Iskanje:     Napredno iskanje
Brskanje po kategorijah:



Vprašanja Jožeta Ilca, ki se nanašajo na odnose med Republiko Slovenijo in Republiko Hrvaško

Državni svet Republike Slovenije je na 33. seji, dne 18. 5. 2005, v skladu z 41. členom poslovnika državnega sveta (Ur. l. RS, št. 44/93, 14/99, 2/04 in 18/05) obravnaval vprašanja državnega svetnika Jožeta Ilca, ki se nanašajo na odnose med Republiko Slovenijo in Republiko Hrvaško in na podlagi prvega odstavka 56. člena zakona o državnem svetu (Ur. l. RS, št. 44/92) sprejel naslednji

S K L E P :

Državni svet Republike Slovenije podpira vprašanja državnega svetnika Jožeta Ilca in predlaga Ministrstvu za zunanje zadeve, da vprašanja preuči in nanje odgovori.

Vprašanja državnega svetnika Jožeta Ilca se glasijo:

  • Koliko časa bo Ministrstvo za zunanje zadeve RS izvajalo pasivno politiko glede vseh kršitev in posegov Republike Hrvaške proti Republiki Sloveniji?
  • Na kakšni osnovi ministrstvo brezpogojno podpira vstop Republike Hrvaške v Evropsko unijo?
  • Ali ministrstvo pozablja, da je organ Republike Slovenije, ki mora varovati interese te države in ne sosedov?


Obrazložitev:

Od ustanovitve države Republike Slovenije Republika Hrvaška uveljavlja različne zahteve v škodo RS. Zatrjuje, da ji pripada slovensko ozemlje v Piranskem zalivu, na Trdinovem vrhu, ob reki Muri, ovira ribiče na reki Muri ipd. V zadnjem času je zaplenila brod na reki Muri, ne spoštuje veljavnega dogovora o NEK. Sedaj je šla še tako daleč, da postavlja pogoje, kje sme biti lokacija radioaktivnih odpadkov v Republiki Sloveniji.
Tako ravnanje presega že vse meje. Ministrstvo za zunanje zadeve RS pa na to ne reagira in se ponaša pasivno, da ne rečemo servilno. Ponavljajo se razne izjave: "Ne smemo zaostrovati zadev, umirjati žogico ipd.", kar nikakor ni vredno predstavnikov slovenske države. Popolnoma nesprejemljivo je, da Ministrstvo za zunanje zadeve RS izjavlja, da bo brezpogojno podpiralo vstop Republike Hrvaške. Kje je tukaj razlog za tako delovanje? Kje so slovenski nacionalni interesi?

Postopek Ministrstva za zunanje zadeve RS v odnosih s sosedi nikakor ne kaže pozitivnih rezultatov za slovensko državo.

Državni svet Republike Slovenije predlaga Ministrstvu za zunanje zadeve, da vprašanja preuči in v skladu s 96. členom poslovnika državnega sveta (Ur. l. RS, št. 44/93, 14/99, 2/04 in 18/05) nanje v roku 30 dni odgovori.
Povezane vsebine
document 33. seja Državnega sveta Republike Slovenije