Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Vprašanji dr. Janvita Goloba v zvezi z izgradnjo nadomestnega Bloka 6 TEŠ

Državni svet Republike Slovenije je na 33. seji 19. 1. 2011, v skladu z 98. členom Poslovnika Državnega sveta (Uradni list RS, št. 70/08, 73/09 in 101/10) obravnaval vprašanji državnega svetnika dr. Janvita Goloba v zvezi z izgradnjo nadomestnega Bloka 6 TEŠ, in na podlagi prvega odstavka 56. člena Zakona o Državnem svetu (Uradni list RS, št. 100/05 - UPB1 in 95/09-odl. US) sprejel naslednji

S K L E P :

Državni svet podpira vprašanji državnega svetnika dr. Janvita Goloba in predlaga Ministrstvu za gospodarstvo in Vladi Republike Slovenije, da vprašanji preučita in nanju odgovorita.

Vprašanji državnega svetnika dr. Janvita Goloba se glasita:

  1. Kako je bila sprejeta odločitev o začetku priprave 1.2 milijarde EUR vrednega projekta izgradnje nadomestnega Bloka 6 TEŠ ? Ali drži, kot je razumeti iz medijev, da je pogodbo podpisal direktor HSE, ki po lastnem priznanju ne pozna dobro jezika, v katerem je bila pogodba napisana  in ali je imel pred podpisom soglasje Nadzornega sveta HSE oz. vlade, kot edinega lastnika HSE ?
  1. Ali je projekt gradnje Bloka 6 TEŠ res edina smotrna rešitev in najoptimalnejša varianta, če vemo da primeri iz drugih držav potrjujejo, da so možne tudi enakovredne cenejše rešitve s podobno obremenitvijo okolja in podobnim vplivom na zaposlenost ?

Obrazložitev:

Mediji javnost pogosto in nepopolno obveščajo o projektu izgradnje nadomestnega Bloka 6 Termoelektrarne Šoštanj. Čedalje bolj aktualno je vprašanje, zakaj je gradnja 600 MW bloka edina in najboljša rešitev, ki je tudi izjemno draga in zakaj je slabša rešitev mnogo cenejša obnova in povečanje moči blokov 4 in 5. Ni tudi jasno kdo in na podlagi kakšnih argumentov je odločitev o gradnji sprejel in ali je imel ustrezna soglasja. Mnogim, ki imajo izkušnje o procesu sprejemanja odločitev v družbah, ki so v lasti države in za določen projekt potrebujejo državna sredstva ali garancijo za financiranje, kot je to v primeru Bloka 6 TEŠ, ni jasno, kako je bila odločitev o izgradnji Bloka 6 sploh sprejeta. Iz informacij, ki so dostopne je mogoče razumeti, da je končno odločitev sprejelo poslovodstvo HSE. Vendar je projekt izvedljiv samo s poroštvom države, zato je logičen sklep, da je potrebno za njegovo izdajo vnaprejšnje soglasje vlade ali celo Državnega zbora.
Iz informacij v medijih je mogoče tudi razumeti, da je pogodbo z dobaviteljem opreme za Blok 6 verificiral direktor HSE, katerega poznavanje jezika, v katerem je bila pogodba napisana, ni zadostno, prav tako pa vlada oz. Nadzorni svet HSE nista dala predhodnega soglasja.
Da bi se razčistila zadeva, ki ima lahko pomembne finančne in politične posledice - tudi odločitev z referendumom, in zaradi zagotavljanja celovite obveščenosti državljanov, ki bodo nosili finančne posledice realizacije in kasnejše eksploatacije projekta, predlagam, da Državni svet naslovi na vlado oz. Ministrstvo za gospodarstvo vprašanji, na kateri je potrebno odgovoriti, da bi lahko kasneje odgovorno obravnavali zadeve v zvezi s projektom izgradnje Bloka 6 TEŠ.

* * *

Državni svet Republike Slovenije predlaga Ministrstvu za gospodarstvo in Vladi Republike Slovenije, da vprašanji preučita in v skladu s četrtim odstavkom 98. člena Poslovnika Državnega sveta (Uradni list RS, št. 70/08, 73/09 in 101/10) nanju v roku 30 dni odgovorita.

Povezane vsebine
document 33. seja Državnega sveta Republike Slovenije