Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Odgovor Ministrstva za zunanje zadeve na vprašanji državnega svetnika Jožeta Ilca glede podpore Republike Slovenije pri vstopu Republike Hrvaške v Evropsko unijo

Datum odgovora: 12. januar 2007

Republika Slovenija podpira vključevanje Republike Hrvaške v EU. S širitvijo EU na območje Zahodnega Balkana se bosta utrjevala tudi stabilnost in varnost na tem zgodovinsko nemirnem območju, na katerega meji Slovenija. Z utrjevanjem stabilnosti in varnosti se bodo krepili pogoji za gospodarski razvoj in splošni napredek regije, kar je vsekakor v interesu naše države, ki ima na zavedenem območju svoje tradicionalne trge.

Republika Slovenija zato tudi pomaga Republiki Hrvaški v procesu vključevanja v EU. S prevzemanjem načel in pravil EU bo tudi lažje rešiti preostala odprta vprašanja med državama, od katerih mnoga izhajajo pav iz neskladja hrvaškega ravnanja in prakse z evropskimi normami in prakso.

Nikakor pa slovenska podpora Hrvaški ni brezpogojna. Republika Slovenija in Ministrstvo za zunanje zadeve redno poudarjata, da je hitrost vključevanja Republike Hrvaške v EU prvenstveno pogojena z njenimi lastnimi napori pri odpravljanju neusklajenosti med hrvaškim in evropskim pravnim redom in prakso. Skladno s tem Ministrstvo za zunanje zadeve pristopna pogajanja Hrvaške vseskozi intenzivno spremlja in pri njih sodeluje ter opozarja na te neskladnosti in na potrebo, da Hrvaška le-te čim prej in v celoti odpravi.

Med pomembnejšimi interesi, ki jih želi Slovenija zaščititi v procesu pristopnih pogajanj, je vprašanje nediskriminatornega dostopa vseh slovenskih bank na hrvaški finančni trg, nediskriminatoren nakup nepremičnin s strani slovenskih oseb na Hrvaškem in uresničevanju ribolovnega dela Sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju (SOPS). Na prva dva problema je Slovenija opozorila pri obravnavi screening poročila za področje prostega pretoka kapitala, na potrebo po izvajanju SOPS v celoti pa v okviru screening poročila za poglavje ribištva. Poleg navedenih poglavij pa Slovenija izpostavlja vprašanja in Komisijo opozarja na probleme tudi v drugih relevantnih poglavjih.

Vseskozi pa Slovenija posebej izpostavlja potrebo, da Hrvaška začne v celoti spoštovati in izvajati sprejete mednarodne obveznosti ter da mora kot bodoča članica EU bolj konstruktivno pristopiti k iskanju trajnih rešitev odprtih vprašanj s sosednjimi državami. Slednje izrecno izpostavljajo ključni dokumenti med EU in Hrvaško, med drugimi tudi poročilo o napredku za leto 2006, zaključki Sveta za splošne zadeve in zunanje odnose ter zaključki Evropskega sveta decembra lani.

 

Dr. Dimitrij Rupel
MINISTER

Povezane vsebine
document Vprašanji Jožeta Ilca glede podpore Republike Slovenije pri vstopu Republike Hrvaške v Evropsko unijo