Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Odgovor Ministrstva za okolje in prostor na vprašanje državnega svetnika Marka Juvančiča v zvezi z fosilno morsko obalo na Vačah

Datum odgovora: 16. 1. 2007

Spoštovani,

odgovarjamo vam na vprašanje državnega svetnika g. Marka Juvančiča v zvezi z fosilno morsko obalo na Vačah. Opravičujemo se za pozen odgovor.

Fosilna morska obala na Vačah je izjemna geološka naravna vrednota, kjer so v razgaljeni apnenčasti steni lepo vidni ohranjeni fosili školjk, kar je redkost v slovenskem in tudi širšem prostoru.
Ima status naravne vrednote (prej naravne dediščine) in je zavarovano kot naravni spomenik.

Iz sistemskega zakona s področja ohranjanja narave, ki je bil sprejet leta 1999 (Zakon o ohranjanju narave (Ur.l.RS, št. 96/04 - uradno prečiščeno besedilo in 61/06-ZDru-1), izhajajo v zvezi z zastavljenimi vprašanji nekatere bistvene rešitve, ki so v kratkih povzetkih naslednje:

  • Deli narave se določijo za naravne vrednote, vključno z vso do tedaj prepoznano naravno dediščino s podzakonskim predpisom in se obenem razvrstijo po pomenu na naravne vrednote lokalnega in naravne vrednote državnega pomena; za zagotavljanje in izvajanje varstvenih ukrepov naravnih vrednot lokalnega pomena je odgovorna lokalna skupnost, za naravne vrednote državnega pomena pa država (37. in 46. člen).
  • Naravne vrednote se lahko zavarujejo kot ožja zavarovana območja ali pa se za njihovo varstvo ustanovijo širša zavarovana območja. Če so naravne vrednote lokalnega pomena, sprejme akt o zavarovanju lokalna skupnost, ki tudi zagotovi upravljanje zavarovanih območij in finančna sredstva za ta namen. Če so naravne vrednote državnega pomena, sprejme akt o zavarovanju država in s tem tudi prevzame obveznost za zagotovitev upravljanja in financiranja.
    Zakon ureja tudi možnost soustanoviteljstva zavarovanega območja in sicer lahko ustanovita zavarovano območje skupaj lokalna skupnost in država ali več lokalnih skupnosti; v tem primeru pa se v aktu o ustanovitvi zavarovanega območja določi način izvajanja ustanoviteljskih pravic, obveznosti upravljanja ter način financiranja (45. in 55. člen).
  • Vsi akti o razglasitvi naravnih znamenitosti, ki so bili izdani na podlagi prejšnjih zakonov pred letom 1999 (tudi na podlagi Zakona o naravni in kulturni dediščini (Ur.l. RS, št. 1/81, 42/86 in Ur.l. RS, št. 26/92) ostanejo v veljavi do uveljavitve aktov o zavarovanju po Zakonu o ohranjanju narave, pri čemer novelirane akte izdajo pristojni državni ali lokalni organi glede na razvrstitev naravnih vrednot na naravne vrednote državnega in naravne vrednote lokalnega pomena (163. člen).

V primeru geološke naravne vrednote iz Vač ugotavljamo naslednja dejstva:

Občina Litija je leta 1997 sprejela Odlok o razglasitvi geološke naravne znamenitosti na Vačah za naravni spomenik (Ur.l. RS, št. 15/97). S tem je prevzela odgovornost za zagotavljanje varstva in upravljanja ter s tem tudi zagotavljanje finančnih sredstev za ta namen.
Po sprejemu akta sta občina in takratna strokovna služba za varstvo narave (Ljubljanski regionalni zavod za varstvo naravne in kulturne dediščine) zaščitila fosilni izdanek z nadstreškom, naravni spomenik pa uredila za ogled javnosti - postavljena je bila označevalna tabla, urejena je bila dostopna po do spomenika. Tedanja strokovna naravovarstvena služba je s sredstvi, ki jih je za ta namen iz državnega proračuna zagotovilo Ministrstvo za okolje in prostor, prispevala 990.000.00 SIT.
Po približno desetih letih je pot in table načel zob časa, medtem ko je sam izdanek še vedno ustrezno zaščiten pred atmosferskimi vplivi z nadstreškom, kar je z vidika varstva bistveno.

S Pravilnikom o določitvi in varstvu naravnih vrednot (Ur.l. RS, št. 111/04) je bila geološka naravna vrednota iz Vač pod identifikacijsko številko 4313 opredeljena za naravno vrednoto državnega pomena.
Ne glede na to, akt o zavarovanju, ki ga je sprejela lokalna skupnost, velja. S tem se ohranjajo tudi vse obveznosti občine do zavarovanega območja.

Z omenjenim pravilnikom so predpisane varstvene usmeritve, pravilnik daje tudi pravno podlago za označevanje naravnih vrednot v naravi. Na ministrstvu se zavedamo obveznosti, ki izhajajo iz statusa naravne vrednote državnega pomena, ocenjujemo pa, da je pravna podlaga, ki velja za območje po pridobitvi statusa naravne vrednote, za večino potrebnih varstvenih aktivnosti že sama po sebi zadostna.

Z Zavodom RS za varstvo narave, kot pristojno službo, smo že vzpostavili dogovor, da skupaj z Občino Litija pripravi program najbolj nujnih sanacijskih del. Za izvedbo programa pričakujemo, da bo glavni delež sredstev zagotovila občina, zavodu pa predlagamo, da del sredstev za najnujnejše, zlasti varstvene aktivnosti, zagotovi iz sredstev, ki jih za namen akcij in intervencij prejme iz državnega proračuna.

S spoštovanjem!

Janez Podobnik
MINISTER
Povezane vsebine
document Vprašanja Marka Juvančiča glede državnega naravnega spomenika Fosilna morska obala na Vačah