Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Vprašanja mag. Adolfa Zupana glede pridobitve lastninske pravice slovenskih državljanov na nepremičninah v Republiki Hrvaški

Državni svet Republike Slovenije je na 48. seji, dne 8. 11. 2006, v skladu z 41. členom poslovnika državnega sveta (Ur. l. RS, št. 44/93, 14/99, 2/04 in 18/05) obravnaval vprašanja državnega svetnika mag. Adolfa Zupana glede pridobitve lastninske pravice slovenskih državljanov na nepremičninah v Republiki Hrvaški in na podlagi prvega odstavka 56. člena zakona o državnem svetu (Ur. l. RS, št. 100/05 - uradno prečiščeno besedilo) sprejel naslednji

S K L E P :

Državni svet Republike Slovenije podpira vprašanja državnega svetnika mag. Adolfa Zupana in predlaga Ministrstvu za zunanje zadeve, da vprašanja preuči in nanje odgovori.

Vprašanja državnega svetnika mag. Adolfa Zupana se glasijo:

  1. Kje so razlogi, da  Slovenija ne doseže kot sosednja država in članica EU, da bi jo Hrvaška obravnavala enako kot Avstrijce, Nemce in Italijane pri nakupih nepremičnin na Hrvaškem?
  2. Kaj je do sedaj Slovenija konkretnega storila, da Slovenci ne bi še naprej plačevali dragih uslug notarjev in odvetnikov na Hrvaškem za pridobivanje lastninske pravice na kupljenih nepremičninah?
  3. Zakaj Slovenija ne odobri nakupa nepremičnin Hrvatom v  Sloveniji, s čimer bi verjetno dosegla, da bi morala enako postopati tudi sosednja Hrvaška?

Obrazložitev:

V Uradnem listu RS št. 61/2006 je bil objavljen zakon o pogojih za pridobitev lastninske pravice fizičnih in pravnih oseb držav kandidatk za članstvo v Evropski uniji na nepremičninah, ki je začel veljati dne 28. 6. 2006 in ki določa, da lahko fizične in pravne osebe iz države kandidatke za članstvo v Evropski uniji ter države kandidatke pridobijo lastninsko pravico na nepremičninah v Republiki Sloveniji, če obstaja vzajemnost.

Glede na to, da lahko od uveljavitve omenjenega zakona državljani Republike Hrvaške pridobijo lastninsko pravico na nepremičninah v Republiki Sloveniji, vas prosimo, da pojasnite razloge, zakaj Republika Hrvaška pri pridobivanju lastninske pravice še vedno ovira državljane Republike Slovenije. Prav tako želim pojasnilo, kaj je oziroma kaj bo Ministrstvo za zunanje zadeve storilo, da bi se ta problematika razrešila.

V skladu z določili Stabilizacijsko-pridružitvenega sporazuma z EU je Republika Hrvaška dolžna upoštevati načelo nediskriminacije državljanov držav članic EU. Glede na dejstvo, da Republika Hrvaška dovoljuje nakup nepremičnin Avstrijcem, Nemcem in Italijanom, še vedno pa lastninske pravice v Republiki Hrvaški ne moremo pridobiti Slovenci, smo v primerjavi z državljani ostalih držav članic EU diskriminirani.

Menimo, da bi morala Republika Slovenija kot polnopravna članica EU resno pristopiti k reševanju omenjene problematike, saj naj bi po neuradnih podatkih imelo hiše in apartmaje v Republiki Hrvaški kar deset tisoč Slovencev.

* * *

Državni svet Republike Slovenije predlaga Ministrstvu za zunanje zadeve, da vprašanja preuči in v skladu s 96. členom poslovnika državnega sveta (Ur. l. RS, št. 44/93, 14/99, 2/04 in 18/05) nanje v roku 30 dni odgovori.

Povezane vsebine
document Odgovor Ministrstva za zunanje zadeve na vprašanja državnega svetnika mag. Adolfa Zupana glede pridobitve lastninske pravice slovenskih državljanov na nepremičninah v Republiki Hrvaški
document 48. seja Državnega sveta Republike Slovenije