Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Vprašanja Jožeta Mihelčiča glede zaščite vodnih virov v Beli Krajini

Državni svet Republike Slovenije je na 19. seji 21. 10. 2009, v skladu z 98. členom Poslovnika Državnega sveta (Uradni list RS, št. 70/08 in 73/09) obravnaval vprašanja državnega svetnika Jožeta Mihelčiča glede zaščite vodnih virov v Beli Krajini, in na podlagi prvega odstavka 56. člena Zakona o Državnem svetu (Uradni list RS, št. 100/05 - UPB1) sprejel naslednji

S K L E P :

Državni svet podpira vprašanja državnega svetnika Jožeta Mihelčiča in predlaga Ministrstvu za okolje in prostor, da vprašanja preuči in nanje odgovori.

Vprašanja državnega svetnika Jožeta Mihelčiča se glasijo:

  1. Kdaj bo Ministrstvo za okolje in prostor sprejelo akt o zaščiti vodnih virov Blatnik pri Črmošnjicah in Brezovica oziroma akt o zaščiti vseh vodnih virov, ki se uporabljajo za javno oskrbo prebivalcev Bele Krajine s pitno vodo?
  1. Na ožjem in širšem območju navedenih vodnih virov obratujejo trije kamnolomi, in sicer Blatnik, Brezovica in Topli vrh. Na osnovi kakšne dokumentacije in dovoljenj obratujejo kamnolomi, kakšne so uradne količine izkoriščenih materialov, komu in v kakšni višini lastniki oziroma najemniki plačujejo koncesije, do kdaj in v kakšnem obsegu so koncesije podeljene, kdo nadzira delovanje in eksploatacijo kamenin, tako z tehničnega, naravovarstvenega kot tudi varnega obratovanja?

 

Obrazložitev:

Belokranjske občine Črnomelj, Metlika in Semič so že 12. 12. 2006 posredovale Ministrstvu za okolje in prostor pobudo za zaščito vodnih virov na območju Blatnika pri Črmošnjicah in Brezovice. Ministrstvo za okolje in prostor jih je s posebnim dopisom seznanilo, da je pobudo sprejelo in da bo pristopilo k pripravi akta. Kolikor nam je poznano so bile pripravljene tudi nekatere strokovne podlage, predstavniki ministrstva dajejo ustna zagotovila, da se akt pripravlja, ob tem se izgovarjajo na preobremenjenost, obenem pa se sprejem akta odmika v nedogled.

Zaskrbljujoče je, da na zelo propustnem kraškem območju, najpomembnejših in edinih virov z zadostnimi zalogami pitne vode, očitno nemoteno obratujejo in se preko vseh še sprejemljivih mej širijo trije kamnolomi. Za enega od njih je Občinski svet Občine Semič sprejel odlok, vendar ga lastnik pri izkoriščanju ne upošteva, za druga dva pa do sedaj kljub poskusom ni bil sprejet noben občinski akt. Kamnolomi predstavljajo potencialno grožnjo za zaloge pitne vode, nahajajo se na obrobju območja Kočevskega roga, posledice izkoriščanja pa so vidne tudi na močno poškodovanih cestah na območju kamnolomov.

* * *

Državni svet Republike Slovenije predlaga Ministrstvu za okolje in prostor, da vprašanja preuči in v skladu s četrtim odstavkom 98. člena Poslovnika Državnega sveta (Uradni list RS, št. 70/08 in 73/09) na njih v roku 30 dni odgovori.

Povezane vsebine
document 19. seja Državnega sveta Republike Slovenije