Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Vprašanje dr. Andreja Rusa glede ureditve neposredne okolice parlamenta

Državni svet Republike Slovenije je na 5. seji, dne 19. 3. 2008, v skladu z 41. členom Poslovnika Državnega sveta (Ur. l. RS, št. 44/93, 14/99, 2/04, 18/05 in 86/07) obravnaval vprašanje državnega svetnika dr. Andreja Rusa glede ureditve neposredne okolice parlamenta in na podlagi prvega odstavka 56. člena Zakona o Državnem svetu (Ur. l. RS, št. 100/05 - uradno prečiščeno besedilo) sprejel naslednji

S K L E P :

Državni svet Republike Slovenije podpira vprašanje državnega svetnika dr. Andreja Rusa in predlaga predsedniku Državnega zbora, da vprašanje preuči in nanj odgovori.

Vprašanje državnega svetnika dr. Andreja Rusa se glasi:

Zakaj Državni zbor ne uredi neposredne okolice slovenskega Parlamenta?

Obrazložitev:

S tem vprašanjem želim opozoriti na problem družbene odgovornosti Državnega zbora Republike Slovenije, še posebej v odnosu do neposrednega okolja v mestu Ljubljana, in dajem nekaj konkretnih predlogov.

Zgradba parlamenta leži v samem središču glavnega mesta. Kljub središčni umeščenosti tako v nacionalni politični prostor kot tudi v mestni prostor pa Parlament ni uredil pomembnih pogojev za svoje delovanje, s čimer otežuje delo samega parlamenta ter škodljivo vpliva na neposredno okolico. Ker naj bo tudi Državni zbor družbeno odgovorna pravna oseba, predlagam, da čim prej pristopimo k reševanju najbolj pereče problematike kot sledi.

Parkiranje protokolarnih vozil na pločniku
Prvi problem je parkiranje praznih protokolarnih vozil na pločniku pred parlamentom. V času visokih obiskov protokolarna vozila pripeljejo funkcionarje dostojanstvenike pred vhod Državnega zbora, ko pa potnike odložijo, parkirajo tik pred vrati in na pločniku vzdolž Šubičeve ulice. To je nedopustno ravnanje iz naslednjih razlogov:

  • Parkiranje na pločniku moti pešce. Mimo parlamenta vodi šolska pot, ta cesta pa predstavlja tudi pomembno peščevo povezavo med centrom mesta (Park Zvezda) in Tivolijem. Ker je na nasprotni strani ceste urejeno parkirišče so starši z vozički, šolarji, otroci s starši in drugi pešci dolžni hoditi po cestišču, da se prebijejo mimo parkiranih protokolarnih vozil. Že zaradi prometne varnosti državljanov je nezaslišano, da šoferji pomembnih osebnosti potem, ko odložijo potnike, vozila enostavno zapeljejo na pločnik, in klepetajo med seboj.
  • Parlament bo v kratkem sprejel konvencijo o pravicah invalidov, ki so tudi člani Državnega sveta. S parkiranjem na pločniku pa poleg otrok in staršev z otroškimi vozički najbolj ogrožamo prav invalide. Če bi prazna protokolarna vozila umaknili iz pločnika, bi bil Državni zbor bolj prepričljiv ob sprejemanju omenjene Konvencije.
  • Parkiranje na pločniku je zgled za celo Slovenijo. Nihče ne more pričakovati, da bo prebivalstvo upoštevalo cestnoprometne predpise, če se prazna protokolarna vozila zapelje kar na pločnik. Red se začne pri glavi, uvaja pa se ga ne le s prisilnimi sredstvi temveč v veliki meri z zgledom. Če bi se prazna protokolarna vozila umaknila iz pločnikov, bi državljanom sporočili, da pravila veljajo tudi za šoferje Protokola, ne le za navadne državljane.

Rešitev je veliko, nekatere pa so prav preproste in na dlani, od tega, da vozila ostanejo pred zgradbo parlamenta na voznem pasu in pri tem ovirajo promet ne pa peščev do tega, da se umaknejo na parkirna mesta bodisi v garaže pri Kazini ali pa na dvorišče Mladike. Obe parkirišči sta od stavbe parlamenta oddaljeni dobrih 100 m.

Hlajenje in ogrevanje protokolarnih vozil
Ne le, da so prazna protokolarna vozila parkirana na pločnikih, temveč so pogosto v pogonu, da bi se ogrevala ali hladila. To je nesprejemljivo početje, saj ta vozila s tem v preobremenjeni mestni zrak spuščajo strupene pline in prašne delce. Če upoštevamo, da to počnejo na peščevih površinah, je nesprejemljivost te prakse toliko večja. Državni zbor bi tudi tu moral postreči z zgledom ne pa izjemo in urediti hlajenje ali ogrevanje praznih vozil na okolju in ljudem prijaznejši način in bolj odgovoren.

Ureditev javnega prostora pred parlamentom
Državni zbor je tako pomembna institucija v državi, da bi moral urediti javni prostor v svoji neposredni okolici, in sicer tako, da bi poudaril pomen parlamenta hkrati pa ga z ureditvijo javnega prostora naredil ljudem bolj dostopnega.

Načrt ureditve prostora pred parlamentom je pred osmimi leti pripravil arhitekt Miha Dobrin na zahtevo mesta Ljubljane, ki hrani te načrte. Do realizacije žal nikoli ni prišlo, kljub temu, da je stroka ocenila, da gre za kvalitetno začasno rešitev, ki ne predstavlja velikih stroškov, parlamentu daje dostojanstvo, ki mu gre hkrati pa dviguje kvaliteto javnega prostora. Iz meni neznanih razlogov do realizacije nikdar ni prišlo. Nujno je, da Državni zbor prevzame odgovornost in iniciativo glede ureditve neposredne okolice in s tem tudi simbolično izpolni svoje poslanstvo in odgovornost tako v nacionalnem kot tudi v neposrednem lokalnem okolju.

Izgradnja garažne hiše pod Trgom narodnih herojev
Ker Državni zbor zaradi svoje narave ustvarja veliko motornega prometa, ki ga ne bo lahko zmanjšati, bi moral poskrbeti za parkiranje motornih vozil. Trenutno obiskovalci in zaposleni v parlamentu zasedajo dragocene parkirne površine v samem centru Ljubljane čez cel dan. To negativno vpliva na kvaliteto javnega prostora pa tudi na samo varnostno situacijo v Državnem zboru. Kot generator prometa bi Državni zbor moral čim prej pristopiti k izgradnji garažne hiše, ki bi rešila tako problem celodnevnega parkiranja kot tudi protokolarni promet po zgledu drugih razvitih držav, ki jim ta trenutek predsedujemo.

S k l e p :

Kot osrednja politična institucija v Sloveniji mora tudi Državni zbor kot pravna oseba postati družbeno odgovorna pravna oseba. Njegov posebni status v Sloveniji ne sme biti izgovor za dopuščanje nesprejemljivega vedenja, temveč spodbuda za uvajanje dobrih praks. Zato naj predsednik Državnega zbora v najkrajšem času pristopi k reševanju omenjenih problemov. 

Pozivam k:

  • takojšnji prekinitvi parkiranja praznih protokolarnih vozil na pločnikih v skladu s CPP;
  • takojšnji prekinitvi čakanja vseh praznih protokolarnih vozil z vključenim motorjem;
  • takojšnji sprožitvi postopka za začasno ureditev javnega prostora pred DZ;
  • takojšnji sprožitvi aktivnosti za izdelavo študije gradnje garažne hiše pod Trgom Narodnih herojev.

Te aktivnosti bi bile v korist vseh državljanov in državljank, hkrati pa bi povečala družbeno odgovornost Državnega zbora.

* * *

Državni svet Republike Slovenije predlaga predsedniku Državnega zbora, da vprašanje preuči in v skladu s 96. členom Poslovnika Državnega sveta (Ur. l. RS, št. 44/93, 14/99, 2/04, 18/05 in 86/07) nanj v roku 30 dni odgovori.

Povezane vsebine
document 5. seja Državnega sveta Republike Slovenije