Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Odgovor Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano na vprašanji predsednika Državnega sveta mag. Blaža Kavčiča v zvezi s pridobitvijo statusa kmeta

Datum: 9. 2. 2010
Prejeto: 25. 2. 2010

Na ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (v nadaljevanju: ministrstvo) ste naslovili dopis, v katerem postavljate vprašanji povezani s pridobitvijo statusa kmeta v skladu z Zakonom o kmetijskih zemljiščih (Ur. l. RS, št. 55/03-UPB-1, v nadaljevanju: ZKZ).

Po proučitvi vprašanj odgovarjamo sledeče:

Glede vprašanja, ali predstavlja doseganje predpisane višine dohodka iz kmetijske dejavnosti predpogoj za pridobitev statusa kmeta je potrebno upoštevati 24. člen ZKZ, ki določa pogoje za pridobitev statusa kmeta. V skladu z navedeno določbo je kmet fizična oseba, ki je lastnica, zakupnica oziroma drugačna uporabnica kmetijskega zemljišča, to zemljišče obdeluje sama ali s pomočjo drugih, je za to obdelovanje ustrezno usposobljena in iz kmetijske dejavnosti pridobiva pomemben del dohodka (1. alinea); ki je družinski član te osebe, če opravlja kmetijsko dejavnost na kmetiji kot edino oziroma glavno dejavnost in je zato ustrezno usposobljena. Kmetijska dejavnost se šteje za edino in glavno, če pridelki oziroma sredstva, pridobljena iz te dejavnosti, pomenijo tej osebi poglavitni vir za preživljanje (2. alinea); ki je iz kmetijske dejavnosti na kmetiji pridobivala pomemben del dohodka, pa zaradi starosti ali delovne nezmožnosti ne opravlja kmetijske dejavnosti na kmetiji, če poskrbi za obdelavo kmetijskih zemljišč (3. alinea); ki da izjavo na zapisnik pri upravni enoti, da bo sama ali s pomočjo drugih obdelovala kmetijska zemljišča, za katera izkaže, da jih bo pridobila, da bo iz kmetijske dejavnosti na teh zemljiščih pridobivala pomemben del dohodka in izpolnjuje pogoje glede usposobljenosti iz tretjega odstavka tega člena (4.alinea).

Kot pomemben del dohodka iz kmetijske dejavnosti se po tem zakonu šteje vrednost kmetijskih pridelkov na kmetiji, vključno s prihodki iz naslova ukrepov kmetijske politike in iz naslova državnih pomoči v gospodarskem letu pred ugotavljanjem pogojev, ki dosega najmanj 2/3 letne povprečne plače na zaposlenega v Republiki Sloveniji v istem obdobju. Fizična oseba, ki izkazuje status kmeta po določbi 1., 2., in 3. alinee 24. člena ZKZ mora izkazati, da je v preteklem letu iz kmetijske dejavnosti pridobivala pomemben del dohodka. To pomeni, da je ta oseba status kmeta imela še pred izdajo odločbe s katero se ugotovi status kmeta. Če pa se status kmeta uveljavlja po določbi 4. alinee 24. člena ZKZ, se ta ugotovi šele z dnem dokončnosti odločbe o priznanju statusa kmeta.

Iz navedenega sledi, da je višina dohodka iz kmetijske dejavnosti pogoj za pridobitev statusa kmeta po prvi, drugi in tretji alinei 24. člena ZKZ, kar pomeni, da oseba ne more pridobiti statusa kmeta, če za nazaj ni izpolnjevala pogoja glede višine dohodka. Lahko pa oseba, ki še ne izpolnjuje pogoja glede zahtevanega dohodka (ker še nima zemljišč), pridobi status kmeta po četrti alinei 24. člena ZKZ, če dokaže, da bo pridobila kmetijska zemljišča ter, da bo iz kmetijske dejavnosti na teh pridobljenih zemljiščih, pridobivala pomemben del dohodka. Dokaz o pridobitvi zemljišč je npr. izjava o sprejemu ponudbe za prodajo kmetijskih zemljišč, objavljeni na oglasni deski upravne enote, kot dokaz o tem, da se bo na pridobljenih zemljiščih pridobival pomemben del dohodka, pa lahko služi mnenje izvedenca kmetijske stroke ali mnenje svetovalne službe Kmetijsko gozdarske zbornice. To je tudi odgovor na vaše drugo vprašanje, ali lahko oseba pridobi status kmeta, če izkaže, da izpolnjuje vse z zakonom predpisane pogoje za pridobitev statusa in tako utemeljeni nakaže, da bo po njegovi pridobitvi izpolnila zahtevani pogoj glede višine dohodka. Po četrti alinei 24. člena ZKZ torej ni potrebno, da bi oseba že pridobivala zahtevano višino dohodka iz kmetijske dejavnosti, tudi ni potrebno, da že ima kmetijska zemljišča, mora pa dokazati, da jih bo pridobila. Status kmeta je namreč vezan na kmetijsko zemljišče, zaradi česar ni mogoče sprejeti stališča, da bi oseba pridobila status kmeta ne da bi imela kmetijsko zemljišče.

V zvezi z vašim vprašanjem, naj na koncu še dodamo, da je v postopku sprejema Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o kmetijskih zemljiščih, ki bo na novo uredil pogoje za pridobitev statusa kmeta.
S spoštovanjem.

prof. dr. Milan Pogačnik
M I N I S T E R

Povezane vsebine
document Vprašanji mag. Blaža Kavčiča v zvezi s pridobitvijo statusa kmeta