Datum odgovora: 24. 10. 2007
Prejeli smo pisna vprašanja v zvezi z izvajanjem nekaterih nalog ministrstva za okolje in prostor v povezavi z zagotavljanjem varstva pred poplavami in sicer:
Ali obstaja kataster vseh zemljišč, ki jih v Sloveniji ogrožajo poplave in hudourniki?
Zbiranje podatkov o območjih ogroženih zaradi poplav in z njimi povezane erozije je ena od osnovnih nalog izvajalcev javne službe urejanja voda. Podatki, ki jih je za vsa območja zelo veliko, pa do sedaj nikoli niso bila sistematično in na tehnološko ustrezen način zbrana kot zbirka javnih podatkov. To nalogo bo ministrstvo pripravilo postopoma na podlagi zakona o vodah in predpisa, ki določa metodologijo za določitev območij ogroženih zaradi poplav in z njimi povezane erozije ter na podlagi programa zastavljenega z nacionalnim programom voda, ki je bil v letu 2005 sprejet v okviru Nacionalnega programa okolja. Določitev območij bo morala Slovenija pripraviti do leta 2010 tudi na podlagi direktive o poplavah Evropske Skupnosti, ki je v obravnavi na Evropskem Svetu.
Ali obstaja seznam vseh objektov in naprav, ki urejajo vodotoke in preprečujejo njihovo škodljivo delovanje?
Seznam vseh objektov vodne infrastrukture obstaja, vendar še ni urejen v skladu s predpisi in v sodobni tehnološki obliki. V programu dela MOP je v letošnjem letu priprava pravilnika o vsebini in načinu zbiranja podatkov vodnega katastra v okviru katerega bodo postopoma pripravljene navedene evidence.
Ali pristojne službe v zadovoljivi meri preverjajo stanje objektov vodne infrastrukture?
Naloga javne službe urejanja voda v okviru letnega programa dela je tudi preverja stanja vseh objektov vodne infrastrukture in na tej podlagi izvajanje vzdrževalnih del in priprava predlogov za izvajanje investicijsko vzdrževalnih del ter njihovo izvajanje v kolikor so za to na razpolago finančna sredstva.
Ali se izvaja strokovni nadzor nad vzdrževalnimi deli in investicijsko vzdrževalnimi deli?
Strokovni nadzor se izvaja tako nad izvajanjem javne službe (ARSO), kakor tudi nad posameznimi investicijsko-vzdrževalnimi deli (ARSO ali pooblaščen inženir izbran na javnem razpisu).
Ali se načrtujejo investicije za izboljšanje poplavne varnosti?
Na podlagi zakona o vodah, ki je zagotovil stalen vir financirana vodne infrastrukture se je poleg manjših investicijsko-vzdrževalnih del, ki zagotavljajo le obstoječo varnost, pričelo tudi z načrtovanjem celovitih ukrepov za zmanjšanje ogroženosti pred poplavami. Zaradi zahtevanih postopkov umeščanja v prostor večji ukrepi še niso prišli do faze realizacije (JZ del Ljubljane, Celje, Laško, Murski nasipi) vendar se to pričakuje že v letu 2007. Za realizacijo teh se načrtuje tudi pridobitev sredstev iz Kohezijskih skladov Evropske Skupnosti v obdobju 2007-2013.
Poleg navedenih ukrepov pa se na podlagi Evropskih usmeritev pripravljajo tudi druge vrste ukrepi (ne gradbeni), kot so izboljšanje napovedovanja poplavnih dogodkov (ARSO), kartiranje območij poplav (IzVRS) in omejevanje gradenj oziroma povečevanja škodnega potenciala na teh območjih (režimi gradnje na poplavnih območjih) in tudi redno vzdrževanje vodnega režima, vendar na način, da s tem niso ogroženi drugi cilji, predvsem stanje voda in stanje pomembnih vodnih in obvodnih ekosistemov.
S spoštovanjem
Mag. Radovan Tavzes,
Generalni direktor