Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Odgovor Ministrstva za zunanje zadeve na vprašanja državnega svetnika Marka Juvančiča glede vlog za izdajo vstopnih vizumov

Datum odgovora: 20. april 2007

Državni svetnik Marko Juvančič je dne 19.3.2007 preko predsednika Državnega sveta Republike Slovenije gospoda Janeza Sušnika Ministrstvu za zunanje zadeve Republike Slovenije postavil pisno vprašanje o številu pozitivno in negativno rešenih vlogah za izdajo vstopnih vizumov za leto 2006 na diplomatsko konzularnih predstavništvih Republike Slovenije v državah Zahodnega Balkana in glede časa, ki je potreben za obravnavo posameznih vlog.

Slovenska diplomatsko konzularna predstavništva so v letu 2006 obravnavala naslednje število vlog za vstopne vizume:

DKP

Izdani vizumi

Zavrnjeni vizumi

Odstotek zavrnitev

SARAJEVO

21.697

2.068

8,70%

ZAGREB

875

39

4,27%

SKOPJE

6.065

834

12,09%

BEOGRAD

26.867

848

3,06%

PODGORICA

4.141

225

5,15%

SKUPAJ

59.645

4.014

6,30%

 

V letu 2006 so slovenska diplomatsko konzularna predstavništva obravnavala skupno 95.131 vlog za izdajo vstopnih vizumov, od tega je bilo na področju Zahodnega Balkana obravnavanih 63.668 vlog, kar znaša več kot dve tretjini vseh vizumskih postopkov.

Natančne primerjave z ostalimi predstavništvi EU držav v regiji ni možno narediti, (države podatkov za lansko leto še niso poslale), vsekakor pa je delež zavrnjenih vizumskih vlog na slovenskih DKP občutno nižji od tovrstnega deleža na drugih DKP v navedenih državah. Na to nas je opozorila tudi evalvacijska skupina držav schengenske skupine, ki je predlagala vizumsko poslovanje slovenskih DKP, saj bi po njihovem mnenju tovrstna neusklajenost ob vstopu Slovenije v Schengen utegnila povzročiti anomalije v migracijskih tokovih in morda celo pojav t.i. "visa shopping" efekta..

Čas za obravnavo vizumske vloge je na navedenih DKP RS različen, povprečno znaša med 2 in 5 dni. V primerih, ko traja dlje, je to zaradi potrebe, da se pojasnijo vse okoliščine načrtovanega potovanja (namen, gostitelj, trajanje, finančna sredstva, zavarovanje, morebitne predhodne kršitve slovenskega pravnega reda).
Upoštevati je potrebno tudi, da na določenih DKP RS v izogib nepotrebnemu čakanju uporabljajo metodo predhodnega naročanja strank, ki s tem ne izgubljajo časa v vrsti pred veleposlaništvom. Čas do konkretnega termina za izvedbo vizumskega postopka stranke v teh primerih lahko uporabijo za zbiranje ustreznih dokumentov.
Organi mejnega nadzora tudi osebi z izdanim vizumom vstop v državo zavrnejo, v kolikor te okoliščine niso ustrezno in dokumentirano pojasnjene. Morebiten spregled posamezne faze v vizumskem postopku bi zato imel zelo neugodne posledice za potnika in njegovega gostitelja.

Vizum za vstop v državo se pogosto zamenjuje z dovoljenjem za prebivanje (tudi fizično sta si dokumenta dokaj podobna). Postopek za pridobitev dovoljenj za prebivanje dejansko traja nekoliko dlje, saj je odločanje glede teh vlog v izključni pristojnosti upravnih enot v Sloveniji. Diplomatsko konzularna predstavništva v teh primerih le sprejmejo vlogo in jo v reševanje posredujejo pristojni upravni enoti.

 

    Dr. Dimitrij Rupel
MINISTER

Povezane vsebine
document Vprašanja Marka Juvančiča glede vlog za izdajo vstopnih vizumov