Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Vprašanje Rada Krpača glede varstva hendikepiranih oseb

Državni svet Republike Slovenije je na 41. seji, dne 15. 2. 2006, v skladu z 41. členom poslovnika državnega sveta (Ur. l. RS, št. 44/93, 14/99, 2/04 in 18/05) obravnaval vprašanje državnega svetnika Rada Krpača glede varstva hendikepiranih oseb in na podlagi prvega odstavka 56. člena zakona o državnem svetu (Ur. l. RS, št. 44/92 in 76/05) sprejel naslednji

S K L E P :

Državni svet Republike Slovenije podpira vprašanje državnega svetnika Rada Krpača in predlaga Ministrstvu za zdravje in Ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve, da vprašanje preučita in nanj odgovorita.

Vprašanje državnega svetnika Rada Krpača se glasi:

Kdo v Republiki Sloveniji skrbi za mlajše osebe, ki potrebujejo posebne oblike varstva, ki so praviloma hendikepirane po poškodbi glave, in ki ne izpolnjujejo pogojev za sprejem v nobeno obliko obstoječega institucionalnega varstva ?

Obrazložitev:

Praksa socialnega dela v bolnišnicah in v domovih za stare že nekaj časa opozarja na velik problem pri urejanju in zagotavljanju institucionalnega varstva osebam mlajšim od 65 let, ki so bolne in trajno nesposobne skrbeti zase.
Po podatkih je takšnih v bolnišnici Maribor 40, v bolnišnici Slovenj Gradec pa 14.

V ustavi RS je zapisano, da smo pravna in socialna država, a bolnikom mlajšim od 65 let in zdravstveno najzahtevnejšim praktično ni mogoče zagotoviti institucionalnega bivanja, saj je v pravilniku o standardih in normativih za izvajanje socialno varstvenih storitev zapisano, da je institucionalno varstvo oblika obravnave v zavodu, v drugi družini ali drugi organizirani obliki, ki upravičencem nadomešča ali dopolnjuje funkcijo doma ali lastne družine, upravičenci tako imenovanih domov za stare pa so osebe starejše od 65 let.
Tako se v praksi dogaja, da bolniki mlajši od 65 let v bolnišnici zaključijo akutno zdravljenje, bolnike premestijo še na tako imenovano neakutno bolnišnično obravnavo oz. negovalni oddelek do največ 30 dni in ker ga zaradi zdravstvenega stanja oz. nesposobnosti bivanja v domačem okolju ne morejo odpustiti, ostaja v bolnišnici več mesecev ali celo let ter zaseda posteljo namenjeno čisti zdravstveni indikaciji.
Ker v Republiki Sloveniji ni primernih nastanitev za mlajše bolne ljudi, bolniku v času hospitalizacije urejajo domsko varstvo v domovih za stare, a ker ne izpolnjujejo pogoja starosti nad 65 let, izdajo pristojne službe domov negativen odgovor.
Število mlajših, ki ostajajo nesposobni bivati zunaj institucije se iz meseca v mesec povečuje, s tem pa narašča število stisk in težav, ki jih navedene situacije puščajo tako posameznikom, družinam, kot tudi javnim zavodom predvsem zato, ker v slovenskem prostoru ni ustreznih institucij zanje.

* * *

Državni svet Republike Slovenije predlaga Ministrstvu za zdravje in Ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve, da vprašanje preučita in v skladu s 96. členom poslovnika državnega sveta (Ur. l. RS, št. 44/93, 14/99, 2/04 in 18/05) nanj v roku 30 dni odgovorita.

Povezane vsebine
document 41. seja Državnega sveta Republike Slovenije