Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Vprašanja Vincenca Otoničarja glede izobraževanja in plačila predavateljem

Državni svet Republike Slovenije je na 22. seji, dne 12. 5. 2004, v skladu z 41. členom poslovnika državnega sveta (Ur. l. RS, št. 44/93, 14/99 in 2/04) obravnaval vprašanja državnega svetnika Vincenca Otoničarja glede izobraževanja in plačila predavateljem ter na podlagi prvega odstavka 56. člena zakona o državnem svetu (Ur. l. RS, št. 44/92) sprejel naslednji

S K L E P :

Državni svet Republike Slovenije podpira vprašanja državnega svetnika Vincenca Otoničarja in predlaga Vladi Republike Slovenije, da vprašanja preuči in nanje odgovori.

Vprašanja državnega svetnika Vincenca Otoničarja se glasijo:

  1. Zakaj Vlada Republike Slovenije kot predlagatelj zakonov ne organizira izobraževanja in obrazložitve posameznih zakonov in podzakonskih aktov za uslužbence lokalne skupnosti?
  2. Na kakšen način so plačani državni uslužbenci (državni sekretarji, podsekretarji, svetovalci vlade, uslužbenci vladnih služb in uradov) kot predavatelji na seminarjih, katerih organizirajo razne agencije, zavodi in drugi organizatorji seminarjev?
  3. Ali Vlada Republike Slovenije namerava te zadeve v prihodnje urediti na bolj racionalen in cenejši način?

Obrazložitev:

Agencije, zavodi in druge organizacije zelo pogosto organizirajo seminarje, na katerih seznanjajo uslužbence občinske uprave o izvajanjih sprejetih zakonov, podzakonskih aktov in predpisov. Da občinske uprave lahko kvalitetno opravijo delo, katero jim nalaga zakonodaja in novi predpisi kateri se nenehno spreminjajo se morajo uslužbenci nenehno izobraževati in izpopolnjevati. Teh izobraževanj pa je na leto kar nekaj deset, katera pa niso poceni. Povprečni seminar, kateri traja pet do sedem ur pa stane povprečno 45.000 do 50.000 SIT na udeleženca. Ti seminarji občine lahko stanejo na leto kar nekaj milijonov tolarjev.
Iz ponudb za izobraževanja pa je razvidno, da so predavatelji iz resornih ministrstev in vlade kateri so te zakone, podzakonske akte in predpise pripravljali in sestavljali. Ta predavanja pa se vršijo v dopoldanskem času, torej med službenim časom teh državnih funkcionarjev, oziroma uslužbencev. Zato je toliko bolj nerazumljivo zakaj so ti seminarji tako dragi, katere pa morajo plačevati lokalne skupnosti iz že tako okleščenih občinskih proračunov in to predstavlja še dodaten nemali strošek občinske uprave, katerega pa mora zagotavljati za nemoteno in kvalitetno delo.

* * *

Državni svet Republike Slovenije predlaga Vladi Republike Slovenije, da vprašanja preuči in v skladu s 96. členom poslovnika državnega sveta (Ur. l. RS, št. 44/93, 14/99 in 2/04) v roku 30 dni nanje odgovori.

Povezane vsebine
document 22. seja Državnega sveta Republike Slovenije