z javno-zasebnim partnerstvom

Datum: 16.2.2010
Prejeto: 23.2.2010 

V vprašanju, ki ste ga naslovili na Ministrstvo za finance, sprašujete ali smo na Ministrstvu za finance zaznali kakršnekoli probleme in pomanjkljivosti trenutne ureditve in ali imamo namen s spremembo Zakona o javno-zasebnem partnerstvu (ZJZP) podaljšati rok iz 141. člena zakona, ki govori o preoblikovanju obstoječih javnih podjetij.

Določbe 141. člena zakona določajo dva roka, in sicer rok za odločitev ustanovitelja javnega podjetja o tem, ali bo javno podjetje ohranilo status javnega podjetja, oziroma se bo preoblikovalo v klasično gospodarsko družbo, skladno z Zakonom o gospodarskih družbah. Rok za to odločitev so tri leta po uveljavitvi ZJZP in se izteče 7. marca 2010.

Drugi rok pa je določen z drugim odstavkom 141. člena ZJZP, ki določa, da če so v obstoječih javnih podjetjih vložki oseb zasebnega prava, se ta javna podjetja, najkasneje v enem letu po uveljavitvi tega zakona preoblikujejo ali v gospodarsko družbo, skladno z zakonom, ki ureja gospodarske družbe, ali ohranijo skladno z zakonom status javnega podjetja, če se vložki oseb zasebnega prava prenesejo v last javnega partnerja (Republika Slovenija, če javno podjetje izvaja državno gospodarsko javno službo, ali samoupravna lokalna skupnost, če javno podjetje izvaja samoupravno lokalno javno službo, oziroma če vložki oseb zasebnega prava v teh javnih podjetjih na drug način prenehajo).

Glede določb 141. člena ZJZP so se konec leta 2007 za pomoč na Ministrstvo za finance obrnili samo iz Komunale Tolmin. V 35 mesecih od uveljavitve zakona nismo evidentirali drugih problemov ali pomanjkljivosti vezanih na ta člen zakona.

Za podaljšanje roka, kot ga predlagate, Ministrstvo za finance nima pravne podlage, hkrati pa bi s to spremembo kršili pravo Skupnosti. Stanje, kot je bilo pred uveljavitvijo ZJZP, je z vidika transparentnosti in enakosti ter konkurence neustrezno.

Vaša trditev, da sama sprememba statusa javnega podjetja v gospodarsko družbo ne bi smela vplivati na izvajanje javne službe, je pravilna, saj v primeru, da v gospodarskem subjektu, k; je izvajalec javne službe, ni zasebnega kapitala, lahko občina temu subjektu, skladno z 142. členom ZJZP, podeli koncesijo brez javnega razpisa.

Glede problema enakopravnosti pred zakonom, ki ga navajate, pa je to rešeno v 143. členu ZJZP, kjer je zahtevano, da mora koncedent objaviti javni razpis za izbiro koncesionarja v enem letu po uveljavitvi tega zakona tudi v primeru, ko izvajajo gospodarsko javno službo tiste gospodarske družbe, ki so bile iz javnih podjetij oziroma družbenih podjetij pr oblikovane na podlagi prejšnjih predpisov, ali pa ustanovljene kot gospodarske družbe oziroma drugi pravni subjekti in jim je bila koncesija za izvajanje gospodarske javne službe podeljena brez javnega razpisa, pa za tako neposredno podelitev, v predpisu o načinu izvajanja gospodarske javne službe ob podelitvi ni bilo podlage, ali pa če niso izpolnjeni pogoji za podelitev koncesije brez javnega razpisa v skladu / drugim odstavkom 142. člena

Dr. Franc Križanič,
minister

Povezane vsebine
document Vprašanje Draga Žure v zvezi z javno-zasebnim partnerstvom