Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Vprašanja Draga Ščernjaviča glede upravljanja in gospodarjenja uprav s počitniškimi kapacitetami v javnem sektorju

Državni svet Republike Slovenije je na 16. seji 20. 5. 2009, v skladu z 98. členom Poslovnika Državnega sveta (Uradni list RS, št. 70/08) obravnaval vprašanja državnega svetnika Draga Ščernjaviča glede upravljanja in gospodarjenja uprav s  počitniškimi kapacitetami v javnem sektorju in na podlagi prvega odstavka 56. člena Zakona o Državnem svetu (Uradni list RS, št. 100/05 - UPB1) sprejel naslednji

S K L E P :

Državni svet podpira vprašanja državnega svetnika Draga Ščernjaviča in predlaga Ministrstvu za javno upravo, da vprašanja preuči in nanje odgovori.

Vprašanja državnega svetnika Draga Ščernjaviča se glasijo:

  1. Zakaj ne obstajajo ažurne evidence na podlagi katerih bi bilo mogoče ugotoviti   trenutno stanje počitniških kapacitet v javnem sektorju za potrebe zaposlenih v  lasti Republike Slovenije?
  2. Kdaj namerava Vlada oblikovati pravilnik, ki bi poenotil pogoje, po katerem bi bile vse počitniške kapacitete dostopne zaposlenim pod enakimi pogoji?
  3. Ali ne bi bila najučinkovitejša rešitev, da bi Vlada RS spremenila zakonodajo skupaj s socialnimi partnerji in prenesla lastništvo počitniških kapacitet na reprezentativne sindikate dejavnosti na ravni države (npr. počitniške enote iz   Ministrstva za javno upravo na Sindikat državnih organov Slovenije)?
  4. Pod kakšnimi pogoji je Vlada RS prenesla počitniške kapacitete v Savudriji v lastništvo Policijskega sindikata Slovenije? Zakaj tega ne omogoča pri prenosu počitniškega doma Bor, Barbat - Rab iz Ministrstva za javno upravo oziroma Ministrstva za pravosodje na Sindikat državnih organov Slovenije? Po evidenci je Sindikat v letu 1963 iz članarine kupil zemljišče in zgradil objekt, ki je bil dobro  zaseden do leta 1990, sedaj pa že osemnajst let propada.

 

Obrazložitev:

Republiški odbor sindikata že dalj časa opozarja na nepreglednost in nered pri upravljanju in gospodarjenju s počitniškimi kapacitetami v upravah občin, javnih agencijah, javnih skladih in državnih organih. Le-te so v številnih primerih prodane ali pa so zaposlenim dostopne po raznih pravilnikih oziroma pod različnimi pogoji oziroma v tako slabem stanju, da jih ni mogoče uporabljati. Tovrstna ureditev onemogoča učinkovito in preudarno ravnanje z njimi.

V državi po 18 letih gospodarjenja in upravljanja s počitniškimi kapacitetami še vedno nihče ne ve, koliko je vseh počitniških zmogljivosti, ker evidence niso urejene, ni enotnega upravljanja in prav tako ne finančnega nadzora. Predlagamo eno izmed učinkovitih rešitev, to je prenos lastništva in objektov na reprezentativni sindikat dejavnosti na ravni države, kar bi v nadaljnje onemogočilo nenadzorovano propadanje in negospodarno ravnanje s tovrstnimi kapacitetami.

* * *

Državni svet Republike Slovenije predlaga Ministrstvu za javno upravo, da vprašanja preuči in v skladu s četrtim odstavkom 98. člena Poslovnika Državnega sveta (Uradni list RS, št. 70/08) nanje v roku 30 dni odgovori.

Povezane vsebine
document 16. seja Državnega sveta Republike Slovenije
document Odgovor Ministrstva za javno upravo na vprašanje državnega svetnika Draga Ščernjaviča glede upravljanja in gospodarjenja s počitniškimi kapacitetami