Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



8. Sklep k vprašanju svetnika Klemenca o reorganizaciji Šoslkega centra Slovenj Gradec

Državni svet Republike Slovenije je na 47. seji 3. 7. 2012, v skladu z 98. členom Poslovnika Državnega sveta (Uradni list RS, št. 70/08, 73/09 in 101/10), obravnaval vprašanje državnega svetnika Marijana Klemenca v zvezi z načrtovano reorganizacijo Šolskega centra Slovenj Gradec in na podlagi prvega odstavka 56. člena Zakona o Državnem svetu (Uradni list RS, št. 100/05 - UPB1 in 95/09-odl. US) sprejel naslednji
 
S K L E P :
 
Državni svet podpira vprašanje državnega svetnika Marijana Klemenca in predlaga Ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport, da vprašanje preuči in nanj odgovori.
 
Vprašanje državnega svetnika Marijana Klemenca se glasi:

 

Na podlagi katerih analiz (finančnih, strokovnih…) namerava pristojno ministrstvo reorganizirati Šolski center Slovenj Gradec? 

 
Obrazložitev:
 
Iz obvestila Šolskemu centru Slovenj Gradec z dne 6. 6. 2012 št.: 60310-17/2012/2 ni zaslediti nobenega finančnega ali strokovnega argumenta. Če gre za    reorganizacijo/racionalizacijo šolskega centra, bi pričakovali vsaj izračun prihranjenih sredstev.
 
Šolski center Slovenj Gradec in njihova šolska in obšolska dejavnost sta izjemno pomembna za Mestno občino Slovenj Gradec kot tudi za Koroško regijo. Šolski center Slovenj Gradec, ki že združuje šest šol in obstaja že od prejšnjega tisočletja, se bo preoblikoval v dve šoli, s čimer bo z nameravano reorganizacijo/ združevanjem pripeljal do slabitve izobraževanja na posameznih področjih. Prav tako bi bil morebitni manjši prihranek prav zanemarljiv s škodo, ki bi jo reorganizacija povzročila tako pedagoškemu delu kot vzdušju v šoli in okolju.
 
Ker je vsaka šola zaokrožen organizem, ne vzdrži združevanje šol v brezdušne uradniške konglomerate. Predragocen je človek, da bi ga lahko poslali v štiriletno silosno vzgajališče/odložišče če res verjamemo v to, kar naj bi s šolo počenjali. Preprosto ne gre v imenu nekaj prihranjenih evrov strpati pod eno streho bolničarjev, lesarjev in gostincev, ali pa gimnazijcev, šivilj in trgovcev. V Šolskem centru Slovenj Gradec se trenutno izobražujejo ekonomski tehniki, trgovci, kuharji, natakarji, mizarji, šivilje, gimnazijci, medicinske sestre, vzgojiteljice in še kdo. Sprašujem se, koga bi še radi združili, saj je že zdaj vse združeno.
 
Dejstvo je tudi, da vsi zdajšnji ravnatelji tudi poučujejo in zato nikomur ni jasno, kje se bo privarčevalo. Morda se bo privarčevalo pri kakšnem drugem slabo plačanem delovnem mestu.
 
V Šolskem centru Slovenj Gradec izvajajo racionalizacijo že od njene ustanovitve. Kljub organizacijski kompleksnosti imajo eno kadrovsko službo, eno računovodstvo, eno tehnično službo, eno knjižnico in 2,5 tajnice za šest enot in sedemnajst izobraževalnih programov; plačujejo eno naročnino za Cobiss, imajo eno bazo knjig, ki neprestano potuje, in delajo z enim poslovnim računom. Postavlja se vprašanje, kaj naj še reorganizirajo?
 
Predvolilna obljuba se je izražala v nastopu večine zdajšnjih ministrov, da prejšnja Vlada vse premalo naredi za nova delovna mesta. Sedaj pa vse kaže, da bodo še mnoga zdajšnja delovna mesta ukinjena Na Koroškem po statističnih podatkih nezaposlenost prednjači in ni na voljo delovnih mest. Po stečaju Preventa, ukinitvi PU Slovenj Gradec in njeni premestitvi v Celje, po prenosu določenega dela del in nalog Regijskega centra za obveščanje v Celje, se bo z nameravano reorganizacijo Šolskega centra Slovenj Gradec ukinilo še kakšno delovno mesto.
 
Predlagam, da Vlada oziroma posamezna ministrstva raje razmislijo o reorganizaciji celotne državne in javne uprave tako, da bodo regije dobile več delovnih mest. To pa je možno le tako, da se dela za državno upravo lahko opravljajo tudi izven Ljubljane ali večjih mest. Nobene potrebe ni, da morajo ljudje v dobi visoko razvite informatike prihajati na delo v Ljubljano. Mislim, da bi morali nekatere naloge posameznih ministrstev izvajati v nerazvitih regijah. Takšno organiziranost ali reorganizacijo bi prebivalci teh regij pozdravili. Posledično bi se verjetno zmanjšalo število zaposlenih (mogoče kakšen promil) v Ljubljani, vendar bi se zmanjšala (v procentih) nezaposlenost v drugih mestih.
 
Kot predstavnik lokalnih interesov Koroške regije v Državnem svetu odločno zavračam sleherni poseg, ki spreminja sedanje stanje tako na organizacijski kot na vsebinski ravni v Šolskem centru Slovenj Gradec!
 
* * *
 
Državni svet Republike Slovenije predlaga Ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport, da vprašanje preuči in v skladu s četrtim odstavkom 98. člena Poslovnika Državnega sveta (Uradni list RS, št. 70/08, 73/09 in 101/10) nanj v roku 30 dni odgovori.
 
                                                                            
 
Mag. Blaž Kavčič
predsednik
Povezane vsebine
document 47. seja Državnega sveta Republike Slovenije