Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Vprašanje mag. Adolfa Zupana glede čakalne dobe za oploditev z biomedicinsko pomočjo

Državni svet Republike Slovenije je na 53. seji, dne 25. 4. 2007, v skladu z 41. členom poslovnika državnega sveta (Ur. l. RS, št. 44/93, 14/99, 2/04 in 18/05) obravnaval vprašanje državnega svetnika mag. Adolfa Zupana glede čakalne dobe za oploditev z  biomedicinsko pomočjo in na podlagi prvega odstavka 56. člena zakona o državnem svetu (Ur. l. RS, št. 100/05 - uradno prečiščeno besedilo) sprejel naslednji

S K L E P :

Državni svet Republike Slovenije podpira vprašanje državnega svetnika mag. Adolfa Zupana in predlaga Ministrstvu za zdravje, da vprašanje preuči in nanj odgovori.

Vprašanje državnega svetnika mag. Adolfa Zupana se glasi:

Kaj bo naredilo Ministrstvo za zdravje, da se bo skrajšala čakalna doba žensk, ki čakajo na oploditev z biomedicinsko pomočjo ?

Obrazložitev:

V Sloveniji je čez 500.000 žensk v rodnem obdobju. Po statističnih podatkih ima težave z neplodnostjo kar 15 % prebivalstva oz. približno 57.000 parov. Po podatkih centrov za oploditev z biomedicinsko pomočjo se v Sloveniji z metodami zunajtelesne oploditve spočne skoraj 3,2 % rojenih otrok. Ob negativnih vitalnih kazalcih in padcu rodnosti bi morali pri oblikovanju prebivalstvene politike upoštevati tudi pomen omenjenih metod.

Peticija društva Živa (informiranje, preprečevanje in zdravljenje neplodnosti) opozarja na dolge čakalne vrste in poziva odgovorne osebe, da omogočijo optimalno zdravljenje vsem neplodnim parom. Trenutna čakalna doba je eno leto za vsak postopek oploditve z biomedicinsko pomočjo in 5 mesecev za vsakokratno diagnostiko neplodnosti.

Fundacija Naj bo otrok je 27. marca organizirala v državnem svetu Republike Slovenije posvet Vsakdo ima pravico imeti otroka: Položaj in biomedicinska pomoč parom s težavami rodnosti v Sloveniji, na katerem  so opozorili na številne težave, ki se pojavljajo pri zdravljenju neplodnosti. Od dolgih čakalnih vrst, do nujnosti po programih psiho-socialne pomoči zakoncem v krizi zaradi neplodnosti, o zdravljenju s kirurškimi posegi, z medikamentoznim zdravljenjem in na druge načine.

Odbor za zdravstvo Državnega zbora Republike Slovenije je na 14. nujni seji, 5. 4. 2007, obravnaval točko dnevnega reda: Stanje na področju biomedicinske pomoči parom s težavami rodnosti v Sloveniji in oblikoval zaključke, s katerimi poziva Ministrstvo za zdravje in Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, da poostrita nadzor nad zdravljenjem neplodnosti in oploditve z biomedicinsko pomočjo ter da se zahteva od vseh treh centrov za OBMP, da vzpostavijo sistem izmenjave seznama čakajočih.

Zanima me odgovor Ministrstva za zdravje na vse navedeno in odgovor na vprašanje, kaj bo storilo Ministrstvo za zdravje, da zmanjša čakalne vrste parom, ki čakajo na oploditev z biomedicinsko pomočjo.

* * *

Državni svet Republike Slovenije predlaga Ministrstvu za zdravje, da vprašanje preuči in v skladu s 96. členom poslovnika državnega sveta (Ur. l. RS, št. 44/93, 14/99, 2/04 in 18/05) nanj v roku 30 dni odgovori.

Povezane vsebine
document 53. seja Državnega sveta Republike Slovenije
document Vprašanje mag. Adolfa Zupana glede ureditve razmer na Onkološkem inštitutu
document Odgovor Ministrstva za zdravje na vprašanje mag. Adolfa Zupana glede čakalne dobe za oploditev z biomedicinsko pomočjo