Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Vprašanje Ivana Bukovca v zvezi z vrnitvijo športnih objektov Osnovne šole Semič

Državni svet Republike Slovenije je na 4. seji, dne 12.3.2003, v skladu s 41. členom poslovnika državnega sveta (Ur.l. RS, št. 44/93,14/99) obravnaval vprašanje državnega svetnika Ivana Bukovca v zvezi z vrnitvijo športnih objektov Osnovne šole Semič ter na podlagi prvega odstavka 56. člena zakona o državnem svetu (Ur.l. RS, št. 44/92) sprejel naslednji

S K L EP

Državni svet Republike Slovenije podpira vprašanje državnega svetnika Ivana Bukovca in predlaga Ministrstvu za šolstvo, znanost in šport, da vprašanje preuči in nanj odgovori.

Vprašanje državnega svetnika Ivana Bukovca se glasi:

1. Ministrstvo sprašujem kakšen je postopek, da se športni objekti s pripadajočimi zemljišči ob Osnovni šoli Semič vrnejo Občini Semič tudi v formalno lastnino tako, da bomo lahko nadaljevali z izgradnjo novih prepotrebnih športnih objektov ter vzdrževali že zgrajene objekte, kot dobri gospodarji?

O b r a z l o ž i t e v :

Občina Semič od leta 1995 neuspešno poskuša urediti lastniška razmerja na športnih objektih ob Osnovni šoli v Semiču (polovica igrišča in telovadnica s pripadajočim zemljiščem). Telovadnica zaradi brezbrižnosti formalnega lastnika vidno propada, okolica, kjer bi lahko zgradili prepotrebne dodatne športne objekte, pa ostaja neurejena.

V tridesetih letih prejšnjega stoletja so naši predniki v Semiču zgradili tri domove: gasilski, orlovski in sokolski dom. Sokolsko društvo Semič je leta 1934 dobilo svoje zemljišče v bližini takrat nove osnovne šole in 2. avgusta 1936. leta odprlo nov večnamenski sokolski dom, ki je bil zgrajen s prispevki in delom prebivalcev takratne občine. Prva dva domova sta ostala v lasti Občine Semič, sokolski dom (po drugi svetovni vojni imenovan partizanov dom) pa je prešel v formalno lastnino Športne unije Slovenije.

Preureditev večnamenskega sokolskega doma v telovadnico je v šestdesetih letih financirala Iskra Semič oz. V njej zaposleni delavci. V sedemdesetih letih smo krajani na čelu s športnim društvom Partizan uredili asfaltno igrišče med telovadnico in šolo.

Obsežna in nujna (v telovadnici se je zaradi dotrajanosti porušil strop in uporaba objekta je bila življenjsko nevarna) adaptacijska dela v telovadnici je leta 1991 financirala takratna skupna Občina Črnomelj. Igrišče, ki je bilo dejansko že neuporabno (dotrajana asfaltna prevleka in ob večjem deževju zalitje z blatom) je leta 1996 obnovila občina Semič. Ocenjujemo, da znaša sedanja vrednost obeh investicij 45.000.000 SIT.

Ves čas je vzdrževanje in obratovalne stroške telovadnice in igrišča (čiščenje, ogrevanje, elektrika, komunalne storitve, hišništvo, ipd.), kakor tudi delo športnega društva Partizan financirala izključno Občina Črnomelj in kasneje njena pravna naslednica Občina Semič. V času pouka je prostore telovadnice uporabljala za športno vzgojo Osnovna šola Semič, s pričetkom šolskega leta 2002/2003 pa šola telovadnice več ne potrebuje. Športna dvorana je, po odpovedi uporabe za potrebe osnovnošolskega izobraževanja, ostala brez ogrevanja, saj je bil sistem ogrevanja priključen na šolsko kurilnico in tudi ostali obratovalni stroški sedaj ostajajo neplačani. Ugotavljamo, da je nujna zamenjava podov, vseh oken in beljenje vseh prostorov v telovadnici ter ureditev okolice oziroma izgradnja novih potrebnih šporntih površin (igrišče za odbojko, balinišče in steza za skok v daljino).

S sklepom o določitvi športnih objektov občinskega pomena v občini Semič (Ur.l. RS, št. 23/99), izdanim na podlagi 64. Člena Zakona o športu (Ur.l. RS, št. 22/98), smo med drugimi določili za športne objekte občinskega pomena tudi športne objekte na parc. št. 183/1, 183/3 in 491, vse k.o. Semič, t.j. igrišče in telovadnica partizan ob osnovni šoli v Semiču. Ta sklep je Športna unija Slovenije na Upravnem sodišču Republike Slovenije izpodbijala z obrazložitvijo, da lokalna skupnost lahko določi za športne objekte občinskega pomena samo tiste, ki so bili do takrat družbena lastnina, ne pa tudi tiste, ki so v zasebni lasti, saj na njih že obstoji lastninska pravica. Na osnovi cenitve nam je Športna unija Slovenije predlagala, da omenjene nepremičnine odkupimo s kupnino 9.798.274 SIT (cenitveno poročilo z dne 22.03.2002: vrednost nepremičnin brez vlaganj je 9.798.274 SIT oziroma vrednost nepremičnin z vlaganji je 15.560.097 SIT):

Ker je bila Športna unija Slovenije do danes le formalen lastnik navedenih športnih objektov, saj ni imela in nima niti najmanjšega odnosa do teh objektov, razen sedaj, ko hoče, da ji tisti, ki so dom in igrišče zgradili in vzdrževali, "izplačajo vrednost njenega premoženja", vztrajamo, da se športni objekti s pripadajočimi zemljišči ob Osnovni šoli Semič vrnejo občini Semič tudi v formalno lastnino, tako, da bomo lahko nadaljevali z izgradnjo novih prepotrebnih športnih objektov ter vzdrževali že zgrajene objekte kot dobri gospodarji.

* * *

Državni svet predlaga Ministrstvu za šolstvo, znanost in šport, da vprašanje preuči in v skladu s 96. členom poslovnika državnega sveta (Ur.l. RS, št. 44/93, 14/99) nanj odgovori v roku 30 dni.

Povezane vsebine
document 4. seja Državnega sveta Republike Slovenije